1960-იანები: ენთუზიაზმისა და თვითდამკვიდრების ხანა

1960-იანები: ენთუზიაზმისა და თვითდამკვიდრების ხანა

 პირველ ათწლეულ დაფუძნდა ექვსი კერა - დინამო, ლოკომოტივი, პოლიტექნიკური, უნივერსიტეტი, სპარტაკი და ქუთაისი, საქართველომ კი მოძმე რესპუბლიკებზე წინ, ოღონდაც მოსკოვის შემდეგ, მეორე ადგილი დაიმკვიდრა საკავშირო არენაზე

ამას წინ უძღოდა ბარემ ორი თაობის გარჯა უცხო, უკვე ნებადართული, მაგრამ მაინც საეჭვო რეპუტაციის მქონე ბურთაობის დასანერგად

ჟაკ ასპეკიანის, ნოდარ ყიფიანის, ჯემალ ბერაძის,  გოგი ტონიას, გოგი ყუფარაძის, ზაურ მგელაძის, სერგო ხაჭაპურიძის, ამირან ლობჟანიძის დაწყებული საქმე წარმატებით გააგრძელეს გოჩა აბაშიძემ, ირაკლი კიზირიამ, მიკა კვინიხიძემ, გელა მიქაბერიძემ, ზურაბ ხარშილაძემ, ვახო ფეტვიაშვილმა, თენგიზ რუხაძემ, რასაც ოთხი მედლის მოპოვება მოყვა

შინ

წელი

რესპუბლიკური

საქალაქო

1961

=

პოლიტექნიკური

1962

=

პოლიტექნიკური *

1964

[ფინალი შეწყდა]  ~

დინამო

1966

=

დინამო

1967

დინამო

=

1968

ლოკომოტივი =

1969

ქუთაისი # =

# ოსტატთა გუნდების გარეშე,  * გაზაფხულსა და შემოდგომაზეც,
 ~
კონსტიტუციის თასი

გარეთ [საბჭოეთში]

წელი

განთიადი

ლოკომოტივი

დინამო

1962 2 % სსი = =
1963 3 ^ = =
1965 5-8 [პული] ^ დინ 5-8 [პული] ^ =
1966 2 % თსუ 6 @ 2 @
1967 3 % თსუ 2 ^ =
1968 = 3 =
1969 = 6 10-12  [პული]

^ პროფკავშირთა, % სტუდენტური [ბურევესტნიკი]   @ საცდელი პირველობა. გუნდის მონაგარი დაკავებულ ადგილს უთითებს

საბჭოეთის ლაურეატები

ოქრო

მაი 1963, ემვეტეუ 1965 1966 1967 1968, ვევეა 1969

ქრონოლოგია

1959

  15 ოქტომბერს პოლიტექნიკურის სტუდენტები ჟაკ ასპეკიანის თაოსნობით იპოდრომზე შეიკრიბნენ და ვარჯიში გამართეს, მალე კი ჩვენმა მარსელელმა განმანათლებელმა ფეხსაცმლის ფაბრიკა "ისანშიც" დააარსა გუნდი

1960

  ნოემბერში პოლიტექნიკური და ისანი ვაკის სტადიონზე რომ შეიპარნენ და ისპარინგეს, ფოტოები "ლელოს" პირველ გვერდზე მოხვდა

1961

  ახალი სპორტის მართვა მოსკოვიდან დაბრუნებულმა გივი მრელაშვილმა გადაიბარა: ქალაქის სპორტ-კავშირთან შექმნა რგბის სექცია

1962

  აპრილში მოსკოვიდან გვეწვია ტრუდი და ორჯერვე მოგვიგო; ივლისში "სასოფლო" (სსი) ტურნეზე წავიდა მოსკოვსა და რიგაში, ოქტომბერში კი მინსკში, სტუდენტური პირველობის ფინალი წააგო ემვეტეუსთან

1963

  სექტემბრის ბოლოს, თბილისში გამართულ პროფკავშირთა პირველ პირველობაზე, "განთიადის" სახელით მოასპარეზე საქართველოს პირველმა ნაკრებმა 6 გუნდში მესამე ადგილი დაიკავა

1965

  შარშანდელი ოლიმპიადით გამოწვეული უმოქმედობისა და აყალმაყალით დასრულებული თასის ფინალის შემდეგ რგბი "დინამოზე" გამართული შოუთი დაუბრუნდა ასპარეზს

1966

  ნოემბერში, თბილისში სახელდახელოდ გამართულ პირველ საკავშირო პირველობაზე, "დინამომ" ხელიდან გაუშვა ჩემპიონობა და მეორე ადგილს დაჯერდა, ხოლო "ლოკომოტივი" ერთიანად დაიჩაგრა და ბოლო ადგილზე დარჩა

1967

  შეიქმნა საკავშირო ფედერაცია, რითაც რგბი სტატუსით გაუთანაბრდა სხვა სპორტებს; გვეწვივნენ ფრანგი მასწავლებლები და მარგი გაკვეთილი ჩაგვიტარეს, სეზონი კი დასრულდა პირველი რესპუბლიკური პირველობით, რომელიც დინამომ მოიგო

1968

  საქართველოს ახალმა ჩემპიონმა, ლოკომოტივმა აწკი ნაღდად პირველ საკავშირო პირველობაზე მესამე ადგილი დაიჭირა, ხოლო რესპუბლიკურ ასპარეზზე მისგან ძლეული დინამო უქმად დარჩა 

1969

  თაობათა ცვლის გამო ოსტატთა გუნდები საკავშირო პირველობაზე სუსტად გამოვიდნენ, მათ გარეშე კი რესპუბლიკური მზარდმა ქუთაისმა მოიგო

საქართველოს დრო
 

 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

2017-18 * დიდი 10

21/08_2017 @ 18.05

დებულება

 განრიგი   მთელი სეზონი

 საწყისი 5 ტური დღეებისა და
 სტადიონების მითითებით
 

განაცხადები.xls    ტრანსფერები  

1

ჯიქი  გორი

2

ბათუმი  ბათუმი

3

ლელო სარასენს  თბილისი

4

აკადემია  თბილისი

5

ლოკომოტივი  თბილისი

6

აია  ქუთაისი

7

არმია  თბილისი

8

ბაგრატ  ქუთაისი

9

არმაზი  მარნეული

10

ხარები  რუსთავი

2016-17  |  დიდი ფინალის ვებ’ოქმი

შინაური კვარცხლბეკი 1990-2017

2017-18 * პირველი ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   საწყისი 9 ტური
განაცხადები.xls

1

ყოჩები  ბოლნისი

2

ივერია  თბილის

3

ვეფხვები  პატარძეული

4

დინამო  თბილისი

5

არესი  ქუთაისი

6

ხულიგანა  თბილისი

7

იუნკერები  კიკეთი

8

არწივები  ოზურგეთი

2017-18 * რეგიონული ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   მთელი სეზონი

დასავლეთი

განაცხადები.xls

1

ფირალები  ქედა

2

კოლხი რაინდები  ფოთი

3

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

4

წყალტუბო  წყალტუბო

5

რაგბის სკოლა  ჭიათურა

6

აიეტი  ვანი

7

არწივები  ზესტაფონი

აღმოსავლეთი

განაცხადები.xls

1

სტუ  თბილისი

2

ცივი  თელავი

3

ტორნადო  დუშეთი

4

გორდა  გორი

5

დევები  თბილისი

6

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

ესები

25/07_2017 @ 10.20

ახალი წესები დამდეგი სეზონისთვის

15-ვე სიახლე 4-გვერდა ბროშურად (ა5)

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

2017 * შემოდგომის ტესტები

22/07_2017 @ 21.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/11

.

შინ

.

.

შაბ

18/11

18.30

კარდიფ

უელსი

.

შაბ

25/11

.

შინ

შტატები

.

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

14/06_2017 @ 19.20

"" ლიგ

არდადეგები  5/09-მდე

მოწინავე  რვეული

სანუგეშო ჯგუფები     

"" ლიგ

არდადეგები  14/09-მდე

ზედა რვეული         შუა რვეული     

განრიგი დამტკიცდა

სანუგეშო ჯგუფები   აღმ   დას

შავი დაფა

23/05_2017 @ 20.10

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2018 * რაგბი ევროპა

10/07_2017 @ 19.05   წყარო_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

10/02

15.00

შინ

ბელგია

0:0

შაბ

17/02

17.30

გარეთ

გერმანია

0:0

შაბ

03/03

15.00

შინ

ესპანეთი

0:0

შაბ

10/03

16.00

სოჭი

რუსეთი

0:0

კვი

18/03

13.00

შინ

რუმინეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

2019 * მსოფლიო თასი

15/07_2017 @ 09.50

იაპონია * პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
ევრ’1 აფრ’1  აშშ   ფიჯ 
ევრ’2 | სამ რეპ  ტონ  ამე’2

2017 ზაფხულის შესარჩევებში
გამოვლინდა სამი ფინალისტიც:

ამე’1 = შტატები,
ზღვ’1 = ფიჯი, ზღვ’2 = ტონგა

ოთხ 10/05 @ 12.00 საქ 

კიოტო (იაპონია)   წილისყრა

20 ფინალისტი განაწილდა ოთხ 5-გუნდა ჯგუფად

შესარჩევთა ზემო დონე

სახელმძღვანელო

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

ლექსიკონი

23/01_2017 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო ნატახტარის ლოგო მინდა ჯგუფის ლოგო