7-კაცა | მეექვსე ადგილი ექსეთერში

08-ივლ-2018

იან პერლიხ © Jan Perlich

 

საქართველოს 7-კაცა ნაკრებმა ევროპის გრან-პრის მესამე, ექსეთერის (ინგლისი) ეტაპი წინა ორზე (მოსკოვის და პარიზის) ბევრად უკეთ ჩაატარა და მე-6 ადგილი დაიკავა.

 

შეგახსენებთ, პირველ ეტაპზე ჩვენი გუნდი ბოლოსწინა მე-11, ხოლო ერთი კვირის წინ ‘მარკუსიზე’ მე-10 ადგილზე გავიდა.

 

წინა ეტაპის შემდეგ, 12-კაციან განაცხადში სამი ცვლილება განხორციელდა და ამ ცვლილებებმა გაამართლა. გუნდს დაემატა ბორჯღალოსანი სოსო მათიაშვილი, ასევე უმცროსი ბორჯღალოსნები ლაშა ლომიძე და ოთარ ძაგნიძე.

 

ჯგუფური ეტაპის პირველ მატჩში მასპინძელმა ინგლისმა შანსი არ დაგვიტოვა და 43:5 იმარჯვა. ერთადერთი ლელო აკაკი ტაბუცაძის ანგარიშზეა. ტაბუცაძემ ლელო მეორე მატჩში, რუსეთთანაც გაიტანა, თუმცა მანამდე სამი გვქონდა გაშვებული - 7:19.

 

თასის მეოთხედფინალში გასასვლელად საჭირო იყო, რომ დასკვნით მატჩში პოლონეთი 12-ზე მეტი ქულის სხვაობით დაგვემარცხებინა და ამოცანა წარმატებით შესრულდა. ანგარიში სტუმრებმა გახსნეს, თუმცა ტაიმი ჩვენი გამარჯვებით დასრულდა: მათიაშვილის ოფლოუდის შემდეგ, რევაზ ხარაზიშვილმა სიჩქარე აკრიფა, მბოჭავი ხელით ჩამოიშორა და თავისივე ლელო გარდასახა - 7:5.

 

მეორე ტაიმში საქართველომ საუცხოოდ ითამაშა და 5 უპასუხო ლელო გაიტანა: დასაწყისში ფრთაზე მცველს ლომიძე გაექცა; მე-3 წუთზე მთელმა გუნდმა კარგად ითამაშა და კომბინაცია ლელოთი გიორგი ჭუაძემ დაასრულა; მერე ირაკლი სვანიძე ორ დამცველს შორის გაძვრა და ოფლოუდით რევაზ ხარაზიშვილს დუბლი შეასრულებინა; ბოლო ორი ლელო რამაზ ხარაზიშვილმა მიითვალა - პირველ ჯერზე მან მათიაშვილის კარგი თამაშის შემდეგ იხეირა, მეორედ ფეხით გადაკიდებულ ბურთს მიყვა - 38:5.

 

მეოთხედფინალში წინა ორი ეტაპის გამარჯვებულს და რეიტინგლიდერ ირლანდიას დიდი ბრძოლა გავუმართეთ, მაგრამ კარგად დაწყებული საქმე ბოლომდე ვერ მივიყვანეთ. ორი ლელოს გაშვების შემდეგ ბურთი მოვიხელთეთ, მეტოქე სინბინით დაისაჯა და ზურაბ ძნელაძემ ლელო ძელებსშუა გაიტანა - 7:10. თამაში განახლდა თუ არა ფრთაზე ილია სპანდერაშვილი გაიქცა და ორი ქულით დაგვაწინაურა, მაგრამ დარჩენილ დროში კიდევ ორი ლელო მივიღეთ - 12:22.

 

მე-5 ადგილის ნახევარფინალში რეიტინგის მეორეადგილოსანი გერმანია შეგვხვდა, რომელმაც წინა ორივე ეტაპზე ფინალში ითამაშა. მატჩის დებიუტში თერნოვერით ვისარგებლეთ და რევაზ ხარაზიშვილმა ანგარიში გახსნა. მერე მათიაშვილმა ჯარიმა სწრაფად გაათამაშა და სვანიძემ 12:0 დაგვაწინაურა, თუმცა შესვენებამდე გერმანიამ წონასწორობა აღადგინა - 12:12.

 

მეორე ტაიმის დასაწყისში ლამაზი ლელო გავიდა. სპანდერაშვილმა იერიში ჩვენი 5-მეტრიანის წყვეტილიდან დაიწყო, ლომიძემ დაახლოებით 60 მეტრი ირბინა და ძაგნიძეს უპასა, რომელმაც თავის მხრივ ძნელაძე მოძებნა. განახლდა თუ არა თამაში ბურთი მოვიპოვეთ და კარგი იერიში ლოგიკურ დასასრულამდე რამაზ ხარაზიშვილმა მიიყვანა - 24:12.

 

გერმანელებმა ერთი ლელო გაქვითეს და მატჩის დასრულებამდე 2 წუთით ადრე სხვაობა ერთ გარდასახულ ლელომდე დაიყვანეს, თუმცა მათ იმედები მათიაშვილმა გადაუწურა, რომელმაც ხაზი შესანიშნავად გაჭრა და კომენტატორს კანადასთან გატანილი ლელო გაახსენა. უკვე გაწითლებულ დროზე ლელო გიორგი ჭუაძემ მიითვალა და წერტილი დასვა - 36:17 ძლიერ გერმანიის ნაკრებთან.

 

საქართველოს მე-5 ადგილის დაკავების კარგი შანსი ჰქონდა, მაგრამ ამისათვის რამდენიმე წამი დააკლდა. უელსთან მატჩის პირველ წუთზე სვანიძემ ხაზი გაჭრა და ლელოში ძნელაძე შეუშვა, ხოლო მათიაშვილმა გარდასახა. უელსმა შესვენებამდე ორი გარდასახული ლელო გაიტანა, თუმცა მეორე ტაიმიც პირველის მსგავსად დაიწყო: ამჯერად ხაზი მათიაშვილმა გაჭრა და ლელოს გატანა თავადაც შეეძლო, მაგრამ ძაგნიძეს უკეთესი გარდასახვისთვის ძელებსშუა გაატანინა - 14:14.

 

უელსმა კაცნაკლულ საქართველოს ერთი ლელო გაუტანა და 5 ქულით დაწინაურდა, თუმცა თამაში რომ განახლდა, ჯერ კიდევ კაცნაკლულებმა ლელო ცენტრში გავიტანეთ: რამაზ ხარაზიშვილმა თავისი დაწყებული შეტევა დაასრულა და გარდასახვის შემდეგ - 21:19. ბოლო წუთზე საქართველომ მეტოქის ლელოდან 5 მეტრში დერეფანში დაკარგა ბურთი, დასანანი ლელო გაუშვა და უელსმა 26:21 იმარჯვა.

 

ამრიგად, ექსეთერში მე-6 ადგილის დაკავებით, საქართველომ საერთო ჩათვლაში 10 ქულა მიიღო, ჯამში 15 გაუხდა, ესპანეთი უკან მოიტოვა და მე-9 ადგილზე აღზევდა.

 

გრან პრის ბოლო, მეოთხე ეტაპი, 8-9 სექტემბერს პოლონეთში, ლოძში გაიმართება.

 

ექსეთერის ეტაპში მონაწილეობდნენ:

1 ილია სპანდერაშვილი (არმაზი), 2 გიორგი ჭუაძე (აკადემია), 3 ზურაბ ძნელაძე (აია), 4 სოსო მათიაშვილი^კაპ2 (აკადემია), 5 ლაშა ლომიძე (აია), 6 ოთარ ძაგნიძე (აია), 7 რამაზ ხარაზიშვილი^კაპ1 (ლოკომოტივი), 8 იოანე ხელაია (აკადემია), 9 თენგიზ პერანიძე (ლელო-სარასენს), 10 ირაკლი სვანიძე (ჯიქი), 11 რეზი ხარაზიშვილი (იუნკერები), 12 აკაკი ტაბუცაძე (ლელო-სარასენს).

 

სამი ეტაპის ჯამი: 56 ირლანდია@, 46 ინგლისი, 44 რუსეთი@, 42 გერმანია@; 32 პორტუგალია საფრანგეთი; 27 იტალია, 22 უელსი, 15 საქართველო, 14 ესპანეთი – 7 პოლონეთი, 5 შვედეთი  |  პოლონეთს გავარდნა არ ეხება @ მიდიან ჰონკონგის შესარჩევზე 2019

 

 

 

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

2018 * ზაფხულის თასი

თბილისი, ვაკე, მესხი    სრულად

შაბ 28/07

19.00

საქართველო

0:0

არგენტინა

. .

21.30

რასინგი

0:0

ბრაზილია


პარ  03/08

19.00

რასინგი

0:0

არგენტინა

. .

21.30

საქართველო

0:0

ბრაზილია

0 ტური

სხვ

გატ:გაშ

მ-წ*

$

არგენტინა XV

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

ბრაზილია

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

რასინგ 92 [სფრ]

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

საქართველო XV

0

=0

00:00

0/0

0-0

0

2019 * მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

14/07  სამოამ აჯობა გერმანიას

  ევროპის შესარჩევი

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს აფრ’1  აშშ   ფიჯ 
სამ რეპ  ტონ  ურუ

2018-19 * დიდი 10

განრიგი  |  წინა სეზონი [2017-18]

1

ლოკომოტივი  თბილისი

2

აია  ქუთაისი

3

ჯიქი  გორი

4

ბათუმი  ბათუმი

5

ლელო სარასენს  თბილისი

6

ხარები  რუსთავი

7

აკადემია  თბილისი

8

არმაზი  მარნეული

9

არმია  თბილისი

10

ვეფხვები  პატარძეული

2018-19 * პირველი ლიგა

განრიგი  |  წინა სეზონი [2017-18]

1

ბაგრატ  ქუთაისი

2

ყოჩები  ბოლნისი

3

არესი  ქუთაისი

4

იუნკერები  კიკეთი

5

დინამო  თბილისი

6

არწივები  ოზურგეთი

7

ივერია  ფოთი

8

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

2018-19 * რეგიონული ლიგა

წინა სეზონი [2017-18]

დასავლეთი

განრიგი

1

რაგბის სკოლა  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

6

გორ  გორი

აღმოსავლეთი

განრიგი

1

რაგბის კლუბი  თელავი

2

დევები  თბილისი

3

სტუ  თბილისი

4

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

5

ტორნადო  დუშეთი

+

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

+

წიქარა  თბილისი

+

რუსთავი  რუსთავი

ოვალის ამქარი

კაცთა ლიგების     ყველა [1395] მოთამაშე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018 * ჭაბუკთა ლიგები

გარდამავალი სეზონი     "ა"   "ბ"

ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

ახალი წესები 2017-18 სეზონისთვის

15-ვე სიახლე 4-გვერდა ბროშურად (ა5)

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

  კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის
ბლანკი და მისი შევსების
ინსტრუქცია

განახლებული წიგნი 

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

მსოფლიო

სად მივაბაროთ ბიჭი

სარაგაბო ბაზები

ევროპის ერთა თასი

ვიდეო გალერეა

არქივი

მსოფლიო თასი 2015

ლეგიონერები

referee

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო