akrdzaluli_sia

 

აკრძალული ნივთიერებები

მსოფლიო ანტი–დოპინგური სააგენტოს მიერ გამოცემული აკრძალული სია ორგანიზებას უკეთებს აკრძალულ ნივთიერებებს სხვადასხვა კლასის მიხედვით. ქვემოთ არის მოცემული ინფორმაცია თითოეული კლასის ნივთიერების შესახებ (აღწერა, ეფექტი, გვერდითი მოვლენა).

ყველა დროს აკრძალული ნივთიერებები (როგორც საშეჯიბრო ისე არასაშეჯიბრო პერიოდში)

S1 ანაბოლიკები

ანაბოლიკები არის სტეროიდული ჰორმონი, როგორიცაა ტესტოსტერონი და სხვა ნივთიერებები, მსგავსი მამაკაცური ჰორმონის ეფექტით. ეს აღვივებს ანაბოლურ მეტაბოლურ მდგომარეობას. ანაბოლური აგენტების ჯგუფი (ანაბოლური=ქსოვილის აშენება) იყოფა შემდეგნაირად:

  1. ეგზოგენური და ენდოგენური ანაბოლური ანდროგენული სტეროიდებ(აას) – ეს მოიცავს ჰორმონალურ სტეროიდებს როგორიცაა მამაკაცური ჰორმონი ტესტოსტერონი და ნივთიერებები იგივე ეფექტით როგორიცაა ტესტოსტერონი (ანდროგენული=მამაკაცური). ეს ნივთიერებები ან გამომუშავდება სინთეტიურად და ხდება შეყვანა სხეულში გარედან (ეგზოგენური) ან სხეული გამოიმუშავებს ბუნებრივად (ენდოგენური)
  2. სხვა ანაბოლური აგენტები, როგორიცაა ბეტა–2 აგონისტები კლენბუტეროლი და ზილპატეროლი, რომელსაც აქვს ანაბოლური ეფექტი კუნთოვან სისტემაზე, ან ანდროგენული რეცეპტორების სელექტიური მოდულატორები (არსმ–ები), რომლის ეფექტია იგივეა რაც ანაბოლური ანდროგენული სტეროიდების.

გვერდითი მოვლენები: ანაბოლურ აგენტებს აქვთ საკმაოდ ფართო სპექტრი გვერდითი მოვლენებისა, რამოდენიმე მათგანი სახიფათო, როგორიცაა გულსისხლ ძარღვთა სისტემის ზიანი, ღვიძლის დაავადება ან ღვიძლის კიბო, ლიპიდური მეტაბოლიზმის ცვლილება რომელსაც მიყავს არტერიების გამაგრებამდე (არტერიოსკლეროზისი), წყლის დაგროვება სხეულის ქსოვილში, მენტალური ჯანმრთელობის პრობლემები (დეპრესია, აგრესია, ლიბიდო), მოზარდებში ზვლოვანი მასის ნაადრევი ჩამოყალიბება ან ეფექტი რეპროდუქციულ სისტემაზე.

2016 წელს ართურ ბუვერი თამაშობდა ნამიბიის სახელით 2016 წლის მსოფლიო რაგბის ერთა თასზე ბუქარესტში, სადაც დოპინგ ტესტის შედეგად მის სინჯზე იყო პოზიტიური პასუხი აკრძალულ ნივთიერებაზე – ქლოროდეჰიდრომეთილტესტოსტერონი. მსოფლიო რაგბის სანქციის მიხედვით დისკვალიფიცირებულ იქნა 4 წლით.

 

Georgian time
 

SCORE BOARD

Rugby Summer Cup 2018

Tbilisi, Vake, Meskhi    MORE

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat 28/07

19.00

Georgia

0:0

Argentina

. .

21.30

Racing

0:0

Brazil


Fri  03/08

19.00

Racing

0:0

Argentina

. .

21.30

Georgia

0:0

Brazil

0 Rounds

Pts

Diff

F:A

T

W-L*D

$

Argentina XV

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

Brazil

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

Georgia XV

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

Racing 92 [FRA]

0

=0

00:00

0/0

0-0

0


Summer Tour 2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

09/06

05.00

Suva

Tonga

16:15

Sat

16/06

07.30

Suva

Fiji

15:37

Sat

23/06

09.45

Toyota

Japan

_0:28

Georgia Big 10 * 2017-18

Premiership Play-off

GRAND FINAL  13/05  |  GEO Date & Time (UTC+4)

Q1

Jiki #3

36:27

Kharebi #6

Q2

Batumi #4

30:8

Lelo Sara #5

QF

Lokomot #1

15:20

Aia #2

EF

Jiki

25:19

Batumi

PF

Lokomotivi

22:13

Jiki

GF

Aia

10:29

Lokomotivi

This is 10th League Title for
Georgian Railways' famous club

Home&Away completed

Pts

F-A

   W - L * D

$

Lokomotivi Tb ^

70

+238

15-3

10

Aia Kutaisi

70

+296

16-2

6

Jiki Gori ^

58

+162

11-6*1

12

Batumi Batumi

58

+132

12-5*1

8

Lelo Saracens Tb

47

+48

10-8

7

Kharebi Rustavi

44

-1

09-8*1

6

Akademia Tbilisi

33

+18

05-13

13

Armazi Marneuli

32

-87

06-11*1

6

Armia Tbilisi

15

-353

03-15

3

Bagrati Kutaisi

5

-453

01-17

1

On better ^ Head-to-Head

Europe U18 Champs 2018

Poznan (Poland)
GEO Date & Time (UTC+4)

GEORGIA

SUN

25/03

14.00

1/4   Holland

69:12

WED

28/03

17.50

1/2   Portugal

25:0

SAT

31/03

17.50

  F   France

8:3

GEORGIA won the Title !

*Rugby Europe* Champs 2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

10/02

14.00

Kutaisi Aia

Belgium

$ 47:0

Sat

17/02

17.30

Offenbach

Germany

$ 64:0

Sat

03/03

18.00

Tbilisi Meskhi

Spain

23:10

Sat

10/03

16.00

Krasnodar

Russia

$ 29:9

Sun

18/03

16.00

Tbilisi Dinamo

Romania

25:16

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Georgia

24

+153

26

188

5-0

4

Romania

14

+118

28

198

3-2

2

Spain

13

+72

19

146

3-2

1

Russia

11

+58

19

142

2-3

3

Belgium

9

-76

14

106

2-3

1

Germany

0

-325

3

34

0-5

0

GEORGIA won
10th Official Title  |  12th Six Nations B
7th Grand Slam  |  11th Antim Cup

Continental Schield 2017-18

Batumi

GEO Date & Time (UTC+4)

14/10

17.00

A

Rovigo ITA

27:31

21/10

15.00

H

Heidelberg GER

33:16

09/12

18.00

A

Viadana ITA

27:31

16/12

15.00

H

Timisoara ROM

20:17

"A"

Pts

F-A

TMS ROM

14

+38

HDL GER

13

+22

RVG ITA

11

+3

VDN ITA

6

-62

"B"

Pts

F-A

CLV ITA

12

+55

BTM GEO

12

+12

PDV ITA

11

+31

LSB POR

4

-99

13/01 15.00 H

Timisoara ROM

6:11
20/01 16.00 A

Timisoara ROM

12:21

Timisoara proceed to semis

Autumn Tests 2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

11/11

18.00

Dinamo

Canada

54:22

Sat

18/11

18.30

Cardiff

Wales

06:13

Sat

25/11

18.00

Vake

USA

21:20

Tour of Americas 2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

11/06

01.00

Calgary

Canada

13:0

Sat

18/06

03.00

Atlanta

USA

21:17

Sat

24/06

23.15

Jujuy

Argentina

29:45

Georgia Big 10 * 2016-17

Premiership Play-off

Q2

Lelo Sara #4

15:5

Lokomotivi #5

Q1

Aia #3

7:13

Akademia #6

QF

Jiki #1

25:6

Batumi #2

EF

Akademia

26:31

Lelo Saracens

PF

Batumi

11:9

Lelo Saracens

GF

Jiki

28:22

Batumi

Jiki, who fields senior team since 2010,
won the Title for the first time!

8/04 @ 16.10

Pts

F-A

  W - L * D

$

Jiki Gori

61

+204

12-5*1

11

Batumi Batumi ^

59

+186

12-4*2

7

Aia Kutaisi

59

+126

13-5

7

Lelo Saracens Tb

58

+114

11-4*3

8

Lokomotivi Tb

51

+86

10-6*2

7

Akademia Tbilisi

42

=0

  9-9

6

Armia Tbilisi

37

-78

  8-10

5

Bagrati Kutaisi

22

-303

  4-14

6

Armazi Tbilisi ^

19

-168

  3-14*1

5

Qochebi Bolnisi

19

-167

  3-14*1

5

 ^  on better Head-to-Head

Top 6 qualified for Premiership Playoff
Qochebi relegated; Kharebi Rustavi are back into BIG 10
Armazi twice defeated Iveria Tbilisi to stay up

*Rugby Europe* Champs 2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

11/02

18.00

Bruxelles

Belgium

$ 31:6

Sun

19/02

15.00

Rustavi

Germany

$ 50:6

Sat

04/03

19.00

Valladolid

Spain

20:10

Sun

12/03

18.00

Tbilisi Dinamo

Russia

28:14

Sun

19/03

17.00

Bucuresti

Romania

$ 7:8

ROMANIA reclaimed ANTIM IVERIANUL CUP

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Romania ^

19

+44

16

122

4-1

3

Georgia

19

+92

19

136

4-1

3

Spain

13

+37

9

91

3-2

1

Russia

9

-10

14

107

2-3

1

Germany

8

-80

14

121

2-3

0

Belgium

2

-83

7

70

0-5

2

^  on better Head-to-Head

Autumn Tests 2016

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

Sat

12/11

15.00

Vake

Japan

22:28

Sat

19/11

15.00

Vake

Samoa

20:16

Sat

26/11

18.30

Kilmarnock

Scotland

16:43


gallery

Rugby World Cup 2015
 
European Nations Cup
 
video gallery
 
Rugby Facilities
 
Youth Training Centers
 
Foreign Players
 
shop
 
antidoping
 
keep rugby clean
 
helpful links
 
referee
 
Archive

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო