‘იუნკერების’ ვალსი და იმერული დრამა

15-აპრ-2019

© მარიამ გაგნიძე

 

ელიტაში მოსახვედრად მებრძოლი ‘იუნკერებისა’ და პატარძეულის ‘ვეფხვების’ პირველ შეხვედრას „შევარდენის“ სარაგბო არენამ უმასპინძლა. რანგით მაღალ გუნდებს, ქვედალიგელები ტრადიციულად ჯეროვან წინააღმდეგობას იშვიათად უწევენ. ‘იუნკერთა’ მდგომარეობას რიგ წამყვან მოთამაშეთა არყოფნა ართულებდა. 20-წლამდელთა ნაკრებში მივლინებულ რეზი ხარაზიშვილის კვალ, გამოცდილ ალექსანდრე ტუჩაშვილს კიკეთელებთან კონტრაქტი პლეი ოფამდე დაუმთავრდა. ბურჯ საბა გაბუნიას, მესამეხაზელ ნიკა მარჯანიშვილსა და შუამარბ ლევან ძნელაძეს კი მატჩი ტრავმების გამო გაუცდათ. ‘ვეფხვებმა’ კი პირველობის ბოლოსწინა ადგილზე ჩამთავრების მიუხედავად, სპეციალისტებსა და ქომაგზე საკმაოდ კარგი შთაბეჭდილება დატოვეს.

 

არსებული საკადრო პრობლემების მიუხედავად, უპირატესობას ‘იუნკერები’ პირველივე წუთებიდანვე დაეფლნენ. კიკეთელები დამრიგებლის დავალებას ზედმიწევნით ასრულებდნენ. დაცვაში ხისტ, საიმედო თამაშთან ერთად გარე კახელებს სტატიკაშიც ჯაბნიდნენ. მართალია, პირველ ტაიმში მეტოქეებმა თითო ლელოს გატანა მოახერხეს (‘იუნკერთაგან’ მხტომელი საბა კურტანიძე; ‘ვეფხვებიდან’ ფრთა გიორგი ზუკაკიშვილი), თუმცა ფრთა რამაზ ხარაზიშვილის 4 ზუსტად შესრულებული ჯარიმით გიორგი ზაბახიძის შეგირდები შესვენებაზე 11-ქულიანი უპირატესობით წავიდნენ.

 

მოერე ტაიმში ‘იუნკერთა’ უპირატესობა კიდევ უფრო თვალსაჩინო გახდა. შუამარბ ბექა სამსიანის, ჰავბეკ ალექსანდრე ზაბახიძეს, მგეზავ ნიკა მერკველიშვილისა და შუამარბ გიორგი შერმადინის ლელოთა წყალობით, კიკეთელებმა მატჩი  32-ქულიანი სხვაობით  47:15 მოიგეს და დიდ 10-ში მოსახვედრად სერიოზული განაცხადიც გააკეთეს.  სპეციალისტთა აზრით, ესოდენ სოლიდური სხვაობის მიუხედავად მთავარი ბრძოლა წინაა. ‘ვეფხვებს’ საპასუხო შეხვედრაში ზურგს საკუთარი არენა და ელიტაში მიღებული თამაშის გამოცდილება უმაგრებს.

 

ჭიათურის ცენტრალურ სტადიონზე შეკრებილმა მრავალრიცხოვანმა ქომაგმა ნამდვილი სარაგბო „თრილერი“ იხილა. პირველი ლიგის საგზურს ერთმანეთს  2 იმერული გუნდი: ჭიათურის ‘იმერეთი’ და ქუთაისის ‘ბაგრატი’ ეცილებიან.

 

ერთი წლის წინ ელიტადან დაქვეითებული ‘ბაგრატის’ თავკაცობამ, გუნდის განაცხადში მყოფი გამოცდილი მოთამაშეებიდან, მხოლოდ 3 მორაგბის დამატება მოახერხა. ზემო იმერლებს კი ნაყოფიერი წვრთნის მიუხედავად, აშკარად ეტყობათ ცოცხალი რესურსის სიმწირე და ამად ლეგენდარული „ზახარიჩის“ ( ზურა ხარშილაძე) დამმოძღვრილ ჭიათურელთა პლეი ოფში მოხვედრა ბევრმა სპეციალისტმა მოულოდნელობად შერაცხა. მიუხედავად ამისა, ‘იმერეთმა’ ფავორიტს ტოლი არ დაუდო და გადამეტებული მღელვარებით გამოწვეული უამრავი უნებლიე შეცდომა რომ არა, „ვობლას“ ბიჭები უცილობელ გამარჯვებას მოიპოვებდნენ.

 

უხვქულიანი შეხვედრა უშეღავათო და თვალსასიერო გამოდგა. მეტოქეებმა 6-6 ლელოს გატანა მოახერხეს. მასპინძელთა რიგებში ჰეთ-თრიკით ფრთა ნიკა კობიაშვილი გამოირჩა. რიონისპირელთაგან „დუბლი“ მარბიელმა თემურ ყიფიანმა მიითვალა. მატჩის ბოლო 5 წუთში ზემო იმერლებმა 2 გარდასახული ლელოთი ანგარიშში დაწინაურებაც მოახერხეს, თუმცა ბოლო წუთზე სტუმართა ფულბეკ ცოტნე კვესელავას გატანილმა ჯარიმამ, 43:41  ‘ბაგრატის’ მძიმე გამარჯვება დააფიქსირა.

 

დიდი 10-ისა და პირველი ლიგის საგზურის მფლობელები 21 აპრილს, პატარძეულსა და ქუთაისში გამოვლინდებიან.

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი  | ბოლო, II ეტაპი   ლოძ (პოლ)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო 

20/07

14.06

ინგლისი

21:12

 

16.51

გერმანია

12:15

 

19.36

რუსეთი

22:17

#

მ-წ

სხვ

ა1

ესპ

3-0

+24

ა2

სფრ

2-1

+5

7

პორ

1-2

+14

11

რუმ

0-3

-43

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

3-0

+78

ბ2

იტა

2-1

+4

8

უელ

1-2

+1

12

პოლ

0-3

-83

#

მ-წ

სხვ

1

გერ

3-0

+21

2

საქ

2-1

+11

9

ინგ

1-2

-18

10

რუს

0-3

-14

საგაისოდ (2020) გრან პრი’ზე დავრჩით
გავარდა რუმინეთი  
|  შემოვიდა ლიეტუვა

21/07

14.06

იტალია   I-VIII

07:12

V-VIII

16.15

უელსი

14:17

გაისად (2020) ვერ წავალთ ჰონ’კონგში,
მსოფლიო სერიის შესარჩევ
ზე

VII-VIII

19.02

პორტუგალია

19:40

ეტაპზე დავიკავეთ VIII ადგილი

გრან პრი’ზე დავაფინიშეთ IX ადგილზე

ახალი ჩემპიონია გერმანია!

ქულა:  34 გერ; 32 სფრ ირლ – 28 ესპ; 22 უელ იტა;
19 ინგ, 16 პორ, 9 საქ, 8 რუს, 4 პოლ – 2 რუმ

გერ იტა პორ   ჰონ’კონგ 2020
გერ  მსოფლიო სერია @ ინგ + სფრ 2020  

2019  |  მსოფლიოსთვის მზადება

საქართველო –

მოვარჯიშე რაზმი

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

მეტოქე შეირჩევა

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

1989 - 2019    223 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი | მსაჯები

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით
განრიგში შაბათები წერია, მაგრამ შეიძლება კვირას ვითამაშოთ

.

01/02

.

შინ

რუმინეთი

.

08/02

.

გარეთ

ესპანეთი

.

22/02

.

შინ

ბელგია

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

.

14/03

.

შინ

რუსეთი

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

დებულება  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  დუბლები

იწყება 30/08  |  განრიგი

დებულება  |  წინა სეზონი

2019-20  |  პირველი ლიგა

იწყება 06/09  |  განრიგი

1

ვეფხვები  პატარძეული

2

არმია  თბილისი

3

არესი  ქუთაისი

4

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

5

არწივები  ოზურგეთი

6

დინამო  თბილისი

7

კოლხი რაინდები  ფოთი

8

ბაგრატი  ქუთაისი

9

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

10

დევები  თბილისი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  რეგიონული ლიგა

დასავლეთი  |  იწყება 14/09  |  განრიგი

1

იმერეთი  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

+

ბორჯომი  ბორჯომი

აღმოსავლეთი  |  იწყება 07/09  |  განრიგი

1

თელავი  თელავი

2

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

3

გორი  გორი

4

წიქარა  თბილისი

5

სტუ  თბილისი

+

ხვამლი  თბილისი

+

გორდა  გორი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  ჭაბუკთა ლიგები

შეივსება 05/08’მდე
განაცხადთა შემოსვლის კვალად

"" [2001-02 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

"" [2003-04 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი


2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

ქულთა ტოლობა [თაი’ბრეიქი]

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო