დიდი 10 | მესამე ტური

13-სექ-2018

© ნინო საგინაძე

 

დიდი 10-ის მესამე ტური ხვალ (14 სექტემბერი) თბილისში, „ლელო არენაზე“ ცენტრალური შეხვედრით იხსნება. ‘ლელო-სარასენსი’ მშობლიურ დიდ დიღომში სატურნირო ცხრილის მეზობელს, ‘ბათუმს’ დაუხვდება და რევანშის აღებას ეცდება.

 

გასულ ჩემპიონატში ეს გუნდები მოწინავე ექვსეულში მოხვდნენ და ერთმანეთს ფლეი ოფის პირველ ეტაპზე დაუპირისპირდნენ. ზღვისპირელები მასპინძლის სტატუსით სარგებლობდნენ და მეტოქე 30:8 დაამარცხეს. შედეგად, ‘ლელო-სარასენსი’ მხოლოდ მეხუთე ადგილს დასჯერდა, ‘ბათუმი’ კი მომდევნო წრეში დამარცხდა და მეოთხეზე გავიდა.

 

‘ლელო-სარასენსი’ და ‘ბათუმი’ ახლაც მეზობლად არიან - თბილისელები 8 ქულით მესამე, ხოლო ბათუმელები 6 ქულით მეოთხე ადგილს იკავებენ. შემადგენლობებს თუ გადავხედავთ, ორივე ეს გუნდი ჩემპიონობის პრეტენდენტია და თავისი უპირატესობის დამტკიცება მოედანზე მოუწევთ.

 

თბილისელებმა ორივე განვლილი მატჩი ბრძოლაში, 3-ქულიანი უპირატესობით მოიგეს. პირველ ტურში ისინი ‘ხარებს’ რუსთავში ეწვივნენ, უპირატესობა დასკვნით 10-12 წუთში მოიპოვეს და მეტოქეს 29:26 სძლიეს, ხოლო ერთი კვირის წინ დებიუტანტი, პატარძეულის ‘ვეფხვები’ მიიღეს და გამარჯვების ლელო 78-ე წუთზე გაიტანეს - 28:25.

 

მას შემდეგ ‘ლელო-სარასენსს’ 7-კაცა ნაკრებში მივლინებული ნიკო აფციაური, თენგიზ პერანიძე და სოსო მათიაშვილი დაუბრუნდა და ორი უკანასკნელი სასტარტო შემადგენლობაში, პირველი კი მარქაფაშია.

 

მასპინძელთა შერკინების ხაზში სამი ცვლილებაა. ხელუხლებელი დარჩა პირველი ხაზი, მეორე ხაზში გრიგორ ქერდიყოშვილის ადგილს როლანდ კვაჭაძე დაიკავებს, მესამე ხაზში კი ადგილი მხოლოდ სანდრო მამამთავრიშვილმა შეინარჩუნა, მეორე ფლანკერი ცისკარა ბერიაშვილია, ხოლო შემკვრელი რატი ჟორჟოლიანი.

 

ძირითადში ბრუნდება 9 ნომერი პერანიძე, ფულბეკის პოზიციაზე ირაკლი ყიასაშვილს მათიაშვილის შეცვლის, ხოლო ცენტრში რეზო ჯინჯიხაძეს დემე თაფლაძე შეუწყვილდება.

 

ბათუმელებმა ჩემპიონატი რიხიანად დაიწყეს და პირველ ტურში თბილისში ‘აკადემია’ 46:7 დაამარცხეს, რითაც ბონუსიც აიღეს. მეორე ტურში მათ ‘ხარებს’ ფავორიტის სტატუსით უმასპინძლეს, თუმცა რუსთაველებმა მეტოქეს ტოლი არ დაუდეს, სამი ლელო გაუტანეს, აქედან ორი დასკვნით 20 წუთში და სტუმრებმა 15:8 იმარჯვეს. ‘ბათუმმა’ 7 ქულით მარცხისთვის მხოლოდ ბონუსი მიიღო.

 

წაგებული მატჩის შემდეგ, ზღვისპირელებმა შემადგენლობაში რამდენიმე ცვლილება განახორციელეს, ორ მოთამაშეს კი პოზიცია შეუცვალეს. შერკინების პირველ ხაზში კვაჭი გიორგი თედორაძე, ხოლო მარჯვენა ბურჯი მიხეილ წიკლაური იქნება. უცვლელია მეორე ხაზი, ბექა მამრიკიშვილი, რომელმაც ერთი კვირის წინ კვაჭად ითამაშა, ამჯერად მესამე ხაზში იქნება. სასტარტო შემადგენლობაში ბრუნდება მგეზავი ლაშა ხმალაძე, ხოლო მამუკა ნინიძე ფულბეკად გადაინაცვლებს. ცენტრში ‘ლელოს’ ყოფილ მორაგბე სანდრო თოდუას ბექა ურჯუკაშვილი შეუწყვილდება.

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 
2018

2018-19  |  კონტინენტის ფარი

 სრულად   ოფიციოზი_EN

ლოკომოტივი  –

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

13/10

15.00

კალვიზანო

___6:17__

08/12

18.00

ფიამე ორო

$ 29:22 $

15/12

18.00

კალვიზანო

_ 20:13 $

12/01

15.00

ფიამე ორო

$ 47:10__

""

სხვ

ლოკ (საქ)

14

+40

კლვ (იტა)

10

+19

ფმრ (იტა)

1

-59

""

სხვ

პდვ (იტა)

14

+34

რვგ (იტა)

11

+63

ბრბ (ბელ)

0

-97

30/03

ფინალი

ბ1

0:0

20/04

ბ1

0:0

მოგებული ადის 2019-20 ჩელენჯზე

2018-19  |  დიდი 10

გაგრძელდება   25/01

23/12 @ 18.15

სხვ

 მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

40

+121

9-1

4

ხარები  რუსთავი ^

32

+53

7-3

4

ლოკომოტივი  თბ

32

+71

7-3

4

არმაზი  მარნეული

29

+99

5-4*1

7

აია  ქუთაისი

26

+13

6-4

2

ლელო სარასენს  თბ

24

+14

5-5

4

ჯიქი  გორი

19

-37

3-6*1

5

აკადემია  თბილისი

16

-101

3-6*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

14

-89

2-7*1

4

არმია  თბილისი

7

-144

1-9

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაიშვება
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2019  |  რაგბი ევროპა

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

0:0

კვი

17/02

18.00

თბილისი

ესპანეთი

0:0

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

14.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

[გარეთ]

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

2018-19  |  დუბლები

20-26/01  IX ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

გაგრძელდება   16/02

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა  ფართოვდება
10 გუნდამდე – ამ სეზონის ბოლო’ადგილოსანი
დარჩენაზე  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

გაგრძელდება   16/02   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  ავლენ
10-გუნდა პირველ ლიგაში.  მესამე’ადგილოსანი
ასვლაზევე  ეთამაშება  პირველი ლიგის ბოლოს

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

გაგრძელდება   15/02

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

ოქროსა და ბრინჯაოს  ფინალთა მასპინძლები
შეირჩევა სპორტული პრინციპით

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3302] მორაგბე [16/01]

კაცი [1349]  |  ჭაბ’ა [636]  |  ჭაბ’ბ [1317]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | ბორჯღალოსნები ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

<>

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

<>

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

<>

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო