ლეგიონერები | გოგიჩაშვილის ელიტური დებიუტი

10-სექ-2018

© montpellier-rugby

 

ბორჯღალოსანთა მეორეხაზელმა კოტე მიქაუტაძემ საფრანგეთის ტოპ 14-ის მესამე ტურში ხელი მოიტეხა და ნოემბრის ტესტებს გამოტოვებს.

 

27 წლის მორაგბე ‘ბორდოსთან’ სტუმრად გამართულ მატჩში სასტარტო შემადგენლობაში იყო, თუმცა მე-2 წუთზე შესრულებული ბოჭვის შემდეგ ხელი დაიზიანა და შესაცვლელი შეიქმნა. რედგენმა აჩვენა, რომ კოტემ ხელი მოიტეხა. მას უკვე ჩაუტარდა ოპერაცია და რეაბილიტაციას 3 თვე დაჭირდება. შედეგად, მიქაუტაძე ნოემბრის ტესტ-მატჩებს გამოტოვებს და უკეთეს შემთხვევაში მოედანს 2018 წლის მიწურულს დაუბრუნდება.

 

‘მონპელიეს’ ამ მატჩში ტრავმის გამო ორი ქართველი ბურჯი - მიხეილ ნარიაშვილი და ლევან ჩილაჩავაც დააკლდა. შეხვედრა ფრედ - 9:9 დასრულდა. მასპინძელი ‘ბორდოს’ შემადგენლობაში 55-ე წუთიდან ითამაშა ბურჯმა ლექსო ყაულაშვილმა.

 

მესამე ტურში სასიხარულო ამბავიც მოხდა - ახალგზარდა გურამ გოგიჩაშვილს ტოპ 14-ში დებიუტი ჰქონდა და მისმა ‘რასინგმა’ ‘აჟენს’ ბონუსით, 59:7 აჯობა. პარიზელთა სასტარტო შემადგენლობაში ვასილ კაკოვინი იყო, რომელიც გურამმა 53-ე წუთზე შეცვალა. სტუმართა შორის სრულად ითამაშა შუამარბმა თამაზ მჭედლიძემ, ხოლო გიორგი თეთრაშვილმა მოედანზე 48 წუთი გაატარა.

 

ლიდერთა ჯახში ‘კლერმონმა’ ‘სტად ფრანსე’ მიიღო და მიმდინარე სეზონში პირველი მარცხი აგემა - 42:20. მასპინძელთა შორის 59-ე წუთიდან შეცვლაზე ითამაშა დავით ზირაქაშვილმა. ‘კლერმონი’ ერთადერთი გუნდია, რომელმაც ახალი სეზონის სტარტზე სამივე თამაში მოიგო.

 

ინგლისის პრემიერშიფში ზურაბ ჟვანიას ‘ვოსპსმა’ ‘ექსეთერს’ უმასპინძლა და 31:42 დამარცხდა. ქართველი ბურჯი თამაშში 53-ე წუთიდან ჩაერთო და ახალი გუნდის შემადგენლობაში მეორე ოფიციალური შეხვედრა ჩაატარა.

 

საფრანგეთის პრო დე2-ში მეოთხე ტურის შეხვედრები გაიმართა და ‘ანგულემისა’ და ‘ორიაკის’ მატჩში, შერკინების მეორე ხაზში ორმა ქართველმა ითამაშა. ტრადიციულად, ‘ანგულემის’ სასტარტოში იყო შალვა სუთიაშვილი, რომელმაც 77-ე წუთზე ყვითელი ბარათი მიიღო. 4 ნომრის პოზიციაზე ‘ორიაკის’ ძირითად შემადგენლობაში იყო ლაშა ლომიძე და მან მოედანზე 69 წუთი გაატარა. ის ახალი გუნდის სასტარტო შემადგენლობაში პირველად დააყენეს.

 

‘ბიარიცმა’ ‘ბურგ-ან-ბრესი’ მიიღო და ბონუსით, 46:9 დაამარცხა. საკუთარი გუნდის გამარჯვებაში წვლილი ვახტანგ ახობაძესაც მიუძღვის, რომელიც შეცვლაზე 50-ე წუთზე შევიდა.

 

მიმდინარე სეზონში პირველად ითამაშა ‘კოლომიეს’ ბურჯმა ბექა შეყლაშვილმა. ის სასტარტო შემადგენლობაში იყო და მოედანზე 48 წუთი გაატარა. ‘კოლომიე’ ‘კარკასონმა’ მიიღო და მატჩის მიწურულს გატანილი ლელო-გარდასახვით 25:20 დაამარცხა. მასპინძელთა შორის 48-ე წუთზე შეცვლაზე შევიდა მირიან ბურდული, თუმცა 62-ზე შესაცვლელი შეიქმნა.

 

‘მასი’ ‘ნევერს’ ეწვია და 6:17 დამარცხდა. ილია კაიკაციშვილი სტუმართა 15-კაციან განაცხადში იყო, მაგრამ მე-14 წუთზე დაშავდა და შეცვალეს.

 

შეცვლაზე 24 წუთი ითამაშა ‘ვანის’ ახალგაზრდა ბურჯმა ნიკა ნეფარიძემ. მისი გუნდი ‘პროვანსს’ ეწვია და 23:38 დამარცხდა.

 

მეორე გამარჯვება იზეიმა ‘ბრივმა’ - ‘ბეზიე’ 27:6 დაამარცხა.’ბრივის’ ძირითადში იყო და მოედანზე 75 წუთი გაატარა მესამეხაზელმა ოთარ გიორგაძემ. თამაშში 37-ე წუთიდან ჩაერთო 21 წლის ბურჯი ლუკა გოგინავა.

 

პრო დე2-ში ახლა ერთკვირიანი დასვენებაა და თამაშები 20 სექტემბრიდან განახლდება.

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 
2018

2018-19  |  კონტინენტის ფარი

 სრულად   ოფიციოზი_EN

ლოკომოტივი  –

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

13/10

15.00

კალვიზანო

___6:17__

08/12

18.00

ფიამე ორო

$ 29:22 $

15/12

18.00

კალვიზანო

_ 20:13 $

12/01

15.00

ფიამე ორო

$ 47:10__

""

სხვ

ლოკ (საქ)

14

+40

კლვ (იტა)

10

+19

ფმრ (იტა)

1

-59

""

სხვ

პდვ (იტა)

14

+34

რვგ (იტა)

11

+63

ბრბ (ბელ)

0

-97

30/03

ფინალი

ბ1

0:0

20/04

ბ1

0:0

მოგებული ადის 2019-20 ჩელენჯზე

2018-19  |  დიდი 10

გაგრძელდება   25/01

23/12 @ 18.15

სხვ

 მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

40

+121

9-1

4

ხარები  რუსთავი ^

32

+53

7-3

4

ლოკომოტივი  თბ

32

+71

7-3

4

არმაზი  მარნეული

29

+99

5-4*1

7

აია  ქუთაისი

26

+13

6-4

2

ლელო სარასენს  თბ

24

+14

5-5

4

ჯიქი  გორი

19

-37

3-6*1

5

აკადემია  თბილისი

16

-101

3-6*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

14

-89

2-7*1

4

არმია  თბილისი

7

-144

1-9

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაიშვება
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2019  |  რაგბი ევროპა

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

0:0

კვი

17/02

18.00

თბილისი

ესპანეთი

0:0

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

14.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

[გარეთ]

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

2018-19  |  დუბლები

20-26/01  IX ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

გაგრძელდება   16/02

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა  ფართოვდება
10 გუნდამდე – ამ სეზონის ბოლო’ადგილოსანი
დარჩენაზე  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

გაგრძელდება   16/02   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  ავლენ
10-გუნდა პირველ ლიგაში.  მესამე’ადგილოსანი
ასვლაზევე  ეთამაშება  პირველი ლიგის ბოლოს

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

გაგრძელდება   15/02

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

ოქროსა და ბრინჯაოს  ფინალთა მასპინძლები
შეირჩევა სპორტული პრინციპით

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3302] მორაგბე [16/01]

კაცი [1349]  |  ჭაბ’ა [636]  |  ჭაბ’ბ [1317]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | ბორჯღალოსნები ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

<>

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

<>

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

<>

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო