1990-იანები: საკუთარი შნოსა და რესურსის ამარა

 

მეოთხე ათწლეულში დავით კილასონიას წამოწყებული ლაშქრობა საქართველოს ირბ-ში მიღებით დააგვირგვინა თამაზ ანდღულაძემ, მაგრამ მაინც კარგა ხანს ვერ ვიპოვეთ ჩვენი ადგილი საერთაშორისო ასპარეზზე, შინ კი, ომებისა და გაჭირვების გამო, ლამის იყო, მთელი თაობა დავკარგეთ

კრიტიკულ მომენტში რაგბის გადარჩენას ხელი მოჰკიდეს "გუმარელმა" მორაგბე ბიზნესმენებმა - ბიძინა გეგიძემ და მეგობრებმა. გურამ მოდებაძის მწვრთნელობით კახა მაჩიტიძის, მერაბ ბესელიას, კახა ალანიას, ნიკო იურინის, დიმიტრი ობოლაძის, ლევან ცაბაძის, გია რაფავას, ზაზა ლეჟავას, კახა კობახიძის პლეადამ "ეროვნულზე" ორჯერ ძლია რუსეთი და ერი ოვალური ბურთაობისკენ გამოახედა

ათწლეულის ბოლოს, კლოდ სორელისა და ზაზა ქასაშვილის მეოხებით, გაჩაღდა ბორჯღალოსანთა მასობრივი ემიგრაცია საფრანგეთში. ამით შინაურ პირველობას მოაკლდა ეშხი და აქამდეც ახალგაზრდათა შეჯიბრებად რჩება,  ბევრად უკეთეს სარაგბო გარემოში მოხვედრილი ბიჭები კი დაოსტატდნენ და გაპროფესიონალდნენ, რასაც შემდეგ ნაკრების უმაგალითო წარმატება მოყვა

შინ

წელი

პირველობა

თასი [სხვა შეჯიბრი]

1990

აია [ქუთაისი]

=

1991

აია [ქუთაისი]

თბილისი ^

1992

ვესტა [ელმავალი]

ვესტა

1993

აზოტი [რუსთავი]

ფიზკულტ’ინსტ ~

1994

თბილისი [ვესტა] თბილისი $

1995

აია [ქუთაისი] @ გუმარი 5, თბილისი 1

1996

გუმარი @ გუმარი 4, ყოჩები 2

1997

ყოჩები @ ყოჩები 3 

1998

ყოჩები =

1999

დათვები [ბათუმი] =

^ ქართველიადა,  ~ უნივერსიადა,  $ კავშირის თასი,  @ სინი

გარეთ

წელი

კაცები

19’წლამდე

შვიდკაცა

1992 = = 3 [საბჭოეთი მსფ’შ]
1993 3 [მსფ’1შ] 19  [გ3] # =
1994 2 [5 დონის პული] 19  [გ3] # =
1995 1 [4 დონის პული] 21  [გ1] # =
1996 2 [3 დონის პული] 20  [ბ8] # 13-16 [მსფ’შ]
1997 4 21  [გ1] # =
1998 2 [მსფ’2შ] 3 [მსფ’3შ] 17  [ბ1] # =
1999 5-7 [მსფ რეპეშაჟი] 16  [ა16] 1/2 [აფრიკა]

კაცთა მონაგარი ერთა თასზე დაკავებული ადგილია;  მსფ’n   მსოფლიო თასის n შესარჩევი სტადიაა;   [ა] [ბ] [გ]   ფირა-ს ჭაბუკთა პირველობის იერარქიული ჯგუფებია;  # უგრანდებოდ

ქრონოლოგია

1990

  შემოვიღეთ ეროვნული პირველობა და უცხოეთთან კონტაქტებიც გავაცხოველეთ, მაგრამ ოთხი უკეთესი გუნდი საბჭოურ ასპარეზზე რომ დაგვირჩა, თემში უთანხმოება ჩამოვარდა; არც ირბ-მა მიგვიღო წევრად, მთლად გაეროვნულებულმა ფეხბურთმა კი ლამის იყო, უსტადიონოდ დაგვტოვა ოვალური ბურთის მიმდევრები

1991

  დამოუკიდებლობის აღდგენა რომ გამოცხადდა, ოთხ უკეთეს კლუბს საბჭოთა ასპარეზის მიტოვება მოუხდა; მათ ნაცვლად უცხოეთში სულ სხვა გუნდები გაემგზავრნენ, შინ კი თუმც სეზონთა ახლებურ ათვლაზე გადავედით და ჩემპიონატში აქამდეც სარეკორდოდ ბევრი, 21 გუნდი ჩაება, ქვეყანაში დასადგურებულმა ქაოსმა ოვალურ-ბურთა თამაშიც დააკნინა

1992

  ირბ-მა მიგვიღო და ფირა-მ გვიმუხთლა, შინ კი, ძმათ-მკვლელი ომების გამო, ეროვნული პირველობა სკანდალით დასრულდა, ხოლო შემოდგომაზე თემი ამერ-იმერადაც გაიხლიჩა

1993

  წარუმატებელი გამოდგა დებიუტები მსოფლიო თასის შესარჩევსა და ერთა თასის ბოლო ჯგუფში; ჭაბუკებმა ამავე დონეზე პირველად იასპარეზეს ევროპაში, იმერში უქმად დარჩენილმა ერქვანმა კი პოსტ-საბჭოური რაგბი-ლიგისკენ ჰქნა პირი

1994

  ჯერ შარშანდელი ჩემპიონი გამოვლინდა; არსებულთა შერწყმით შეიქმნა ახალი კლუბები, მაგრამ მერკური ზაფხულში დაიშალა და შედგა გუმარი, ვინც საფრანგეთი მოიხილა; ჭაბუკები მეორედ გავიდნენ ევროპაში; კაცთა ნაკრებმა ორად ორი ტესტი გამართა და სეზონიც ადრე დასრულდა

1995

  თანდათან შეიცვალა კავშირისა და ეროვნული ნაკრების უფროსობა; დაწესდა სინი, გამოიცა წესები, ლიანგმა მსოფლიო თასს ცოცხლად უყურა, კლუბები კი ერთი ხანობა თუმც ვაკიდან გამოაძევეს, ოვალურ ბურთა თამაშმა 27 წლის შემდეგ მაინც შეაღწია ეროვნულზე და ხალხი გამარჯვებით გაახარა

1996

  ბორჯღალოსნებმა საარაკოდ ძლიეს ციმბირელი დევები და ტრადიციას ჩაუყარეს საფუძველი; ხელი მოეცარათ ჭაბუკთა, შვიდკაცა და სტუდენტურ ნაკრებებს; ვაკიდან კვლავ ამაოდ სცადეს ოვალური ბურთის მიმდევართა გაძევება, მარათონული, ინტრიგით სავსე საშინაო სეზონი კი გახშირებული შატალოებით დასრულდა

1997

  პირველად გამოვცადეთ ლათინთა სიმუხთლე; ნაკრების კონსულტანტად მოვიწვიეთ ფრანგი კლოდ სორელი; წარმატებით დავიწყეთ მსოფლიო თასის შესარჩევები; ზელანდიაში სტაჟირებაზე მივავლინეთ ორი მორკინალი; გვიან დაწყებულ შინაურ პირველობას კი გაგანია სეზონში თუმც პლეი-ოფი დაემატა, ქვეყნის უძველესმა კლუბმა, ყოჩებმა მაინც იმარჯვა

1998

  შინ მეორედ და ისევ სასწაულად ვძლიეთ რუსეთი, მაგრამ მსოფლიო თასისკენ მიმავალ გზაზე ირლანდიაში დაგვამუხრუჭა რუმინეთმა; ჭაბუკები პირველ ჯგუფში აღზევდნენ; ბორჯღალოსანთა საფრანგეთში გადასვლის გამო დაიშალა გუმარი; ნაკრების ვოიაჟთა გამო კი შინაური პირველობის მეორე სტადია უბობოლებოდ ჩატარდა

1999

  მსოფლიო თასიდან ტონგამ გამოგვაგდო, ხოლო ფიჯზე ნაკრების მწურთნელი დავაგირავეთ; შვიდკაცა მსოფლიო სერიაში ჩაება; ჭაბუკები ელიტაში ვერ დარჩნენ; გაცხოველდა ბორჯღალოსანთა ემიგრაცია; შინ კი გაუქმდა პლეი-ოფი, ჩემპიონი ბათუმი გახდა და ოვალური ბურთი ვაკიდან გარეუბნებში გაიხიზნა

 

საქართველოს დრო
 

2017 * 20წ მსოფლიო

20/05 @ 19.05

თბილისი,  ქუთაისი

სრული განრიგი  |  ამოსაბეჭდად (ა4)  |  ოფიციოზი_EN

ისტორია ზოგადი  |  ბორჯღალოსნები ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო -

ოთხ

31/05

18.00

ავჭალა

არგენტინა

.

კვი

04/06

18.00

ავჭალა

აფრიკა

.

ხუთ

08/06

18.00

ავჭალა

საფრანგეთი

.

ავჭალა

#

სხვ

1

ინგ

0

=0

6

ავს

0

=0

7

უელ

0

=0

12

სამ

0

=0

ქუთაისი

#

სხვ

2

ირლ

0

=0

5

ზელ

0

=0

8

შტლ

0

=0

11

იტა

0

=0

ავჭალა

#

სხვ

3

არგ

0

=0

4

აფრ

0

=0

9

სფრ

0

=0

10

საქ

0

=0

პლეი’ოფი: ვაკე, ავჭალა

სამ

13/06

15.30

ვაკე

ნფ

.

კვი

18/06

13.00

ვაკე

.

2016-17 * დიდი 10

14/05 @ 19.40

14/05  დიდი ფინალი

ჯიქი

28:22

ბათუმი

გორის ჯიქი პირველად გახდა ჩემპიონი!

ვებ’ოქმი  |  შინაური კვარცხლბეკი

8/04 @ 16.10

სხვ

 მ-წ *

$

ჯიქი გორი

61

+204

12-5*1

11

ბათუმი ^

59

+186

12-4*2

7

აია ქუთაისი

59

+126

13-5

7

ლელო სარასენს

58

+114

11-4*3

8

ლოკომოტივი

51

+86

10-6*2

7

აკადემია

42

=0

  9-9

6

არმია

37

-78

  8-10

5

ბაგრატ ქუთ

22

-303

  4-14

6

არმაზი ^

19

-168

  3-14*1

5

ყოჩები ბოლნისი

19

-167

  3-14*1

5

თაი’ბრეიქი  ^ პირისპირ ბალანსით  სტატისტიკა

განაცხადი >> დაწკაპეთ გუნდზე   დუბლები

2017 * ტურნე ამერიკაში

9/05 @ 17.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

კვი

11/06

01.00

ქალგარი

კანადა

.

კვი

18/06

03.00

ატლანტა

შტატები

.

შაბ

24/06

23.15

ხუხუი

არგენტინა

.

2016-17 * პირველი ლიგა

1/05 @ 11.50

დასრულდა

2016-17 * რეგიონული ლიგა

22/05 @ 19.45

27/05  პლეი’ოფი
სტუ ოზურგეთი

2016-17 * სამოყვარულო ლიგა

20/05 @ 20.40

21/05 რუსთავი 16.00  ფინალი

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

22/05 @ 19.45

"" ლიგ

არდადეგები  5/09-მდე

მოწინავე  რვეული

სანუგეშო ჯგუფები     

"" ლიგ

26-28/05   II ეტაპის VI ტური

აღმ         დას     

სანუგეშო ჯგუფები   აღმ   დას

შავი დაფა

23/05 @ 20.10

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2017 * შემოდგომის ტესტები

9/05 @ 17.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/11

.

შინ

ტონგა

.

შაბ

18/11

18.30

კარდიფ

უელსი

.

შაბ

25/11

.

შინ

ფიჯი

.

2019 * მსოფლიო თასი

23/05 @ 20.15

ოთხ 10/05 @ 12.00 საქ 

კიოტო (იაპონია)   წილისყრა

20 ფინალისტი განაწილდა
ოთხ 5-გუნდა ჯგუფად

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
ევრ’1 აფრ’1 ამე’1 ზღვ’1
ევრ’2|ზღვ’3 რეპ ზღვ’2 ამე’2

შესარჩევთა ზემო დონე

სახელმძღვანელო

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

ლექსიკონი

23/01 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

ესები

1/09_2016 @ 12.45

ახალი წესები ამ სეზონისთვის

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო