1980-იანები: საბჭოეთის ჩემპიონობიდან დამოუკიდებლობისკენ

 

მესამე ათწლეულში თბილისელები მოყვარულებად დარჩნენ, ქუთაისს კი პატრონი, რომან ბეჟუაშვილი გამოუჩნდა და ბიჭებს ჯამაგირები დაუნიშნა. შედეგმაც არ დააყოვნა:

სახლმშენ - მშენებელმა ჯერ შალვა ქურციკიძის წინამძღოლობით ორჯერ დაიკავა საპრიზო ადგილი, მერე კი, დუგლას კავთელაშვილის სარდლობით, ნუგზარ ძაგნიძის, ოლეგ ლიპარტელიანის, საშა ნაჭყებიას, ბესო ლილუაშვილის, თენგიზ ტურძელაძის, ბათლომე ხამაშურიძის, მამუკა ლოსაბერიძის მყოლი გუნდი სამჯერ გახდა საბჭოეთის ჩემპიონი და ორჯერაც [მეორედ 1990] თასი შემართა

დედაქალაქში ბათუ კევლიშვილმა ბავშვთა რაგბის განვითარებას დაუდო სათავე, გლობალურმა მოვლენებმა კი საქართველოს დამოუკიდებლობა რომ მოაახლოვა, რაგბის თემი ბრძოლის ავანგარდში ჩადგა, მობურთალთაგან პირველმა შექმნა ნაკრები და საერთაშორისო ფედერაციასთანაც გააბა კავშირი

შინ [რესპუბლიკაში]

წელი

პირველობა

თასი [სხვა შეჯიბრი]

1980

უნივერსიტეტი #

პოლიტექნიკური #

1981

სამედიცინო #

უნივერსიტეტი #

1982

სახლმშენი [ქუთ]

=

1983

პოლიტექნიკური ^ #

უნივერსიტეტი ~ #

1984

სახლმშენი [ქუთ]

=

1985

ასკ [ჯარი]  #

აკადემია #

1986

ქუთაისი#2  #

სამედიცინო #

1987

სამედიცინო #

=

1988

ასკ [ჯარი]  #

სამედიცინო #

1989

აისი [ქუთ]  #

პოლიტექნიკური  ~ #

# ოსტატთა გუნდების გარეშე,  ^ თბილისის პირველობა,  ~ უნივერსიადა

გარეთ [საბჭოეთში]

წელი

ქუთაისი

ლოკომოტივი

შევარდენი

1980

7 [ბ1]

1/4

5

1/8

14 [ბ8]

1/16

1981

7

1/4

3

1/2

15 [ბ7]

?

1982

5

1/2

10 [ბ2]

1/4

13 [ბ5]

1/8

1983

6

1/4

8

1/4

17+ [გ?]

?

1984

2

1/8

12 [ბ4]

1/4

19 [გ3]

1/4

1985

3

1/8

12 [ბ4]

1/8

14 [ბ6]

1/2

1986

8

1/4

12 [ბ4]

1/8

11 [ბ3]

1/8

1987

1

თასი

10 [ბ4]^

1/8

12 [ბ6]

1/8

1988

1

1/4

7^

პული

19 [გ3]

პული

1989

1

1/2

6^

1/8

21 [გ5]%  22 [გ6]@

1990 5 თასი 7^ 1/4 19 [ბ4]$  20 [ბ5]@

^ ელმავალი% ასკ [ჯარი]   @ მიმინო,  $ გელათი

გუნდის მონაგარში მარცხენა გრაფა პირველობაზე დაკავებული ადგილია, მარჯვენა კი თასის ის რაუნდი, სადამდეც მიაღწია.
[ბ] [გ] პირველობის ქვედა, სანუგეშო ფინალებია,
ბოლო სეზონში კი პირველი ლიგა

საბჭოეთის სხვა ლაურეატები

ოქრო

ვევეა 1980 1981 1984 1985 1986, სლავა 1982, კრასნოიარსკი 1990

თასი

ვევეა 1980 1983 1986, სლავა 1981 1985 1989, ავიატორი 1982 1984, ალმათა 1988

ქრონოლოგია

1980

  ლოკომოტივი გადახალისდა; ქუთაისი თბილისში დაოსტატებულებით შეივსო და საბჭოეთის მეშვიდე გუნდად იქცა; პირველ ლიგაში შედგა შევარდენის დებიუტი; აღდგა კნინი შინაური პირველობა; რგბის გაშუქების დონე და სიხშირე კი დაეცა

1981

  მოძმე ბურთაობის საბოტაჟის მიუხედავად, ლოკომოტივი მაინც გადარჩა და ბრინჯაო აიღო; ქუთაისი პირველად შევიდა ზემო ფინალში; შევარდენმა ახალგაზრდული ჩემპიონატი მოიგო და ვეტერანთა მოძრაობაც ჩაისახა

1982

  ქუთაისმა უკან პირველად მოიტოვა თბილისი და თასის ნახევარფინალშიც გავიდა; ლოკომოტივი ყალთაბანდობის გამო ჩემპიონატის ფინალს მიღმა დარჩა; შევარდენს უმაღლესში დაბრუნებამდე ცოტა დააკლდა; მოზარდებმა კი მოედანზე თუმც ყველას აჯობეს, ოქროს ოვალში მაინც მეოთხე ადგილზე გავიდნენ

1983

  ქუთაისმა ორი საკავშირო ტურნირი მოიგო და სამომავლოდ ნახტომისთვის გაემზადა; პოზიციებ-დაკარგულ თბილისში ლოკომოტივი ჩიოდა, უკეთეს მოთამაშეებს რად აღარ გვაძლევენ სხვა გუნდებიო; ვეტერანებმა მოიხილეს კიევი; ლიანგმა კი ტელე-ეკრანზე პირველად უცქირა ბრიტანელთა ბურთაობას

1984

  სახლმშენმა ქუთაისის მობურთალთა გუნდებიდან პირველმა მოიპოვა საკავშირო მედალი და თანაც ვერცხლისა; თბილისში კრიზისი გაღრმავდა და ლოკომოტივი მე-12 ადგილამდე დაეშვა; მაგრამ პრესაში გაჩაღდა ოვალური ბურთის სასიკეთო კამპანია

1985

  მშენებელმა მარათონულ საკავშირო პირველობაზე ბრინჯაო აიღო და ორი ქუთათური საერთაშორისო კლასის სპორტის ოსტატი გახდა; ხოლო უმაღლესში დასარჩენად ამტყდარ თბილისურ შინა ომში ლოკომოტივმა აჯობა შევარდენს

1986

  მზარდი შევარდენი უმაღლეს ლიგაში ავიდა; მოძღვრები შეიცვალა ქუთაისსა და ლოკომოტივში; გვეწვია რუმინეთის გრივიცა; მოზარდებმა კი ყველანი გააბურთავეს ვაკეში გამართულ საკავშირო შეჯიბრებაში

1987

  ლიხს იქეთ, ქუთაისმა ჩვენი გუნდებიდან პირველმა მოიგო საკავშირო პირველობა და თასის აღებით დუბლიც შეასრულა; აქეთ კი რესპუბლიკის პარტიულმა ბოსებმა იმპერიულ შანტაჟს გადააყოლეს ლოკომოტივი და დედაქალაქიდან კინაღამ მთლად ამოძირკვეს ოვალური ბურთი

1988

  ქუთაისმა მეორედ მოიპოვა საბჭოეთის ჩემპიონობა და ნაკრების ორ მატჩსაც უმასპინძლა; თბილისში ხელისუფლებამ ჩაშალა საერთაშორისო ტურნირი და ელმავლად აღმდგარ ლოკომოტივს ბაზა წაართვა; მორიგ შარში გაეხვია შევარდენი; სტუდენტთა მსოფლიო თასზე შვიდმა ქართველმა იასპარეზა; ვაკეში კი, თბილისობაზე, პირველად მოეწყო შვიდკაცა

1989

  შეიქმნა ეროვნული ნაკრები და ირბ-ში გაიგზავნა აღიარების თხოვნა; გამოიცა წიგნი; გასწორდა თამაშის სახელის მართლწერა; ფედერაციას კავშირი ეწოდა; დაფუძნდა რაგბის ასოციაცია და აიად მონათლულმა ქუთაისის გუნდმა ზედიზედ მესამედ მოიგო საკავშირო პირველობა; ხოლო თბილისმა მაგავე ასპარეზზე სამი გუნდით იბურთავა

 

საქართველოს დრო
 

2016-17 * დიდი 10

22/03 @ 18.35

25-26/03   XVI ტური

5/03 @ 16.50

სხვ

 მ-წ *

$

აია ქუთაისი

49

+95

11-4

5

ჯიქი გორი

48

+154

  9-5*1

10

ლელო სარასენს

47

+59

  9-3*3

5

ლოკომოტივი ^

45

+62

  9-4*2

5

ბათუმი

45

+134

  9-4*2

5

აკადემია

37

+22

  8-7

5

არმია

36

-9

  8-7

4

ბაგრატ ქუთ

18

-223

  3-12

6

არმაზი

16

-126

  3-12

4

ყოჩები ბოლნისი

12

-168

  2-13

4

თაი’ბრეიქი ^ პირისპირ ბალანსით  სტატისტიკა

განაცხადი >> დაწკაპეთ გუნდზე   დუბლები

2016-17 * პირველი ლიგა

19/03 @ 16.40

18-19/03   XIII ტური
რუსთავი ამოვიდა დიდ 10-ში!

2016-17 * რეგიონული ლიგა

21/03 @ 20.10

26-27/03

დასავლეთი   XVII ტური

აღმოსავლეთი   XIII ტური

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

22/03 @ 20.35

"" ლიგ

21-22/03   ბოლო, V ტური

ჯგუფები           

გამოვლინდა "მოწინავე რვეულის" ყველა მონაწილე

მეორე ეტაპი იწყება 04-05/04
განრიგი გამოქვეყნდება პარასკევ საღამოს
24/03

"" ლიგ

23-24/03   IV ტურ

აღმ               დას           

აბუ’დაბის გუნდის ჩამოსვლის გამო ამ კვირაში
აღმოსავლეთის მატჩები აღარ გაიმართება

შავი დაფა

15/03 @ 18.50

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2017 * 20წ მსოფლიო

18/01 @ 17.30

თბილისი, ქუთაისი   ოფიციოზი_EN

საქართველო -

ოთხ

31/05

18.00

ავჭალა

არგენტინა

.

კვი

04/06

18.00

ავჭალა

აფრიკა

.

ხუთ

08/06

18.00

ავჭალა

საფრანგეთი

.

ავჭალა

#

სხვ

1

ინგ

0

=0

6

ავს

0

=0

7

უელ

0

=0

12

სამ

0

=0

ქუთაისი

#

სხვ

2

ირლ

0

=0

5

ზელ

0

=0

8

შტლ

0

=0

11

იტა

0

=0

ავჭალა

#

სხვ

3

არგ

0

=0

4

აფრ

0

=0

9

სფრ

0

=0

10

საქ

0

=0

პლეი’ოფი: ვაკე, ავჭალა

სამ

13/06

.

ნფ

.

.

კვი

18/06

.

.

.

2017 * ტურნე ამერიკაში

22/03 @ 22.05

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

კვი

11/06

01.00

ქალგარი

კანადა

.

შაბ

17/06

.

ატლანტა

შტატები

.

შაბ

24/06

.

.

არგენტინა

.

ესები

1/09_2016 @ 12.45

ახალი წესები ამ სეზონისთვის

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

რაგბული ლექსიკონი

23/01 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

სამწვრთნელო კურსები

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

2017 * რაგბი ევროპა

21/03 @ 20.15    სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/02

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

$ 31:6

კვი

19/02

15.00

რუსთავი

გერმანია

$ 50:6

შაბ

04/03

19.00

ვაია’დოლიდ

ესპანეთი

20:10

კვი

12/03

18.00

დინამო

რუსეთი

28:14

კვი

19/03

17.00

ბუკურეშტ

რუმინეთი

$ 7:8

საბოლოო

სხვ

გატ

 მ-წ

$

რუმინეთი ^

19

+44

16

122

4-1

3

საქართველო

19

+92

19

136

4-1

3

ესპანეთი

13

+37

9

91

3-2

1

რუსეთი

9

-10

14

107

2-3

1

გერმანია

8

-80

14

121

2-3

0

ბელგია

2

-83

7

70

0-5

2

^ პირისპირ ბალანსით  *  ჩემპიონები და სლემოსნები

სხვა დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო