Rugby Europe | Georgia squad for Russia

15-Mar-2019

 

With 48 hours to go, Georgia coaching staff named The Lelos match day 23 for the Rugby Europe Championship 2019 final round against Russia. Match to be played in Krasnodar, Russia, on March 17 – KO at 16:00 (Georgia time). 

 

Haig made 5 changes to the squad that played Germany a week ago in Kuataisi.

 

Two changes in backs

 

Vasil Lobzhanidze in back on 9 after missing match against Belgium and start from bench against Germany. Already traditionally, Lobzhanidze will pair with Tedo Abzhandadze (10). This will be the seventh consecutive start for young, U20 star fly half. 

 

The duo of Merab Sharikadze (captain) and Lasha Malaguradze start in center. Mirian Modebadze, who scored three tries against Germany starts at wing, with Giorgi Kveseladze on the other side of the pitch. Soso Matiashvili to start as full back.  

 

Rotation in pack

 

Shalva Mamukashvili to starts as hooker. Beka Gigashvili jumps in at loose head instead of Zurab Zhvania, while Levan Chilachava starts at tight head. 

 

Nodar Cheishvili starts in the second row with Giorgi Nemsadze. Otar Giorgadze, Giorgi Tsutskiridze and Beka Gorgadze start in the third row.

 

Much experience on bench

 

Zurab Zhvania, Guram Gogichashvili and Giorgi Melikidze are set to power up the first row from reserves. 

 

Shalva Sutiashvili and Giorgi Tkhilaishvili will wait for their chance as replacements for second and third rows. The number of their combined caps is impressive 123.

 

Gela Aprasidze and Lasha Khmaladze complete the back-line replacements. 

 

Cap update

 

One of Georgian centurions, Davit Kacharava will gain his 114thcap for Georgia in Krasnodar and he will have a single cap deficit to Georgia’s first centurion – Merab Kvirikashvili. Giorgi Nemsadze to win 90thcap.

 

Shalva Sutiashvili gains 75thcap, as for Giorgi Tkhilaishvili, he will win his 50thcap for Georgia in Krasnodar. Zura Zhvania is set for 40thcap and Otar Giorgadze wins the 20th

 

LELOS of GEORGIA

*RUGBY EUROPE* CHAMPIONSHIP  |  Round 5  |  vs RUSSIA

Sun 17/03_2019  |  KrasnodarQuban'  |  KO 16.00 GEO  =  12.00 UTC

Pos

Player

Club [League]

Born

Caps

Career Stats

 

Backs

 

15

Soso MATIASHVILI

Lelo Saracens Tbilisi [GEO Big 10]

1993

16

6T 2119P [129 pt]

14

Mirian MODEBADZE

Aia Kutaisi [GEO Big 10]  

1997 7

4T

13

Merab SHARIKADZE^Capt

Aurillac [FRA Pro D2]

1993

62

12T [15 Capt]

12

Lasha MALAGHURADZE

VVA Monino [RUS Premier]

1986

90

540C 25P 3D [189 pt] 2SB

11

Giorgi KVESELADZE

Armazi Marneuli [GEO Big 10]

1997

17

3T

10

Tedo ABZHANDADZE

Aia Kutaisi [GEO Big 10]  

1999

6

76P [39 pt]

9

Vasil LOBZHANIDZE

Brive [FRA Top 14]

1996

42

8T

 

Forwards

 

1

Beka GIGASHVILI

Grenoble [FRA Top 14]

1992

6

:

2

Shalva MAMUKASHVILI

Enisey Krasnoyarsk [RUS Premier]

1990

65

6SB

3

Levan CHILACHAVA

Montpellier [FRA Top 14]

1991

47

8T SB

4

Nodar TCHEISHVILI

Cornish Pirates [ENG Champ]

1990

21

:

5

Giorgi NEMSADZE

Ospreys [WAL Pro 14]

1984

89

14T [11 Capt] 6SB

6

Otar GIORGADZE

Brive [FRA Pro D2]

1996

19

4T

7

Giorgi TSUTSKIRIDZE

Aurillac [FRA Pro D2]

1996

17

2T 2SB

8

Beka GORGADZE

Bordeaux [FRA Top 14]

1996

16

6T 2SB

 

Reserves

 

23

Davit KATCHARAVA

Enisey Krasnoyarsk [RUS Premier]

1985

113

22T [4 Capt] 3SB

22

Lasha KHMALADZE

Batumi [GEO Big 10]

1988

73

9T 4C [53 pt]

21

Gela APRASIDZE

Montpellier [FRA Top 14]

1998

14

2T 7C [24 pt]

 

16

Zurab ZHVANIA

Wasps [ENG Prem]

1991

39

11T 3SB

17

Guram GOGICHASHVILI

Racing [FRA Top 14]

1998

4

T

18

Giorgi MELIKIDZE

Stade Français [FRA Top 14]

1996

12

T

19

Shalva SUTIASHVILI

Angoulême [FRA Pro D2]

1984

74

2T [15 Capt] 3SB

20

Giorgi TKHILAISHVILI

Batumi [GEO Big 10]

1991

49

11T SB

15/03_2019 @ 10.50

Back  
 
 
Georgian time
 

BOARD

Georgia Big 10  |  2018-19

Premiership Play-off

GEO Date & Time (UTC+4)

Q1

Lokomot #3

21:17

Lelo Sara #6

Q2

Aia #4

26:30

Armazi #5

QF

Batumi #1

32:10

Kharebi #2

EF

Lokomotivi

20:21

Armazi

PF

Kharebi

27:21

Armazi

GF

Batumi

36:11

Kharebi

Batumi won previous Title way back in 2002

HOME&AWAY completed

Pts

F-A

  W - L * D

$

Batumi Batumi

66

+139

15-3

6

Kharebi Rustavi

60

+73

13-4*1

6

Lokomotivi Tb

55

+135

11-7

11

Aia Kutaisi ^

42

-1

09-8*1

4

Armazi Marneuli

42

+77

08-9*1

8

Lelo Saracens Tb

37

-40

08-10

5

Jiki Gori

36

-18

06-11*1

10

Akademia Tbilisi

31

-138

06-10*2

3

Vepkhvebi Patardzeuli

30

-94

04-12*2

10

Armia Tbilisi

28

-133

06-12

4

On better ^ Head-to-Head

Demoted to Div 1

Promoted from Divison 1:
Qochebi Bolnisi (directly), Iunkerebi Kiketi (via play-off)

Europe U18 Champs  |  2019

Kaliningrad (Russia)
GEO Date & Time (UTC+4)

GEORGIA

SUN

14/04

20.30

1/4   Germany

46:00

WED

17/04

20.30

1/2   Russia

64:10

SAT

20/04

20.00

  F   Spain

20:10

GEORGIA retained the Title !


Rugby Europe Champs  |  2019

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

09/02

16.00

Cluj

Romania

_18:09

SUN

17/02

18.00

Tbilisi Avtchala

Spain

_24:10

SAT

02/03

19.00

Bruxelles

Belgium

$46:06

SUN

10/03

16.00

Kutaisi Aia

Germany

$52:03

SUN

17/03

16.00

Krasnodar

Russia

$22:06

completed

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Georgia

24

+128

25

162

5-0

4

Spain

18

+52

18

127

4-1

2

Romania

15

+44

14

130

3-2

3

Russia

11

+45

20

130

2-3

3

Belgium

4

-154

8

68

1-4

0

Germany

1

-115

7

63

0-5

1

GEORGIA won
11th Official Title  |  13th Six Nations B
8th Grand Slam [+1$]  |  12th Antim Cup [vs ROM]

Autumn Tests  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

10/11

18.00

Firenze

Italy

17:28

SAT

17/11

18.00

Avtchala

Samoa

27:19

SAT

24/11

18.00

Vake

Tonga

20:09

Rugby Summer Cup  |  2018

Tbilisi, Vake, Meskhi    MORE

GEO Date & Time (UTC+4)

All four squads [pdf]

SAT

28/07

19.00

Georgia

23:22

Argentina $

.

.

21.30

$ Racing

45:07

Brazil

DAY ONE STAT REPORT [pdf]


FRI

03/08

19.00

Racing

14:08

Argentina $

.

.

21.30

$ Georgia

18:20

Brazil

DAY TWO STAT REPORT [pdf]


COMPLETED

Pts

Diff

F:A

T

W-L

$

Racing 92 [FRA]

9

+44

59:15

9/2

2-0

1

Georgia XV

5

-1

41:42

4/5

1-1

1

Brazil

4

-36

27:63

3/9

1-1

0

Argentina XV

2

-7

30:37

4/4

0-2

2

Summer Tour  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

09/06

05.00

Suva

Tonga

16:15

SAT

16/06

07.30

Suva

Fiji

15:37

SAT

23/06

09.45

Toyota

Japan

_0:28

20U World Champs  |  2018

France Beziers, Narbonne, Pergignan

GEO Squad  |  MORE  |  Game Sheets

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

WED

30/05

20.30

PRP

SOUTH AFRICA

$27:33$

SUN

03/06

16.00

BZR

FRANCE

_12:24_

THU

07/06

20.30

NRB

IRELAND

_24:20$

#

<A>

Pt

Diff

2

NZL

14

+108

6

WAL

8

-26

8

AUS

6

+21

12

JPN

1

-103

#

<B>

Pt

Diff

1

ENG

15

+84

5

ITA

10

-33

7

ARG

7

-9

11

SCO

1

-42

#

<C>

Pt

Diff

3

FRA

14

+31

4

RSA

11

+2

9

GEO

5

-14

10

IRE

2

-19

PLAY’OFF

TUE

12/06

20.30

PRP

JAPAN

24:22

SUN

17/06

15.30

BZR

SCOTLAND

39:31

LADDER

1. FRANCE

2. ENGLAND

3. SOUTH AFRICA

4. NEW ZEALAND

5. AUSTRALIA

6. ARGENTINA

7. WALES

8. ITALY

9. GEORGIA

10. SCOTLAND

11. IRELAND

12. JAPAN

Georgia Big 10  |  2017-18

Premiership Play-off

GRAND FINAL  13/05  |  GEO Date & Time (UTC+4)

Q1

Jiki #3

36:27

Kharebi #6

Q2

Batumi #4

30:08

Lelo Sara #5

QF

Lokomot #1

15:20

Aia #2

EF

Jiki

25:19

Batumi

PF

Lokomotivi

22:13

Jiki

GF

Aia

10:29

Lokomotivi

This is 10th League Title for
Georgian Railways' famous club

Home&Away completed

Pts

F-A

   W - L * D

$

Lokomotivi Tb ^

70

+238

15-3

10

Aia Kutaisi

70

+296

16-2

6

Jiki Gori ^

58

+162

11-6*1

12

Batumi Batumi

58

+132

12-5*1

8

Lelo Saracens Tb

47

+48

10-8

7

Kharebi Rustavi

44

-1

09-8*1

6

Akademia Tbilisi

33

+18

05-13

13

Armazi Marneuli

32

-87

06-11*1

6

Armia Tbilisi

15

-353

03-15

3

Bagrati Kutaisi

5

-453

01-17

1

On better ^ Head-to-Head

Europe U18 Champs  |  2018

Poznan (Poland)
GEO Date & Time (UTC+4)

GEORGIA

SUN

25/03

14.00

1/4   Holland

69:12

WED

28/03

17.50

1/2   Portugal

25:0

SAT

31/03

17.50

  F   France

8:3

GEORGIA won the Title !

Rugby Europe Champs  |  2018

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

10/02

14.00

Kutaisi Aia

Belgium

$ 47:0

SAT

17/02

17.30

Offenbach

Germany

$ 64:0

SAT

03/03

18.00

Tbilisi Meskhi

Spain

23:10

SAT

10/03

16.00

Krasnodar

Russia

$ 29:9

SUN

18/03

16.00

Tbilisi Dinamo

Romania

25:16

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Georgia

24

+153

26

188

5-0

4

Romania

14

+118

28

198

3-2

2

Spain

13

+72

19

146

3-2

1

Russia

11

+58

19

142

2-3

3

Belgium

9

-76

14

106

2-3

1

Germany

0

-325

3

34

0-5

0

GEORGIA won
10th Official Title  |  12th Six Nations B
7th Grand Slam  |  11th Antim Cup

Continental Schield  |  2017-18

Batumi

GEO Date & Time (UTC+4)

14/10

17.00

A

Rovigo ITA

27:31

21/10

15.00

H

Heidelberg GER

33:16

09/12

18.00

A

Viadana ITA

27:31

16/12

15.00

H

Timisoara ROM

20:17

"A"

Pts

F-A

TMS ROM

14

+38

HDL GER

13

+22

RVG ITA

11

+3

VDN ITA

6

-62

"B"

Pts

F-A

CLV ITA

12

+55

BTM GEO

12

+12

PDV ITA

11

+31

LSB POR

4

-99

13/01 15.00 H

Timisoara ROM

6:11
20/01 16.00 A

Timisoara ROM

12:21

Timisoara proceed to semis

Autumn Tests  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/11

18.00

Dinamo

Canada

54:22

SAT

18/11

18.30

Cardiff

Wales

06:13

SAT

25/11

18.00

Vake

USA

21:20

Tour of Americas  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/06

01.00

Calgary

Canada

13:0

SAT

18/06

03.00

Atlanta

USA

21:17

SAT

24/06

23.15

Jujuy

Argentina

29:45

Georgia Big 10  |  2016-17

Premiership Play-off

Q2

Lelo Sara #4

15:05

Lokomotivi #5

Q1

Aia #3

07:13

Akademia #6

QF

Jiki #1

25:06

Batumi #2

EF

Akademia

26:31

Lelo Saracens

PF

Batumi

11:09

Lelo Saracens

GF

Jiki

28:22

Batumi

Jiki, who fields senior team since 2010,
won the Title for the first time!

8/04 @ 16.10

Pts

F-A

  W - L * D

$

Jiki Gori

61

+204

12-5*1

11

Batumi Batumi ^

59

+186

12-4*2

7

Aia Kutaisi

59

+126

13-5

7

Lelo Saracens Tb

58

+114

11-4*3

8

Lokomotivi Tb

51

+86

10-6*2

7

Akademia Tbilisi

42

=0

  9-9

6

Armia Tbilisi

37

-78

  8-10

5

Bagrati Kutaisi

22

-303

  4-14

6

Armazi Tbilisi ^

19

-168

  3-14*1

5

Qochebi Bolnisi

19

-167

  3-14*1

5

 ^  on better Head-to-Head

Top 6 qualified for Premiership Playoff
Qochebi relegated; Kharebi Rustavi are back into BIG 10
Armazi twice defeated Iveria Tbilisi to stay up

Rugby Europe Champs  |  2017

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

11/02

18.00

Bruxelles

Belgium

$ 31:6

SUN

19/02

15.00

Rustavi

Germany

$ 50:6

SAT

04/03

19.00

Valladolid

Spain

20:10

SUN

12/03

18.00

Tbilisi Dinamo

Russia

28:14

SUN

19/03

17.00

Bucuresti

Romania

$ 7:8

ROMANIA reclaimed ANTIM IVERIANUL CUP

COMPLETED

Pts

F-A

TF

PF

 W-L

$

Romania ^

19

+44

16

122

4-1

3

Georgia

19

+92

19

136

4-1

3

Spain

13

+37

9

91

3-2

1

Russia

9

-10

14

107

2-3

1

Germany

8

-80

14

121

2-3

0

Belgium

2

-83

7

70

0-5

2

^  on better Head-to-Head

Autumn Tests  |  2016

GEORGIA

GEO Date & Time (UTC+4)

SAT

12/11

15.00

Vake

Japan

22:28

SAT

19/11

15.00

Vake

Samoa

20:16

SAT

26/11

18.30

Kilmarnock

Scotland

16:43


gallery

Rugby World Cup 2015
 
European Nations Cup
 
video gallery
 
Rugby Facilities
 
Youth Training Centers
 
Foreign Players
 
shop
 
antidoping
 
keep rugby clean
 
helpful links
 
referee
 
Archive

 

 

 

რაგბი თივი

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო