1970s: Decade of Gifted and Innovative Men

 

Whilst Russia went to a disguised form of professionalism, Georgia remained truly amateur and soon fell behind

Nevertheless, a gifted generation of Temur Bendiashvili, David Kilassonia, Misha Kharshiladze, Avto Guiorgadze, Oleg Liparteliani, Avto Ghibradze played some wonderful rugby, previously un-seen Soviet-wise

Then a disaster struck - deprived of any support from the authorities, innovative Locomotivi won just a Cup and bronze and perished while fighting with envious Soviet establishment

Domestically

Year

Championships

Capital / Cup

1970

Dynamo

[not completed] ^

1971

Dynamo

Dynamo ^

1972

Locomotivi

Locomotivi ^

1973

Dynamo

Polytechnics ~ #

1974

Gantiadi [Dynamo]

=

1975

Iveria [Gantiadi]

Iveria [not completed] ^

1976

Iveria

Locomotivi ^

1977

Locomotivi

=

1978

Kutaissi #

Polytechnics #

1979

Shevardeni ~ #

Polytechnics #

# without top teams,  ^ Tbilissi Champs,  ~ Hopefuls Cup

Internationally [within Soviets]

Year

Locomotivi

Dynamo

Kutaissi

1970

4 = 9 [B1] = = =

1971

5 = 8 = = =

1972

3 = 9 [B1] = = =

1973

6 = 7 = = =

1974

8 = 7^ = = =

1975

8 = 6% = = =

1976

8 RunUp 5% 1/8 = =

1977

5 1/4 7@ 1/2 16 [B6] 1/4

1978

3 CupWin 10 [B4]@ 1/4 9 [B3] 1/8
1979 4 1/2 11 [B5]@ 1/16 9 [B3] 1/8

^ Gantiadi% Iveria,  @ Elva

Left-hand column in the team's data shows at which place they have finished in the Championships and the right-hand which round they have reached in the Cup; [B] means Division Two or Play-down (Repechage)

Other Soviet Title Winners

Gold

Fili 1970 1972 1973 1974 1975, VVA 1971 1976 1977,
Aviator (U
kraine) 1978, Slava 1979

Cup

VVA 1976, Fili 1977, Aviator (Ukraine) 1979

Timeline

1970

 Locomotivi finished fourth; as a result 12 players were awarded *Master of Sports* degree; Dynamo won promotion to the Premiership

1971

 Albeit non-Olympic rugby was not played at *Fifth Soviet Spartakiade*, Georgian teams did not miss a single competition

1972

 Soviet Premiership was switched to home-and-away format. Locomotivi  narrowly missed on the Title and finished third, whilst Dynamo won promotion once again

1973

 Two Georgian clubs entered the Premiership; domestic programme was shrunk to minimum but club fixtures were arranged with Czechia, Romania and Bulgaria

1974

 Whilst Soviet authorities issued a Decree *towards further development of rugby*, two Georgian clubs vied for survival with each other and the formation of Soviet Rep Side went ahead without them

1975

 Iveria has matured; Locomotivi was back to the extended Premiership and survived; inaugural Junior Champs were held; Soviets joined FIRA and a few Georgians made the Rep Side

1976

 Locomotivi lost inaugural Cup Final at home; Soviets debuted in FIRA Nations Cup; kids of Iveria played mini-rugby at the new *Golden Oval*

1977

 Penguins of UK held masterclass at Vake; Locomotivi perfected their style; Kutaissi entered Soviet Division Two; Rugby and Lelo Federations merged

1978

 First milestone - Locomotivi lifted Soviet Cup and finished third in the Premiership; Kutaissi won promotion; domestic champs were held as double round-robin for the first time, and Georgia Cup was contested as well

1979

 Utter shambles: Locomotivi was not allowed to win the Premiership; Elva was disbanded; senior domestic champs were not held whilst two teams walked off the junior tournament

 

Georgian time
 

Georgia Big 10 * 2016-17

14/05 @ 20.10

Premiership Play-off

Q2

Lelo Sara #4

15:5

Lokomotivi #5

Q1

Aia #3

7:13

Akademia #6

QF

Jiki #1

25:6

Batumi #2

EF

Akademia

26:31

Lelo Saracens

PF

Batumi

11:9

Lelo Saracens

GF

Jiki

28:22

Batumi

Jiki, who fields senior team since 2010,
won the Title for the first time!

8/04 @ 16.10

Pts

F-A

  W - L * D

$

Jiki Gori

61

+204

12-5*1

11

Batumi Batumi ^

59

+186

12-4*2

7

Aia Kutaisi

59

+126

13-5

7

Lelo Saracens Tb

58

+114

11-4*3

8

Lokomotivi Tb

51

+86

10-6*2

7

Akademia Tbilisi

42

=0

  9-9

6

Armia Tbilisi

37

-78

  8-10

5

Bagrati Kutaisi

22

-303

  4-14

6

Armazi Tbilisi ^

19

-168

  3-14*1

5

Qochebi Bolnisi

19

-167

  3-14*1

5

 ^  on better Head-to-Head

Top 6 qualified for Premiership Playoff
Qochebi relegated; Kharebi Rustavi are back into BIG 10
Armazi twice defeated Iveria Tbilisi, 129:55 on aggregate, to stay up

*Rugby Europe* Champs 2017

19/03 @ 19.30   SCHEDULE

GEORGIA -

GEO Date & Time

Sat

11/02

18.00

Bruxelles

Belgium

$ 31:6

Sun

19/02

15.00

Rustavi

Germany

$ 50:6

Sat

04/03

19.00

Valladolid

Spain

20:10

Sun

12/03

18.00

Tbilisi Dinamo

Russia

28:14

Sun

19/03

17.00

Bucuresti

Romania

$ 7:8

ROMANIA reclaimed ANTIM IVERIANUL CUP

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Romania ^

19

+44

16

122

4-1

3

Georgia

19

+92

19

136

4-1

3

Spain

13

+37

9

91

3-2

1

Russia

9

-10

14

107

2-3

1

Germany

8

-80

14

121

2-3

0

Belgium

2

-83

7

70

0-5

2

^  on better Head-to-Head

Autumn Tests 2016

26/11_2016 @ 20.35

GEORGIA -

GEO Date & Time

Sat

12/11

15.00

Vake

Japan

22:28

Sat

19/11

15.00

Vake

Samoa

20:16

Sat

26/11

18.30

Kilmarnock

Scotland

16:43

Tour of Pacifics 2016

24/06_2016 @ 09.05

GEORGIA -

GEO Date & Time   SQUAD

Sat

11/06

06.00

Apia

Samoa

19:19

Sat

18/06

04.45

Suva (FIJ)

Tonga

23:20

Fri

24/06

07.00

Suva

Fiji

14:3

U20 World Champs 2016

26/06_2016 @ 13.30

Manchester & Salford (ENG)   MORE

GEORGIA -

GEO Date & Time

Tue

07/06

22.45

1

New Zealand

00:55$

Sat

11/06

18.45

2

Wales

0$9:10_

Wed

15/06

20.30

3

Ireland

07:35$

1 Eng B12 Ire A1,  3 Arg C1,  4 rsa C2
5
Nzl A2,  6 Sco B2,  7 Aus B38 Wal A3
9
Fra C3 10 Geo A4,  11 Ita B4,  12 Jpn C4

Mon

20/06

18.15

SF

Italy

18:17

Sat

25/06

17.15

IX

France

24:27

GEORGIA finished 10th and will host 2017 edition

Georgia Big 10 * 2015-16

15/05_2016 @ 19.00

Premiership Play-off

Q2

Batumi #4

13:22

Qochebi #5

Q1

Jiki #3

25:14

Aia #6

EF

Jiki

19:18

Qochebi

QF

Lelo #1

14:03

Lokomotivi #2

PF

Lokomotivi

11:03

Jiki

GF

Lelo

17:15

Lokomotivi

Lelo Saracens have won 4th straight title

3/04 @ 18.30

Pts

F-A

    W - L * D

$`DD

Lelo Saracens Tb

61

+88

14-3*1

3

Lokomotivi Tb

52

+38

11-6*1

6

Jiki Gori

50

+93

10-7*1

8

Batumi Batumi

47

+22

  9-7*2

7

Qochebi Bolnisi

46

+21

10-8

6

Aia Kutaisi

41

-12

  8-8*2

5

Akademia Tbilisi

35

-43

  7-11

7

Armia Tbilisi

32

-60

  5-11*2

8

Armazi Tbilisi ^

29

-63

  5-12*1

7

Kharebi Rustavi

29

-84

  6-12

5

 ^  on better Head-to-Head

PrOMOTION-RELEGATION Play-off

L1

Dinamo

13:40

Armazi

L2

Armazi

40:19

Dinamo

*Rugby Europe* Champs 2016

19/03_2016 @ 22.15   SCHEDULE

Sakartvelo (Georgia) vs

On Saturdays @ GEO time = UTC + 4h

06/02

14.00

Avtchala

Germany

$ 59:7

13/02

18.30

Lisbon

Portugal

$ 29:3

27/02

17.00

Vake

Spain

$ 38:7

12/03

16.00

Sochi

Russia

- 24:7

19/03

17.00

Dinamo

Romania

$ 38:9

FINAL

Pts

F-A

TF

PF

 W-L*D

$

Sakartvelo

24

+155

28

188

5-0

4

Romania

19

+83

19

160

4-1

3

Russia

14

+13

18

128

3-2

2

Spain

9

-4

11

101

1-3*1

3

Germany

7

-109

12

101

1-3*1

1

Portugal

1

-138

10

72

0-5

1

^  on better Head-to-Head

LELOS of GEORGIA have won ENC|REC
for the 9th time completing 6th GRAND SLAM
in the process, and lifted ANTIM CUP for the 10th time

Champions and Slam Winners

Rugby World Cup 2015

8/10_2015 @ 01.25  GeoT = UTC+4

Sakartvelo (Georgia) vs

Sat

19/09

15.00

Tonga

Gloucester

17:10$

Fri

25/09

19.45

Argentina

Gloucester

9:54$

Fri

02/10

23.00

New Zealand

Cardiff

10:43$

Wed

07/10

23.00

Namibia

Exeter

17:16$

Georgia has finished in top 12, thus securing
pre-qualification for RWC 2019 (Japan)


gallery

Rugby World Cup 2015
 
European Nations Cup
 
video gallery
 
Rugby Facilities
 
Youth Training Centers
 
Foreign Players
 
shop
 
antidoping
 
keep rugby clean
 
helpful links
 
referee
 
Archive

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო