17წ | საერთაშორისო 7-კაცას ტურნირი ‘ხვამლმა’ მოიგო

05-დეკ-2018

© გოგიტა ბუხაიძე

მარტყოფის საერთაშორისო, 17-წლამდე მორაგბეთა 7-კაცა ტურნირის გამარჯვებული თბილისის ‘ხვამლი’ გახდა, რომელმაც დაძაბულ ფინალში შევარდენის აკადემია 19:14 დაამარცხა.

 

ტურნირში 12 გუნდი მონაწილეობდა და მათგან სამი სამხრეთ აფრიკული იყო - ‘ლომები’, ‘მარტორქები’ და ‘ლეოპარდები’, რომლებიც ამ ქვეყნის სხვადასხვა სკოლების ნაკრებებს წარმოადგენდნენ. ტურნირში თამაშობდა 7 ქართული კლუბი, რომლებმაც საქართველოს ჩემპიონატში საუკეთესო შედეგი აჩვენეს, ასევე ეროვნული აკადემიის ისნისა და მუხიანის ფილიალების ნაკრებები.

 

ჯგუფური ეტაპი სამ-სამი გამარჯვებით მხოლოდ ორმა გუნდმა დაასრულა - შევარდენის აკადემიამ და ‘ხვამლმა’. მათ წარმატებული სვლა ფლეი ოფშიც გააგრელეს. ‘ხვამლი’ ‘ხარებთან’ დებიუტში ჩამორჩა, თუმცა საბოლოოდ 36:5 იმარჯვა, ხოლო შევარდენის აკადემიამ ‘ლოკომოტივს’ შანსი არ დაუტოვა - 33:0. მეოთხედფინალში დამარცხდა ორივე სამხრეთ აფრიკული გუნდი. ‘ლელო სარასენსმა’ ‘მარტორქებს’ გასაქანი არ მისცა (52:7), ხოლო მუხიანის აკადემიამ ‘ლომებს’ გამარჯვების ლელო ბოლოს გაუტანა - 17:14.

 

ნახევარფინალში ‘ხვამლსა’ და ‘ლელოს’ შორის ტრადიციულად, დაძაბულო ბრძოლა გაიმართა. საბოლოოდ გამარჯვება ‘ხვამლს’ დარჩა (26:12), რომელსაც ფინალში შევარდენის აკადემია ერგო, რომელმაც მუხიანელებს 31:14 მოუგო.

 

ფიალა და მე-9 ადგილი ‘აკადემიას’ ერგო, რომელმაც ‘ჯიქს’ 24:10 აჯობა. მე-7 ადგილისთვის მატჩში ‘ლოკომოტივმა’ ‘მარტორქები’ 26:5 დაამარცხა, სინი აფრიკელებს ერგოთ, ‘ლომებმა’ ‘ხარებს’ 19:7 მოუგეს, ხოლო მესამე ადგილი მუხიანის აკადემიას უბრძოლველად მიეკუთვნა - ‘ლელო სარასენსი’ თამაშზე არ გამოცხადდა.

 

ფინალურმა მატჩმა სტატუსი გაამართლა. შევარდენის აკადემია ორი გარდასახული ლელოთი 14:0 დაწინაურდა. ‘ხვამლმა’ ერთი ლელო ტაიმის მიწურულს გაქვითა, მეორე თამაშის განახლებისთანავე და გარდასახვით სხვაობა 2 ქულამდე დაიყვანა. გაწითლებულ დროზე ‘ხვამლმა’ მესამე ლელოც გაიტანა, 19:14 იმარჯვა და საერთაშორისო  ტურნირის გამარჯვებული გახდა.

 

ტურნირის დასრულების შემდეგ მონაწილეებმა სამახსოვრო ფოტოები გადაიღეს და სიმბოლური საჩუქრები გაცვალეს, ხოლო ფიალის, სინისა და თასის ფინალის გამარჯვებულმა გუნდებმა თასები ჩაიბარეს.

 

5 დეკემბერი

თასის მეოთხედფინალები

 

ლელო სარასენსი - მარტორქები (სამხრეთ აფრიკა) 52:7

ხვამლი - ხარები 36:5

მუხიანის აკადემია - ლომები (სამხრეთ აფრიკა) 17:14

შევარდენის აკადემია - ლოკომოტივი 33:0

 

ფიალის ნახევარფინალები

 

აკადემია - ლეოპარდები (სამხრეთ აფრიკა) 19:14

კოლხი რაინდები - ჯიქი 0:12

 

სინის ნახევარფინალები

 

მარტორქები (ს.ა.) - ხარები 7:25

ლომები (ს.ა.) - ლოკომოტივი 45:0

 

თასის ნახევარფინალები

 

ლელო სარასენსი - ხვამლი 12:26

მუხიანის აკადემია - შევარდენის აკადემია 14:31

 

მე-11 ადგილისთვის

ლეოპარდები (ს.ა.) - კოლხი რაინდები 33:31

 

ფიალა

აკადემია - ჯიქი 24:10

 

მე-7 ადგილისთვის

მარტორქები (ს.ა.) - ლოკომოტივი 5:26

 

სინი

ხარები - ლომები (ს.ა.) 7:19

 

მესამე ადგილისთვის

მუხიანის აკადემია - ლელო სარასენსი 30:0

 

თასის ფინალი

ხვამლი - შევარდენის აკადემია 19:14

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

2019  |  რაგბი ევროპა

კვი 17/02  ავჭალა  18.00

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

18:9

2 რაუნდი

სხვ

გატ

 მ-წ

$

საქართველო

8

+23

6

42

2-0

0

რუსეთი

6

+55

12

78

1-1

2

რუმინეთი

5

+19

6

47

1-1

1

ესპანეთი

4

-12

3

26

1-1

0

ბელგია

4

-50

6

36

1-1

0

გერმანია

1

-35

4

32

0-2

1

კვი

17/02

18.00

ავჭალა

ესპანეთი

0:0

23-კაცა სია  |  გუნდები და მსაჯები  |  ოქმი

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

16.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

კრასნოდარ

რუსეთი

0:0

რაზმი  |  ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

1989 - 2018    218 ტესტი  |  257 ბორჯღალოსანი  |  სრულად

2018-19  |  დიდი 10

21-24/02   XIV ტური

10/02 @ 18.00

სხვ

    მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

50

+154

11-2

6

ლოკომოტივი  თბ

43

+112

09-4

7

ხარები  რუსთავი

42

+59

09-3*1

4

აია  ქუთაისი

32

+17

07-5*1

2

ჯიქი  გორი

30

+8

05-7*1

8

არმაზი  მარნეული

29

+39

05-7*1

7

ლელო სარასენს  თბ

28

-10

06-7

4

აკადემია  თბილისი

24

-116

05-7*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

16

-126

02-10*1

6

არმია  თბილისი

15

-137

03-10

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაშვებულია
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2018-19  |  დუბლები

10-15/02   X ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

16/02   X ტური

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა
  ფართოვდება  10 გუნდამდე
ამ სეზონის VIII ადგილოსანი დარჩენაზე
  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

16-17/02   IX ტური   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  
ავლენ 10-გუნდა პირველ ლიგაში. 
III
ადგილოსანი ასვლაზევე  ეთამაშება  
პირველი ლიგის ბოლოს (VIII)

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

15-17/02   VIII ტური

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3328] მორაგბე [16/02]

კაცი [1369]  |  ჭაბ’ა [640]  |  ჭაბ’ბ [1319]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | საქართველო ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო       მინდა ჯგუფის ლოგო