1 ITA IRE

Em.Italy 0:25 Em.Ireland

Em.Italy

15 Alberto Chiesa^Capt, 14 Filippo Guarducci (Ceccarelli 20-28, Zani 54-63) 13 Roberto Quartaroli, 12 Giovanni Massaro (22 Giovanni Benvenuti 28) 11 Gabriele Di Giulio; 10 Carlo Canna, 9 Simone Marinaro / 1 Federico Zani  SB 18 (17 Giuseppe Di Stefano 51) 2 Luca Bigi (16 Oliviero Fabiani 41) 3 George Iacob (18 Pietro Ceccarelli 41 SB 53) 4 Federico Ruzza, 5 Filippo Gerosa (20 Mirko Amenta 69) 6 Matteo Corazzi (19 Alessio Zdrilich 52) 7 Emiliano Caffini (24 Sebastian Negri 44) 8 Maxime Mbanda * Not used: 21 Simone Parisotto

Em.Ireland

15 Tiernan O'Halloran, 14 Andrew Conway (23 Peter Nelson 60) 13 Eoin Griffin, 12 Stuart McCloskey (22 Rory Scannell 62) 11 Matthew Healy; 10 John Hanrahan, 9 Luke McGrath (21 John Cooney 57) / 1 Denis Buckley (17 Andrew Warwick 52  SB 71) 2 Robert Herring (16 David Heffernan 5-9, 51) 3 Stephen Archer (18 Finlay Bealham 51) 4 Ben Marshall, 5 Billy Holland (19 Andrew Browne 61) 6 Rhys Ruddock^Capt (20 Eoghan Masterson 51) 7 Dan Leavy, 8 Jack Conan - 4T: Griffin Conway McCloskey O'Halloran; C P: Hanrahan

Officials

REF Mathieu Raynal (FRA)  TJs:  Nika Amashukeli (GEO) &  Tornike Gvirjishvili (GEO)

0:3(5) 0:8(13) SB(18 IT) 0:13(24) 0:20(28) /
SB(53 IT) SB(71 IR) 0:25(78bp)

13/06 @ 22.50  #  14/06 @ 14.35 Thanks to Andrea Duodo

2 GEO URU

Georgia 19:10 Uruguay

Georgia

15 Beka Tsiklauri, 14 Giorgi Aptsiauri, 13 Revaz Gigauri (23 Tamaz Mtchedlidze 63) 12 Merab Sharikadze (22 Giorgi Talakhadze 79) 11 Giorgi Pruidze; 10 Lasha Malaghuradze, 9 Giorgi Begadze (21 Vazha Khutsishvili 63) / 1 Giorgi Tetrashvili (17 Archil Bezhiashvili 60) 2 Jaba Bregvadze (16 Giorgi Tedoradze 79) 3 Nikoloz Khatiashvili SB 21 (18 Irakli Mirtskhulava 71) 4 Levan Datunashvili^Capt, 5 Kote Mikautadze (19 Giorgi Chkhaidze 54 SB 60) 6 Saba Shubitidze (Mirtskhulava 25-31, 20 Beka Gorgadze 60) 7 Lasha Lomidze SB 30, 8 Beka Bitsadze - T: Mikautadze; C: Tsiklauri; 4P: Tsiklauri 3, Malaghuradze

Uruguay

15 Gastón Mieres, 14 Leandro Leivas (23 Jerónimo Etcheverry 53) 13 Joaquín Prada, 12 Alberto Román, 11 Santiago Gibernau; 10 Manuel Blengio (22 Alejo Durán 71) 9 Aguistín Ormaechea / 1 Alejo Corral (18 Mateo Sanguinetti 63) 2 Nicolás Klappenbach (16 Germán Kessler 47) 3 Mario Sagario (17 Carlos Arboleya 47) 4 Santiago Vilaseca^Capt, 5 Jorge Zerbino SB 51 (19 Mathias Palomeque 73) 6 Matías Beer (21 Mathias Braun 73) 7 Fernando Bascou (20 Diego Magno 53) 8 Juan Gaminara - T: [pt^Gibernau] C P: Ormaechea

Officials

REF Marius Mitrea (ITA)   TJs:  Shota Tevzadze (GEO) & Sulkhan Chikhladze (GEO)

7:0(8) 10:0(12) 10:3(15) SB(21G) 10:10(30SB) 13:10(38) HT(40+2) /
SB(51U) SB(60G) 16:10(65) 19:10(78)

13/06 @ 22.05

2 URU IRE

 Uruguay 7:33 Em.Ireland

Uruguay

15 Jerónimo Etcheverry (22 Manuel Blengio 69) 14 Leandro Leivas^Capt, 13 Joaquín Prada (23 Alberto Román 65) 12 Andrés Vilaseca, 11 Santiago Gibernau; 10 Alejo Durán, 9 Aguistín Ormaechea / 1 Mateo Sanguinetti (18 Alejo Corral 41) 2 Germán Kessler (16 Nicolás Klappenbach 41) 3 Carlos Arboleya (17 Mario Sagario 57) 4 Franco Lamanna, 5 Mathias Palomeque (21 Mathias Braun 31) 6 Agustín Alonso SB 37 (20 Fernando Bascou 65) 7 Diego Magno (19 Santiago Vilaseca 57) 8 Alejandro Nieto - T: pt; C: Ormaechea

Em.Ireland

15 Peter Nelson, 14 Cian Kelleher SB 62, 13 Eoin Griffin (22 Luke McGrath 64) 12 Noel Reid (23 John Joseph Hanrahan 67) 11 Andrew Conway; 10 Rory Scannell, 9 John Cooney /1 James Cronin (17 Denis Buckley 58) 2 David Heffernan (16 Robert Herring 58) 3 Stephen Archer (18 Andrew Warwick 50) 4 Andrew Browne, 5 Billy Holland (19 Ben Marshall 50) 6 Rhys Ruddock^Capt (20 Dan Leavy 19) 7 Franckie Taggart, 8 Eoghan Masterson (21 Jack Conan 58) - 5T: Conway Cooney Kelleher pt Marshall; 4C: Scannell

Officials

REF Marius Mitrea (ITA)  TJs:  Shota Tevzadze (GEO) & Sulkhan Chikhladze (GEO)

0:7(7) 0:12(10) 0:19(15) SB(37U) 0:26(39bp) /
SB(62I) 7:26(72) 7:33(79)

17/06 @ 23.30

3 URU ITA

Uruguay 13:23 Em.Italy

Uruguay

15 Gastón Mieres, 14 Leandro Leivas (Klappenbach 59-67) 13 Joaquín Prada, 12 Alberto Román (23 Andrés Vilaseca 42) 11 Santiago Gibernau; 10 Alejo Durán, 9 Aguistín Ormaechea (22 Manuel Blengio 75) / 1 Alejo Corral (17 Mateo Sanguinetti 41 SB 57) 2 Nicolás Klappenbach (16 Mario Sagario 49) 3 Carlos Arboleya; 4 Santiago Vilaseca^Capt (19 Franco Lamanna 49) 5 Jorge Zerbino (20 Diego Magno 59) 6 Juan Gaminara SB 17, 7 Matías Beer, 8 Alejandro Nieto (21 Fernando Bascou 71) * Not used: 18 Agustín Alonso - T: Arboleya; C P: Ormaechea; D: Durán

Em.Italy

15 Alberto Chiesa^Capt, 14 Filippo Guarducci (Bigi 61-70) 13 Giovanni Benvenuti (22 Christian Becerra 66) 12 Roberto Quartaroli, 11 Gabriele Di Giulio; 10 Carlo Canna, 9 Simone Marinaro / 1 Federico Zani (17 Laert Naka 51) 2 Oliviero Fabiani  SB 61 (16 Luca Bigi 75) 3 Pietro Ceccarelli (18 Giuseppe Di Stefano 57) 4 Federico Ruzza, 5 Alessio Zdrilich (19 Filippo Gerosa 41) 6 Sebastian Negri (20 Matteo Corazzi 71) 7 Emiliano Caffini, 8 Maxime Mbanda (25 Mirko Amenta 43) * Not used: 21 Simone Parisotto - 2T: Fabiani Di'Giulio; 2C 2P D: Canna

Officials

REF Marius vd Westhuizen (RSA)  TJs:  Shota Tevzadze (GEO) & Sulkhan Chikhladze (GEO)

3:0(8D) 3:3(12) SB(17U) 3:10(26) 6:10(29) 6:17(39) /
 SB(57U) SB(61I) 13:17(68) 13:20(71) 13:23(73D)

22/06 @ 12.00   #  21/06 @ 22.30

3 GEO IRE

Georgia 12:45 Em.Ireland

Georgia

15 Beka Tsiklauri, 14 Alexandre Khutsishvili SB 48, 13 Revaz Gigauri, 12 Tamaz Mtchedlidze, 11 Giorgi Pruidze (22 Irakli Svanidze 59) 10 Mamuka Ninidze, 9 Giorgi Begadze (21 Vazha Khutsishvili 63) / 1 Zurab Zhvania (17 Giorgi Tetrashvili 74) 2 Simon Maisuradze (16 Jaba Bregvadze 48) 3 Anton Peikrishvili (18 Irakli Mirtskhulava 48) 4 Levan Datunashvili^Capt  (19 Otar Giorgadze 9) 5 Kote Mikautadze; 6 Beka Bitsadze, 7 Giorgi Chkhaidze, 8 Lasha Lomidze (20 Saba Shubitidze 32) * Not used: 23 Giorgi Aptsiauri - 2T: Lomidze Giorgadze; C: Tsiklauri

Em.Ireland

15 Tiernan O'Halloran, 14 Andrew Conway, 12 Stuart McCloskey (22 Eoin Griffin 59) 13 Noel Reid (23 Peter Nelson 69) 11 Matt Healy; 10 John Joseph Hanrahan, 9 Luke McGrath (21 John Cooney 41) / 1 James Cronin (17 Denis Buckley 41) 2 Robert Herring (16 Andrew Warwick 74) 3 Stephen Archer (18 Finlay Bealham 74) 4 Ben Marshall (20 Franckie Taggart 70) 5 Billy Holland^Capt (19 Andrew Browne 7) 6 Eoghan Masterson, 7 Dan Leavy, 8 Jack Conan - 6T: pt Healy Masterson Cooney Conway Bealham; 6C P: Hanrahan

Officials

REF Mathieu Raynal (FRA)  TJs:  Nika Amashukeli (GEO) &  Tornike Gvirjishvili (GEO)

5:0(7) 5:3(17) 5:10(31) HT(40+3) /
5:17(46) SB(48
G) 5:24(50) 12:24(56) 12:31(68bp) 12:38(74) 12:45(76) FT(80+2)

22/06 @ 11.45   #  21/06 @ 22.10

2 GEO ITA

Georgia 10:26 Em.Italy

Georgia

15 Giorgi Aptsiauri, 14 Muraz Giorgadze, 13 Giorgi Talakhadze (23 Beka Tsiklauri 53) 12 Tamaz Mtchedlidze, 11 Alexandre Khutsishvili; 10 Lasha Malaghuradze (22 Giorgi Pruidze 11) 9 Vazha Khutsishvili (21 Giorgi Begadze 57) / 1 Anton Peikrishvili (17 Archil Bezhiashvili 50) 2 Simon Maisuradze (16 Jaba Bregvadze 50) 3 Irakli Mirtskhulava (18 Nikoloz Khatiashvili 50, Peikrishvili 67) 4 Levan Datunashvili^Capt (19 Kote Mikautadze 54) 5 Giorgi Chkhaidze; 6 Saba Shubitidze (20 Otar Giorgadze 28-/, 67) 7 Beka Gorgadze SB 59, 8 Beka Bitsadze - T: Peikrishvili; C: Tsiklauri; P: Malaghuradze

Em.Italy

15 Alberto Chiesa^Capt, 14 Filippo Guarducci, 13 Giovanni Benvenuti, 12 Roberto Quartaroli, 11 Gabriele Di Giulio; 10 Carlo Canna, 9 Simone Marinaro (21 Simone Parisotto 73) / 1 Federico Zani (17 Laert Naka 45) 2 Oliviero Fabiani (16 Luca Bigi 69) 3 Giuseppe Di Stefano (18 Pietro Ceccarelli 49) 4 Federico Ruzza (25 Matteo Corazzi 67) 5 Filippo Gerosa (19 Alessio Zdrilich 63) 6 Sebastian Negri (20 Mirko Amenta 73) 7 Emiliano Caffini, 8 Maxime Mbanda * Not used: 22 Christian Becerra - 2T: Marinaro Mbanda; 2C 3P D: Canna

Officials

REF  Marius vd Westhuizen (RSA)  TJs:  Nika Amashukeli (GEO) &  Tornike Gvirjishvili (GEO)

0:3(6) 3:3(9) /
3:6(43D) 3:13(56) 3:16(59SB) 3:23(63) 3:26(79) 10:26(80+3)

17/06 @ 23.00

Georgian time
 

BOARD

Georgia Big 10  |  2018-19

Premiership Play-off

GEO Date & Time (UTC+4)

Q1

Lokomot #3

21:17

Lelo Sara #6

Q2

Aia #4

26:30

Armazi #5

QF

Batumi #1

32:10

Kharebi #2

EF

Lokomotivi

20:21

Armazi

PF

Kharebi

27:21

Armazi

GF

Batumi

36:11

Kharebi

Batumi won previous Title way back in 2002

HOME&AWAY completed

Pts

F-A

  W - L * D

$

Batumi Batumi

66

+139

15-3

6

Kharebi Rustavi

60

+73

13-4*1

6

Lokomotivi Tb

55

+135

11-7

11

Aia Kutaisi ^

42

-1

09-8*1

4

Armazi Marneuli

42

+77

08-9*1

8

Lelo Saracens Tb

37

-40

08-10

5

Jiki Gori

36

-18

06-11*1

10

Akademia Tbilisi

31

-138

06-10*2

3

Vepkhvebi Patardzeuli

30

-94

04-12*2

10

Armia Tbilisi

28

-133

06-12

4

On better ^ Head-to-Head

Demoted to Div 1

Promoted from Divison 1:
Qochebi Bolnisi (directly), Iunkerebi Kiketi (via play-off)

Europe U18 Champs  |  2019

Kaliningrad (Russia)
GEO Date & Time (UTC+4)

GEORGIA

SUN

14/04

20.30

1/4   Germany

46:00

WED

17/04

20.30

1/2   Russia

64:10

SAT

20/04

20.00

  F   Spain

20:10

GEORGIA retained the Title !


Rugby Europe Champs  |  2019

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

09/02

16.00

Cluj

Romania

_18:09

SUN

17/02

18.00

Tbilisi Avtchala

Spain

_24:10

SAT

02/03

19.00

Bruxelles

Belgium

$46:06

SUN

10/03

16.00

Kutaisi Aia

Germany

$52:03

SUN

17/03

16.00

Krasnodar

Russia

$22:06

completed

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Georgia

24

+128

25

162

5-0

4

Spain

18

+52

18

127

4-1

2

Romania

15

+44

14

130

3-2

3

Russia

11

+45

20

130

2-3

3

Belgium

4

-154

8

68

1-4

0

Germany

1

-115

7

63

0-5

1

GEORGIA won
11th Official Title  |  13th Six Nations B
8th Grand Slam [+1$]  |  12th Antim Cup [vs ROM]

Autumn Tests  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

10/11

18.00

Firenze

Italy

17:28

SAT

17/11

18.00

Avtchala

Samoa

27:19

SAT

24/11

18.00

Vake

Tonga

20:09

Rugby Summer Cup  |  2018

Tbilisi, Vake, Meskhi    MORE

GEO Date & Time (UTC+4)

All four squads [pdf]

SAT

28/07

19.00

Georgia

23:22

Argentina $

.

.

21.30

$ Racing

45:07

Brazil

DAY ONE STAT REPORT [pdf]


FRI

03/08

19.00

Racing

14:08

Argentina $

.

.

21.30

$ Georgia

18:20

Brazil

DAY TWO STAT REPORT [pdf]


COMPLETED

Pts

Diff

F:A

T

W-L

$

Racing 92 [FRA]

9

+44

59:15

9/2

2-0

1

Georgia XV

5

-1

41:42

4/5

1-1

1

Brazil

4

-36

27:63

3/9

1-1

0

Argentina XV

2

-7

30:37

4/4

0-2

2

Summer Tour  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

09/06

05.00

Suva

Tonga

16:15

SAT

16/06

07.30

Suva

Fiji

15:37

SAT

23/06

09.45

Toyota

Japan

_0:28

20U World Champs  |  2018

France Beziers, Narbonne, Pergignan

GEO Squad  |  MORE  |  Game Sheets

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

WED

30/05

20.30

PRP

SOUTH AFRICA

$27:33$

SUN

03/06

16.00

BZR

FRANCE

_12:24_

THU

07/06

20.30

NRB

IRELAND

_24:20$

#

<A>

Pt

Diff

2

NZL

14

+108

6

WAL

8

-26

8

AUS

6

+21

12

JPN

1

-103

#

<B>

Pt

Diff

1

ENG

15

+84

5

ITA

10

-33

7

ARG

7

-9

11

SCO

1

-42

#

<C>

Pt

Diff

3

FRA

14

+31

4

RSA

11

+2

9

GEO

5

-14

10

IRE

2

-19

PLAY’OFF

TUE

12/06

20.30

PRP

JAPAN

24:22

SUN

17/06

15.30

BZR

SCOTLAND

39:31

LADDER

1. FRANCE

2. ENGLAND

3. SOUTH AFRICA

4. NEW ZEALAND

5. AUSTRALIA

6. ARGENTINA

7. WALES

8. ITALY

9. GEORGIA

10. SCOTLAND

11. IRELAND

12. JAPAN

Georgia Big 10  |  2017-18

Premiership Play-off

GRAND FINAL  13/05  |  GEO Date & Time (UTC+4)

Q1

Jiki #3

36:27

Kharebi #6

Q2

Batumi #4

30:08

Lelo Sara #5

QF

Lokomot #1

15:20

Aia #2

EF

Jiki

25:19

Batumi

PF

Lokomotivi

22:13

Jiki

GF

Aia

10:29

Lokomotivi

This is 10th League Title for
Georgian Railways' famous club

Home&Away completed

Pts

F-A

   W - L * D

$

Lokomotivi Tb ^

70

+238

15-3

10

Aia Kutaisi

70

+296

16-2

6

Jiki Gori ^

58

+162

11-6*1

12

Batumi Batumi

58

+132

12-5*1

8

Lelo Saracens Tb

47

+48

10-8

7

Kharebi Rustavi

44

-1

09-8*1

6

Akademia Tbilisi

33

+18

05-13

13

Armazi Marneuli

32

-87

06-11*1

6

Armia Tbilisi

15

-353

03-15

3

Bagrati Kutaisi

5

-453

01-17

1

On better ^ Head-to-Head

Europe U18 Champs  |  2018

Poznan (Poland)
GEO Date & Time (UTC+4)

GEORGIA

SUN

25/03

14.00

1/4   Holland

69:12

WED

28/03

17.50

1/2   Portugal

25:0

SAT

31/03

17.50

  F   France

8:3

GEORGIA won the Title !

Rugby Europe Champs  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

10/02

14.00

Kutaisi Aia

Belgium

$ 47:0

SAT

17/02

17.30

Offenbach

Germany

$ 64:0

SAT

03/03

18.00

Tbilisi Meskhi

Spain

23:10

SAT

10/03

16.00

Krasnodar

Russia

$ 29:9

SUN

18/03

16.00

Tbilisi Dinamo

Romania

25:16

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Georgia

24

+153

26

188

5-0

4

Romania

14

+118

28

198

3-2

2

Spain

13

+72

19

146

3-2

1

Russia

11

+58

19

142

2-3

3

Belgium

9

-76

14

106

2-3

1

Germany

0

-325

3

34

0-5

0

GEORGIA won
10th Official Title  |  12th Six Nations B
7th Grand Slam  |  11th Antim Cup

Continental Schield  |  2017-18

Batumi

GEO Date & Time (UTC+4)

14/10

17.00

A

Rovigo ITA

27:31

21/10

15.00

H

Heidelberg GER

33:16

09/12

18.00

A

Viadana ITA

27:31

16/12

15.00

H

Timisoara ROM

20:17

"A"

Pts

F-A

TMS ROM

14

+38

HDL GER

13

+22

RVG ITA

11

+3

VDN ITA

6

-62

"B"

Pts

F-A

CLV ITA

12

+55

BTM GEO

12

+12

PDV ITA

11

+31

LSB POR

4

-99

13/01 15.00 H

Timisoara ROM

6:11
20/01 16.00 A

Timisoara ROM

12:21

Timisoara proceed to semis

Autumn Tests  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/11

18.00

Dinamo

Canada

54:22

SAT

18/11

18.30

Cardiff

Wales

06:13

SAT

25/11

18.00

Vake

USA

21:20

Tour of Americas  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/06

01.00

Calgary

Canada

13:0

SAT

18/06

03.00

Atlanta

USA

21:17

SAT

24/06

23.15

Jujuy

Argentina

29:45

Georgia Big 10  |  2016-17

Premiership Play-off

Q2

Lelo Sara #4

15:05

Lokomotivi #5

Q1

Aia #3

07:13

Akademia #6

QF

Jiki #1

25:06

Batumi #2

EF

Akademia

26:31

Lelo Saracens

PF

Batumi

11:09

Lelo Saracens

GF

Jiki

28:22

Batumi

Jiki, who fields senior team since 2010,
won the Title for the first time!

8/04 @ 16.10

Pts

F-A

  W - L * D

$

Jiki Gori

61

+204

12-5*1

11

Batumi Batumi ^

59

+186

12-4*2

7

Aia Kutaisi

59

+126

13-5

7

Lelo Saracens Tb

58

+114

11-4*3

8

Lokomotivi Tb

51

+86

10-6*2

7

Akademia Tbilisi

42

=0

  9-9

6

Armia Tbilisi

37

-78

  8-10

5

Bagrati Kutaisi

22

-303

  4-14

6

Armazi Tbilisi ^

19

-168

  3-14*1

5

Qochebi Bolnisi

19

-167

  3-14*1

5

 ^  on better Head-to-Head

Top 6 qualified for Premiership Playoff
Qochebi relegated; Kharebi Rustavi are back into BIG 10
Armazi twice defeated Iveria Tbilisi to stay up

Rugby Europe Champs  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/02

18.00

Bruxelles

Belgium

$ 31:6

SUN

19/02

15.00

Rustavi

Germany

$ 50:6

SAT

04/03

19.00

Valladolid

Spain

20:10

SUN

12/03

18.00

Tbilisi Dinamo

Russia

28:14

SUN

19/03

17.00

Bucuresti

Romania

$ 7:8

ROMANIA reclaimed ANTIM IVERIANUL CUP

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Romania ^

19

+44

16

122

4-1

3

Georgia

19

+92

19

136

4-1

3

Spain

13

+37

9

91

3-2

1

Russia

9

-10

14

107

2-3

1

Germany

8

-80

14

121

2-3

0

Belgium

2

-83

7

70

0-5

2

^  on better Head-to-Head

Autumn Tests  |  2016

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

12/11

15.00

Vake

Japan

22:28

SAT

19/11

15.00

Vake

Samoa

20:16

SAT

26/11

18.30

Kilmarnock

Scotland

16:43


gallery

Rugby World Cup 2015
 
European Nations Cup
 
video gallery
 
Rugby Facilities
 
Youth Training Centers
 
Foreign Players
 
shop
 
antidoping
 
keep rugby clean
 
helpful links
 
referee
 
Archive

 

 

 

რაგბი თივი

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო