1970-იანები: ნიჭიერებისა და ნოვატორობის ხარჯზე

 

მეორე ათწლეულში რუსეთში შენიღბული პროფესიონალიზმი დაინერგა, აქ კი მოყვარულებად დავრჩით და მალევე ჩამოვრჩით, მაგრამ მერე მაინც გავზარდეთ რკინიგზელთა უნიჭიერესი თაობა

თემურ ბენდიაშვილმა, დათო კილასონიამ, მიშა ხარშილაძემ, ავთო გიორგაძემ, ოლეგ ლიპარტელიანმა, ავთო ღიბრაძემ ნოვატორული იდეებით თვისობრივად ახალ დონეზე აიყვანეს საბჭოთა რაგბი

მაგრამ გუნდს მფარველი რომ არ ჰყავდა, ლოკომოტივმა აიღო ოდენ თასი, ბრინჯაო და მოშურნე საკავშირო სტრუქტურასთან ჭიდილში კატასტროფა განიცადა

შინ [რესპუბლიკაში]

წელი

პირველობა

ქალაქი / თასი

1970

დინამო

[არ დასრულებულა] ^

1971

დინამო

დინამო ^

1972

ლოკომოტივი

ლოკომოტივი ^

1973

დინამო

პოლიტექნიკური ~ #

1974

განთიადი [დინამო]

=

1975

ივერია [განთიადი]

ივერია [არ დასრულებ] ^

1976

ივერია

ლოკომოტივი ^

1977

ლოკომოტივი

=

1978

სახლმშენი [ქუთ] #

პოლიტექნიკური #

1979

შევარდენი ~ #

პოლიტექნიკური #

# ოსტატთა გუნდების გარეშე,  ^ თბილისის პირველობა,  ~ იმედის თასი

გარეთ [საბჭოეთში]

წელი

ლოკომოტივი

დინამო

ქუთაისი

1970

4 = 9 [ბ1] = = =

1971

5 = 8 = = =

1972

3 = 9 [ბ1] = = =

1973

6 = 7 = = =

1974

8 = 7^ = = =

1975

8 = 6% = = =

1976

8 ფინ 5% 1/8 = =

1977

5 1/4 7@ 1/2 16 [ბ6] 1/4

1978

3 თასი 10 [ბ4]@ 1/4 9 [ბ3] 1/8
1979 4 1/2 11 [ბ5]@ 1/16 9 [ბ3] 1/8

 

^ განთიადი% ივერია,  @ ელვა

გუნდის მონაგარში მარცხენა გრაფა პირველობაზე დაკავებული ადგილია, მარჯვენა კი თასის ის რაუნდი, სადამდეც მიაღწია;
[ბ] პირველი ლიგა ან პირველობის ქვედა, სანუგეშო ფინალია

საბჭოეთის ლაურეატები

ოქრო

ფილი 1970 1972 1973 1974 1975, ვევეა 1971 1976 1977, ავიატორი 1978, სლავა 1979

თასი

 ვევეა 1976, ფილი 1977, ავიატორი 1979

ქრონოლოგია

1970

  ლოკომოტივმა უმაღლეს ლიგაში მეოთხე ადგილი გაიყო, რითაც 12 ვეტერანი ოსტატი გახდა, დინამო კი ელიტაში ამოვიდა

1971

  არა-ოლიმპიური რგბი თუმც არ შედიოდა ხალხთა V სპარტაკიადის პროგრამაში, ქართველ რგბისტებს მარტიდან სექტემბრამდე შეჯიბრი არ გაცდენიათ

1972

  საკავშირო ჩემპიონატის გამართვა მიმოსვლით დაწესდა. ლოკომოტივმა პირველობის შანსი ხელიდან გაუშვა და მესამე ადგილს დაჯერდა, დინამომ კი ტურობრივი ქვედა ლიგა მოიგო და უმაღლესში დაბრუნდა

1973

  კვლავ ორი გუნდით წარვდექით უმაღლეს ლიგაში; შინაურ ასპარეზზე თითქმის არაფერი გაგვიმართავს, მაგრამ სამ უცხო ქვეყანას კი ვებურთავეთ

1974

  საკავშირო სპორტ-კომიტეტმა მიიღო საეტაპო დადგენილება, ჩვენ კი, ორ ბანაკად გაყოფილები, უმაღლესში დასარჩენად მთელი წელი ერთურთს ვეჯიბრეთ, ხოლო ნაკრების შექმნა და ნათლობაც უჩვენოდ მოხდა

1975

  ივერია დაღვინდა, ლოკომოტივი უმაღლესში გაჭირვებით შებრუნდა და დარჩა, პირველად მოეწყო ჭაბუკთა საკავშირო პირველობა, საბჭოეთი შევიდა ფირა-ში და ჩვენებიც მოხვდნენ ნაკრებებში

1976

  ლოკომოტივს საკავშირო თასი ხელიდან გამოეცალა, საბჭოეთი ერთა თასში ჩაება, ივერიის ბიჭებმა კი მოსკოვში ი-მინი-რგბეს

1977

  ბრიტანეთიდან გვეწვივნენ პინგვინები, ლოკომოტივმა დახვეწა ბურთაობის ყაიდა, ქუთაისი საკავშირო პირველობაში ჩაება და რგბიც გურულ ლელობურთს დაუმოყვრდა

1978

  მოვიპოვეთ პირველი დიდი გამარჯვება - ლოკომოტივმა საკავშირო თასი შემართა. რკინიგზელებმა ჩემპიონობა ფინიშზეღა დაკარგეს, ქუთაისი უმაღლეს ლიგაში ამოვიდა, რესპუბლიკური პირველობა პირველად მოეწყო ორ წრედ და თასიც პირველადვე გათამაშდა

1979

  სუფევდა სრული განუკითხაობა: საკავშირო სტრუქტურამ ლოკომოტივი არ აჩემპიონა; ელვა უსახელოდ დაიშალა; რესპუბლიკური პირველობა არ გამართულა; ახალგაზრდული კი ორმა გუნდმა მიატოვა

 

საქართველოს დრო
 

2018  |  შემოდგომის ტესტები

საქართველო –

რაზმი  |  ბალანსი  |  ოფიციოზი_EN

1989 - 2018    215 ტესტი  |  254 ბორჯღალოსანი  |  სრულად [1/11]

შაბ   17/11   ავჭალა   18.00

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

10/11

18.00

ფლორენცია

იტალია

17:28

 23-კაცა სია  |  გუნდები და მსაჯები  |  ოქმი  |  სტატისტიკა

17/11

18.00

ავჭალა

სამოა

0:0

23-კაცა სია  |  "ცოცხალი"  |  ოქმი  |  სტატისტიკა

24/11

18.00

ვაკე

ტონგა

0:0

23-კაცა სია  |  "ცოცხალი"  |  ოქმი  |  სტატისტიკა

ნოემბრის სრული განრიგი

2018-19  |  დიდი 10

განახლდება   30/11

4/11 @ 18.10

სხვ

 მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

32

+108

7-1

4

ლოკომოტივი  თბ

28

+70

6-2

4

არმაზი  მარნეული

26

+104

5-3

6

ხარები  რუსთავი

24

+39

5-3

4

ლელო სარასენს  თბ ^

22

+23

5-3

2

აია  ქუთაისი

22

+18

5-3

2

ჯიქი  გორი

13

-42

2-6

5

აკადემია  თბილისი

12

-95

2-5*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

9

-95

1-6*1

3

არმია  თბილისი

6

-130

1-7

2

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2018-19  |  დუბლები

16-19/11   VI ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

17-18/11   VI ტური

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

17-18/11   VIII ტური  დას  |  აღმ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

16-20/11   II ეტაპის VI ტური

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

21-22/11   II ეტაპის V ტური

მოწინავე ოთხეულები     დას  |  აღმ
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3275] მორაგბე [15/11]

კაცი [1325] |  ჭაბ’ა [634]  |  ჭაბ’ბ [1316]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  კონტინენტის ფარი

 სრულად   ოფიციოზი_EN

ლოკომოტივი  –

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

13/10

15.00

კალვიზანო

6:17

08/12

18.00

ფიამე ორო

0:0

15/12

18.00

კალვიზანო

0:0

12/01

15.00

ფიამე ორო

0:0

""

სხვ

კლვ (იტა)

9

+26

ლოკ (საქ)

0

-11

ფმრ (იტა)

0

-15

""

სხვ

პდვ (იტა)

8

+19

რვგ (იტა)

2

=0

ბრბ (ბელ)

0

-19

30/03

ფინალი

ბ1

0:0

20/04

ბ1

0:0

მოგებული ადის 2019-20 ჩელენჯზე

2019  |  რაგბი ევროპა

ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

.

გარეთ

რუმინეთი

0:0

შაბ

16/02

.

შინ

ესპანეთი

0:0

შაბ

02/03

.

გარეთ

ბელგია

0:0

შაბ

09/03

.

შინ

გერმანია

0:0

კვი

17/03

.

გარეთ

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

  ევროპის შესარჩევი

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ რეპ  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

ტაბლო
მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო