2000-იანები: უმაგალითო წარმატება დიდ ასპარეზზე

 

მეხუთე ათწლეულში ფრანგ, ქართველ და ავსტრალიელ გურუთა - კლოდ სორელის, მალხაზ ჭეიშვილის, პაატა ნარიმანაშვილის, დავით ჩავლეიშვილის, თიმ ლეინის სარდლობით სამჯერ გავედით მსოფლიო თასზე

ჩავებით ახლებურ "ერთა თასში", სამჯერ ვიჩემპიონეთ და სამეულს მიღმა ერთხელაც არ დავრჩენილვართ; დავეწიეთ რუმინეთს, რუსეთზე გამარჯვებათა რაოდენობა კი თორმეტამდეც ავიყვანეთ

საფრანგეთში მოღვაწე ბორჯღალოსნები - ილია ზედგინიძე, ირაკლი აბუსერიძე, მახო ურჯუკაშვილი, გია ლაბაძე, თედო ზიბზიბაძე, პალიკო ჯიმშელაძე, ირაკლი მაჩხანელი, აქვსენტ გიორგაძე, გოდერძი შველიძე, მამუკა გორგოძე, გიორგი ჩხაიძე, მერაბ კვირიკაშვილი, ბესიკ ხამაშურიძე, დავით ზირაქაშვილი, ვასილ კაცაძე ქვეყანამ გაიცნო

გია ნიჟარაძის პრეზიდენტობისას სახელმწიფო შეუდგა რაგბის უხვად დაფინანსებას, რითაც კლუბები წელში გაიმართნენ, საქველმოქედო ფონდმა "ქართუმ" კი დაიწყო სტადიონების შენება და ამით დასაბამიდან თანდაყოლილი, უმწვავესი პრობლემა მოუგვარა რაგბის თემს

შინ

წელი

პირველობა

თასი

2000

ლოკომოტივი

ლოკომოტივი

2001

ლოკომოტივი დათვები

2002

დათვები [ბათუმი] დათვები

2003

ლოკომოტივი ლოკომოტივი

2004

ლელო ლოკომოტივი

2005

ლოკომოტივი ლოკომოტივი

2006

ლოკომოტივი ლოკომოტივი

2007

ყოჩები ყოჩები

2008

ლოკომოტივი ლელო

2009

ლელო ლელო
2010 ლოკომოტივი ლელო

სინი  @  ლოკომოტივი 6 [2005]   ლელო 1 [2009]

გარეთ

ბორჯღალოსნები

წელი

ეთ

უ6ე

ანთ

არკ მსფ’შ

მს

2000 3 2 = = = =
2001 1  1^ = = = =
2002 2 2 = 2 2 [4] =
2003 = 3 = = 19 [პულ 5]
2004   3 $ 3 = = =
2005 = 1 = = =
2006   2 $ 2 = 2 [5] 1 [6] =
2007 = 1 3 = 13 [პულ 4]
2008   1 $  1^ 2 = =
2009 1 1     6 @ = =
2010 2 2 5 1 $ =

ეთ  ევროპის ერთა თასი,  $ ორი წლის ჯამით;  უ6ე  არა-ფორმალური, ყოველ წლიური, უმცროსი 6 ერი, ^ სლემი [ყველა მატჩის მოგება]
ანთ  რუმინეთთან საცილო ანთიმოზ ივერიელის თასი;
არკ  ირბ-ის ერთა თასი ბუქარესტის არკულზე,
@ ჩერჩილის თასი;  მსფ’შ  მსოფლიო თასის შესარჩევი, [n] n სტადია;
მსოფლ  მსოფლიო თასის ფინალი [პულში
n ადგილზე]

ერთა თასის სხვა ჩემპიონები

რუმინეთი 2000 2002 2006 2010,  პორტუგალია 2004

უმცროსი ექვსი ერის სხვა ფალავნები  [^ სლემი]

რუმინეთი 2000 2002^ 2004 2006 2010,  პორტუგალია 2003^

არკულ-ჩერჩილზე გამარჯვებულნი

სამხრეთი აფრიკა^ა 2007 2008,  ირლანდია^ა 2009,  ნამიბია 2010

მსოფლიო თასის მფლობელები

ინგლისი 2003,  სამხრეთი აფრიკა 2007

შვიდკაცა

წელი

ვაკე

ევროპა

ირბ

მსოფლიო
2000 =   2 ^ 12 /4 =
2001 = = 4 /4 10
2002 = 2 0 /4 =
2003 1 3 4 /2 =
2004 1   6 ^ 0 /3 =
2005   1 $ 10 0 /2 11-12
2006 2 5 = =
2007 2 7 0 /2 =
2008 3

  3 ^

= =
2009 = 5 0 /4 21-24
2010 = 5 = =

$ ბათუმში; ^ მსოფლიოს შესარჩევი;  რბ  Q /n  Q ქულა n ეტაპზე

"თბილისის ფარის" სხვა მფლობელები

საფრანგეთი 2006 2007უელსი 2008

ევროპის ჩემპიონები

პორტუგალია 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2010,  რუსეთი 2007 2009

მსოფლიო სერიის [ირბ] ჩემპიონები

ახალი ზელანდია 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2007,  სამხ.აფრიკა 2009

მსოფლიო თასის მფლობელები

ახალი ზელანდია 2001,  ფიჯი 2005,  უელსი 2009

ჭაბუკები და შვიდქალა

წელი

18’წლ

19’წლ

20’წლ

21’წლ

ქალ [ევრ]
2000 = 21  [ბ5] = = =
2001 = 17  [ბ1] 2 [ევრ შეს] = =
2002 = 10 = = =
2003 = 10 = = =
2004 6 [ევრ] 10 2 [ევრ] # = =
2005 5 [ევრ] 12

1 [ევრ] #

= =
2006 6 [ევრ] 17  [ბ5] 2 [ევრ] # 12 =
2007 6 [ევრ] 16  [ბ4] = = =
2008 6 [ევრ] 2 $ # 19  [ბ3 @ = 10 [მსფ’1შ]
2009 7 [ევრ] 2 $ # = = 6 [3 დონე]
2010 3 [ევრ] 1 $ # = = 5 [3 დონე]

[ბ] ჭაბუკთა მსოფლიო პირველობის მეორე ჯგუფია;  # უგრანდებოდ; 2008 წლიდან ირბ-მა დააწესა:  @ მსოფლიო ალაფა [ბ] და $ ევროპის ალაფა, მსოფლიო პირველობა კი მარტო 20’წლ დატოვა

18’წლ  ევროპის ჩემპიონები

საფრანგეთი 2004 2007 2008 2009 2010,  ინგლისი 2005 2006

19’წლ  მსოფლიოს ჩემპიონები

საფრანგეთი 2000, ახალი ზელანდია 2001 2002 2004 2007,
სამხრეთი
აფრიკა 2003 2005,  ავსტრალია 2006

19’წლ  ევროპის ალაფის სხვა მფლობელები

რუმინეთი 2008,  იტალია 2009

20’წლ  ევროპის სხვა ჩემპიონი

რუმინეთი 2004 2006

20’წლ  მსოფლიო ალაფის მფლობელი

ურუგვაი 2008

21’წლ  მსოფლიოს ჩემპიონი

საფრანგეთი 2006

ქრონოლოგია

2000

  ბორჯღალოსნები ახლებურ ერთა თასში ჩაებნენ და ჩემპიონობამდე ცოტა დააკლდათ; შვიდკაცამ მსოფლიო თასის საგზური მოიპოვა; შინ დაწესდა ბზის თასი და ფინალი ფრედ რომ დასრულდა, ორივე გუნდს თავი ჩემპიონი ეგონა; ხოლო VII არხმა ზეპური მატჩების ქართული კომენტარით ჩვენება დანერგა

2001

  პირველად შევმართეთ ერთა თასი და აქამდე ერთადერთხელ ვუმასპინძლეთ აფრიკის ბოკეს; შვიდკაცის მსოფლიო თასზე სინის ფინალში გავედით; ჭაბუკები ელიტაში დაბრუნდნენ; დაარსდა ჟურნალი და შინაური პირველობაც პირველად დასრულდა მუღამიანი, ავსტრალიური პლეი-ოფით

2002

  გაზაფხულზეც შინ ფრეს დავჯერდით ბურებ-ამატებულ რუსეთთან და რუმინეთსაც ერთბაშად სამი ჯილდო გავატანეთ, მაგრამ შემოდგომაზე რუსეთსვე მოვუგეთ გადამწყვეტი რკენა და ავსტრალიაში გასამართ მსოფლიო თასზე გავედით; ჭაბუკებმა ელიტაში მოიკიდეს ფეხი; ამოქმედდა ოლიმპის საითები; აჭარამ რეგიონთა თასზე გვასახელა და ბზის თასის ფინალიც ბათუმური დარბი გამოვიდა

2003

  პირველად ვიასპარეზეთ მსოფლიო თასზე და პუბლიკა თავდადებითა და ჭრელი კვართებით მოვხიბლეთ; ვაკეში პირველად მოეწყო ევრო-სერიის შვიდკაცა და ჩვენი გამარჯვებით დასრულდა; რუმინეთს თბილისში ვერ დავატოვებინეთ ანთიმოზ ივერიელის თასი; ჭაბუკები ელიტაში წკიპზე დარჩნენ; თემმა კი ზეპურ მატჩებს კაფე მსოფლიო სპორტსა და ბარ ანგარში უცქირა

2004

  შეიცვალა ნაკრებისა და კავშირის უფროსობა; ბორჯღალოსნებმა ერთა თასზე თანდათან უმატეს, მოიხილეს სამხრეთი ამერიკა და შესარჩევი ციკლი რუსეთის ძლევით გახსნეს; შვიდკაცამ პირველად იჩაუქა ჰონკონგში და მსოფლიო თასის საგზური მეორედაც მოიპოვა; ჭაბუკები კი მოკვეცილ ელიტაშიც დარჩნენ და ჩვენში 13-კაცაც დაინერგა

2005

  ბორჯღალოსნებმა პირველად შემართეს ანთიმოზ ივერიელის თასი და ერთა თასზეც დაწინაურდნენ; ახალგაზრდებმა უბობოლებო ევროპაზე იჩემპიონეს; მოვიგეთ ბათუმის შვიდკაცაც; ლოკომოტივმა წაუგებლად იასპარეზა თასზე, პირველობასა და სინზე; ფანობამ კი იხილა 13 ქართველის ფერხული და ბურთაობა

2006

  პორტუგალიის ჯობნით მეორედაც გავედით მსოფლიო თასზე; მოვიხილეთ იაპონია და ვუმასპინძლეთ ბარბაროსებს; ჭაბუკები ელიტაში ვერ დაბრუნდნენ; დაგვეშალა ლიგის ნაკრები და შვიდკაცამაც მხოლოდ ევროპაში იჩაუქა, მაგრამ შეიქმნა ქალთა გუნდი; გამოიცა ლექსიკონიანი წესები; შინ კი ლოკომოტივმა ზედიზედ მეორედ, წაუგებლად გალია თასიცა და პირველობაც

2007

  საფრანგეთში გამართულ მსოფლიო თასზე 20 გუნდში მე-13 ადგილი რომ დავიჭირეთ და ბობოლა ირლანდიაც კინაღამ ვძლიეთ. საზოგადოებამ ამ შეჯიბრის 25 მატჩი ტელე-ეკრანზე ცოცხლად იხილა; რუმინეთს სტუმრად ჩამოვართვით ანთიმოზ ივერიელის თასი და იქვე, ირბ-ის ერთა თასზე მესამე ადგილზეც გავედით, ხოლო შინ ყოჩებმა შეასრულეს დუბლი

2008

  ბორჯღალოსნები ავსტრალიელმა თიმ ლეინმა ჩაიბარა და ექვსიდან ექვსი მატჩის მოგებით ევროპის ერთა თასზე აჩემპიონა; შვიდკაცამ ევროპაში მესამე ადგილი დაიჭირა და მესამედ გავიდა მსოფლიო თასზე; არკულზე ისევ გავუსწარით მასპინძელ რუმინეთს და მეორე პოზიციაზე დავაფინიშეთ; ჭაბუკები კი პირველ მსოფლიო ალაფაზე მესამე ადგილს დაჯერდნენ, თასზე ვერ გავიდნენ და საგაისოდ ვეღარც მაგ ალაფაზე მოხვდნენ

2009

  ბორჯღალოსნებმა ნეიტრალურ მოედანზე, უკრაინაში, მეთერთმეტედაც ძლიეს რუსეთი და როგორც მერეღა გაირკვა, მესამედ მოიპოვეს ერთა თასი, ნოემბერში კი ნახევარ-საკუნოვანი იუბილე არგენტინის დუბლის, იაგუართა ძლევით დავიტკბეთ

2010

  უსეთი თრაბზონში ეშხიანად, მეთორმეტედ რომ ვძლიეთ, ევროპულ შესარჩევში პირველ ადგილზე დავაფინიშეთ და მესამედ გავედით მსოფლიო თასზე; ჭაბუკებმა ევროპის ალაფა მოიგეს და მსოფლიოსაზე გავიდნენ, ნოემბერში კი "შევარდენის" აკადემიის კურთხევაზე თვით ირბ-ის ფრანგი შეფი, ბერნარ ლაპასე გვეწვია

 

 

საქართველოს დრო
 

 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

2017-18 * დიდი 10

21/08_2017 @ 18.05

დებულება

 განრიგი   მთელი სეზონი

 საწყისი 5 ტური დღეებისა და
 სტადიონების მითითებით
 

განაცხადები.xls    ტრანსფერები  

1

ჯიქი  გორი

2

ბათუმი  ბათუმი

3

ლელო სარასენს  თბილისი

4

აკადემია  თბილისი

5

ლოკომოტივი  თბილისი

6

აია  ქუთაისი

7

არმია  თბილისი

8

ბაგრატ  ქუთაისი

9

არმაზი  მარნეული

10

ხარები  რუსთავი

2016-17  |  დიდი ფინალის ვებ’ოქმი

შინაური კვარცხლბეკი 1990-2017

2017-18 * პირველი ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   საწყისი 9 ტური
განაცხადები.xls

1

ყოჩები  ბოლნისი

2

ივერია  თბილის

3

ვეფხვები  პატარძეული

4

დინამო  თბილისი

5

არესი  ქუთაისი

6

ხულიგანა  თბილისი

7

იუნკერები  კიკეთი

8

არწივები  ოზურგეთი

2017-18 * რეგიონული ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   მთელი სეზონი

დასავლეთი

განაცხადები.xls

1

ფირალები  ქედა

2

კოლხი რაინდები  ფოთი

3

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

4

წყალტუბო  წყალტუბო

5

რაგბის სკოლა  ჭიათურა

6

აიეტი  ვანი

7

არწივები  ზესტაფონი

აღმოსავლეთი

განაცხადები.xls

1

სტუ  თბილისი

2

ცივი  თელავი

3

ტორნადო  დუშეთი

4

გორდა  გორი

5

დევები  თბილისი

6

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

ესები

25/07_2017 @ 10.20

ახალი წესები დამდეგი სეზონისთვის

15-ვე სიახლე 4-გვერდა ბროშურად (ა5)

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

2017 * შემოდგომის ტესტები

22/07_2017 @ 21.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/11

.

შინ

.

.

შაბ

18/11

18.30

კარდიფ

უელსი

.

შაბ

25/11

.

შინ

შტატები

.

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

14/06_2017 @ 19.20

"" ლიგ

არდადეგები  5/09-მდე

მოწინავე  რვეული

სანუგეშო ჯგუფები     

"" ლიგ

არდადეგები  14/09-მდე

ზედა რვეული         შუა რვეული     

განრიგი დამტკიცდა

სანუგეშო ჯგუფები   აღმ   დას

შავი დაფა

23/05_2017 @ 20.10

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2018 * რაგბი ევროპა

10/07_2017 @ 19.05   წყარო_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

10/02

15.00

შინ

ბელგია

0:0

შაბ

17/02

17.30

გარეთ

გერმანია

0:0

შაბ

03/03

15.00

შინ

ესპანეთი

0:0

შაბ

10/03

16.00

სოჭი

რუსეთი

0:0

კვი

18/03

13.00

შინ

რუმინეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

2019 * მსოფლიო თასი

15/07_2017 @ 09.50

იაპონია * პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
ევრ’1 აფრ’1  აშშ   ფიჯ 
ევრ’2 | სამ რეპ  ტონ  ამე’2

2017 ზაფხულის შესარჩევებში
გამოვლინდა სამი ფინალისტიც:

ამე’1 = შტატები,
ზღვ’1 = ფიჯი, ზღვ’2 = ტონგა

ოთხ 10/05 @ 12.00 საქ 

კიოტო (იაპონია)   წილისყრა

20 ფინალისტი განაწილდა ოთხ 5-გუნდა ჯგუფად

შესარჩევთა ზემო დონე

სახელმძღვანელო

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

ლექსიკონი

23/01_2017 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო