1960-იანები: ენთუზიაზმისა და თვითდამკვიდრების ხანა

 პირველ ათწლეულ დაფუძნდა ექვსი კერა - დინამო, ლოკომოტივი, პოლიტექნიკური, უნივერსიტეტი, სპარტაკი და ქუთაისი, საქართველომ კი მოძმე რესპუბლიკებზე წინ, ოღონდაც მოსკოვის შემდეგ, მეორე ადგილი დაიმკვიდრა საკავშირო არენაზე

ამას წინ უძღოდა ბარემ ორი თაობის გარჯა უცხო, უკვე ნებადართული, მაგრამ მაინც საეჭვო რეპუტაციის მქონე ბურთაობის დასანერგად

ჟაკ ასპეკიანის, ნოდარ ყიფიანის, ჯემალ ბერაძის,  გოგი ტონიას, გოგი ყუფარაძის, ზაურ მგელაძის, სერგო ხაჭაპურიძის, ამირან ლობჟანიძის დაწყებული საქმე წარმატებით გააგრძელეს გოჩა აბაშიძემ, ირაკლი კიზირიამ, მიკა კვინიხიძემ, გელა მიქაბერიძემ, ზურაბ ხარშილაძემ, ვახო ფეტვიაშვილმა, თენგიზ რუხაძემ, რასაც ოთხი მედლის მოპოვება მოყვა

შინ

წელი

რესპუბლიკური

საქალაქო

1961

=

პოლიტექნიკური

1962

=

პოლიტექნიკური *

1964

[ფინალი შეწყდა]  ~

დინამო

1966

=

დინამო

1967

დინამო

=

1968

ლოკომოტივი =

1969

ქუთაისი # =

# ოსტატთა გუნდების გარეშე,  * გაზაფხულსა და შემოდგომაზეც,
 ~
კონსტიტუციის თასი

გარეთ [საბჭოეთში]

წელი

განთიადი

ლოკომოტივი

დინამო

1962 2 % სსი = =
1963 3 ^ = =
1965 5-8 [პული] ^ დინ 5-8 [პული] ^ =
1966 2 % თსუ 6 @ 2 @
1967 3 % თსუ 2 ^ =
1968 = 3 =
1969 = 6 10-12  [პული]

^ პროფკავშირთა, % სტუდენტური [ბურევესტნიკი]   @ საცდელი პირველობა. გუნდის მონაგარი დაკავებულ ადგილს უთითებს

საბჭოეთის ლაურეატები

ოქრო

მაი 1963, ემვეტეუ 1965 1966 1967 1968, ვევეა 1969

ქრონოლოგია

1959

  15 ოქტომბერს პოლიტექნიკურის სტუდენტები ჟაკ ასპეკიანის თაოსნობით იპოდრომზე შეიკრიბნენ და ვარჯიში გამართეს, მალე კი ჩვენმა მარსელელმა განმანათლებელმა ფეხსაცმლის ფაბრიკა "ისანშიც" დააარსა გუნდი

1960

  ნოემბერში პოლიტექნიკური და ისანი ვაკის სტადიონზე რომ შეიპარნენ და ისპარინგეს, ფოტოები "ლელოს" პირველ გვერდზე მოხვდა

1961

  ახალი სპორტის მართვა მოსკოვიდან დაბრუნებულმა გივი მრელაშვილმა გადაიბარა: ქალაქის სპორტ-კავშირთან შექმნა რგბის სექცია

1962

  აპრილში მოსკოვიდან გვეწვია ტრუდი და ორჯერვე მოგვიგო; ივლისში "სასოფლო" (სსი) ტურნეზე წავიდა მოსკოვსა და რიგაში, ოქტომბერში კი მინსკში, სტუდენტური პირველობის ფინალი წააგო ემვეტეუსთან

1963

  სექტემბრის ბოლოს, თბილისში გამართულ პროფკავშირთა პირველ პირველობაზე, "განთიადის" სახელით მოასპარეზე საქართველოს პირველმა ნაკრებმა 6 გუნდში მესამე ადგილი დაიკავა

1965

  შარშანდელი ოლიმპიადით გამოწვეული უმოქმედობისა და აყალმაყალით დასრულებული თასის ფინალის შემდეგ რგბი "დინამოზე" გამართული შოუთი დაუბრუნდა ასპარეზს

1966

  ნოემბერში, თბილისში სახელდახელოდ გამართულ პირველ საკავშირო პირველობაზე, "დინამომ" ხელიდან გაუშვა ჩემპიონობა და მეორე ადგილს დაჯერდა, ხოლო "ლოკომოტივი" ერთიანად დაიჩაგრა და ბოლო ადგილზე დარჩა

1967

  შეიქმნა საკავშირო ფედერაცია, რითაც რგბი სტატუსით გაუთანაბრდა სხვა სპორტებს; გვეწვივნენ ფრანგი მასწავლებლები და მარგი გაკვეთილი ჩაგვიტარეს, სეზონი კი დასრულდა პირველი რესპუბლიკური პირველობით, რომელიც დინამომ მოიგო

1968

  საქართველოს ახალმა ჩემპიონმა, ლოკომოტივმა აწკი ნაღდად პირველ საკავშირო პირველობაზე მესამე ადგილი დაიჭირა, ხოლო რესპუბლიკურ ასპარეზზე მისგან ძლეული დინამო უქმად დარჩა 

1969

  თაობათა ცვლის გამო ოსტატთა გუნდები საკავშირო პირველობაზე სუსტად გამოვიდნენ, მათ გარეშე კი რესპუბლიკური მზარდმა ქუთაისმა მოიგო

 

საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი  | ბოლო, II ეტაპი   ლოძ (პოლ)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო 

20/07

14.06

ინგლისი

21:12

 

16.51

გერმანია

12:15

 

19.36

რუსეთი

22:17

#

მ-წ

სხვ

ა1

ესპ

3-0

+24

ა2

სფრ

2-1

+5

7

პორ

1-2

+14

11

რუმ

0-3

-43

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

3-0

+78

ბ2

იტა

2-1

+4

8

უელ

1-2

+1

12

პოლ

0-3

-83

#

მ-წ

სხვ

1

გერ

3-0

+21

2

საქ

2-1

+11

9

ინგ

1-2

-18

10

რუს

0-3

-14

საგაისოდ (2020) გრან პრი’ზე დავრჩით
გავარდა რუმინეთი  
|  შემოვიდა ლიეტუვა

21/07

14.06

იტალია   I-VIII

07:12

V-VIII

16.15

უელსი

14:17

გაისად (2020) ვერ წავალთ ჰონ’კონგში,
მსოფლიო სერიის შესარჩევ
ზე

VII-VIII

19.02

პორტუგალია

19:40

ეტაპზე დავიკავეთ VIII ადგილი

გრან პრი’ზე დავაფინიშეთ IX ადგილზე

ახალი ჩემპიონია გერმანია!

ქულა:  34 გერ; 32 სფრ ირლ – 28 ესპ; 22 უელ იტა;
19 ინგ, 16 პორ, 9 საქ, 8 რუს, 4 პოლ – 2 რუმ

გერ იტა პორ   ჰონ’კონგ 2020
გერ  მსოფლიო სერია @ ინგ + სფრ 2020  

2019  |  მსოფლიოსთვის მზადება

საქართველო –

მოვარჯიშე რაზმი

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

მეტოქე შეირჩევა

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

1989 - 2019    223 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი | მსაჯები

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით
განრიგში შაბათები წერია, მაგრამ შეიძლება კვირას ვითამაშოთ

.

01/02

.

შინ

რუმინეთი

.

08/02

.

გარეთ

ესპანეთი

.

22/02

.

შინ

ბელგია

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

.

14/03

.

შინ

რუსეთი

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

დებულება  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  დუბლები

იწყება 30/08  |  განრიგი

დებულება  |  წინა სეზონი

2019-20  |  პირველი ლიგა

იწყება 06/09  |  განრიგი

1

ვეფხვები  პატარძეული

2

არმია  თბილისი

3

არესი  ქუთაისი

4

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

5

არწივები  ოზურგეთი

6

დინამო  თბილისი

7

კოლხი რაინდები  ფოთი

8

ბაგრატი  ქუთაისი

9

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

10

დევები  თბილისი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  რეგიონული ლიგა

დასავლეთი  |  იწყება 14/09  |  განრიგი

1

იმერეთი  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

+

ბორჯომი  ბორჯომი

აღმოსავლეთი  |  იწყება 07/09  |  განრიგი

1

თელავი  თელავი

2

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

3

გორი  გორი

4

წიქარა  თბილისი

5

სტუ  თბილისი

+

ხვამლი  თბილისი

+

გორდა  გორი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  ჭაბუკთა ლიგები

შეივსება 05/08’მდე
განაცხადთა შემოსვლის კვალად

"" [2001-02 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

"" [2003-04 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი


2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

ქულთა ტოლობა [თაი’ბრეიქი]

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო