7-კაცა | საქართველოს ჩემპიონატის პირველი ეტაპი

11-ივნ-2019

© მარიამ გაგნიძე

 

საქართველოს ჩემპიონატის პირველმა ეტაპმა 7-კაცა რაგბში წვეული გუნდების დომინირებით ჩაიარა და პირველი ხუთი საფეხურიდან ოთხი, სწორედ მათ დაიკავეს.

 

საქართველოს პირველმა და მეორე ეროვნულმა ნაკრებებმა პირველ დღეს სამ-სამი თამაში ყველაზე დიდი სხვაობებით მოიგეს, მერე მეოთხედ და ნახევარფინალებში იმარჯვეს და ფინალში გავიდნენ. მაგრამ რადგან ისინი წვეული გუნდები იყვნენ და მალე ჩვენი ნაკრები ევროპის გრან პრის პირველ ეტაპზე უნდა გაემგზავროს, რომელიც ზაფხულის ოლიმპიადის შესარჩევი ეტაპიცაა, გადამწყვეტ მატჩში ერთმანეთის წინააღდეგ აღარ ითამაშეს. ამის მიზეზი ტრავმების სიხშირე გახდა და მწვრთნელებმა რისკის თავიდან ასაცილებლად ასეთი გადაწყვეტილება მიიღეს.

 

ჯგუფური ეტაპის სამივე თამაში მოიგო კიდევ ერთმა წვულმა გუნდმა ბოლნისის ‘ყოჩებმა’, მეოთხედფინალში ‘ლელო-სარასენსს’ სძლია, ნახევარფინალში საქართველოს მეორე ნაკრებთან, ხოლო მესამე ადგილისთვის მატჩში ქუთაისის ‘აიასთან’ დამარცხდა და მეოთხე ადგილი დაიკავა.

 

ქართველმა ბიჭებმა, რომელიც საქართველოს 18-წლამდე 7-კაცა ნაკრების ბაზაზეა შექმნილი მეხუთე ადგილი დაიკავა. ისინი ჯგუფურ ეტაპზე ‘ყოჩებთან’, ხოლო მეოთხედფინალში ‘აიასთან’ დამარცხდნენ, მაგრამ ბოლო ორ მატჩში ‘ჯიქს’ და ‘ლელო-სარასენსს’ სძლიეს.

 

პირველი ეტაპის გამარჯვებული ქუთაისის ‘აია’ გახდა. ის ჯგუფურ ეტაპზე საქართველოს მეორე ნაკრებთან დამარცხდა, მეოთხედფინალში ქართველ ბიჭებს სძლია, ნახევარფინალი საქართველოს პირველ ნაკრებთან დათმო, ხოლო მესამე ადგილისთვის ‘ყოჩები’ დაძაბულ ბრძოლაში 17:14 დაამარცხა. აღსანიშნავია, რომ ქუთაისელებმა ექვსიდან 4 მატჩი წვეულ გუნდებთან გამართეს.

 

ტურნირის საუკეთესო მელელოვე და მოთამაშე ქუთაისელი თორნიკე მანაგაძე გახდა. მან 6 ლელოს გატანა მოახერხა.

 

მეორე ეტაპი 2 კვირაში, 22-23 ივნისს თელავის რაგბის სტადიონზე გაიმართება, ხოლო მესამე ეტაპს ივნისის ბოლო უქმეებზე ფოთი უმასპინძლებს.  

 

საქართველოს ჩემპიონატი 7-კაცა რაგბში

პირველი ეტაპი. 8-9 ივნისი. მარტყოფი

 

ა ჯგუფი

საქართველო1 - დევები 54:0

ლელო-სარასენსი - ჯიქი 12:0

საქართველო1 - ჯიქი 49:0

ლელო-სარასენსი - დევები 26:17

საქართველო1 - ლელო-სარასენსი 31:5

ჯიქი - დევები 26:5

 

საქართველო1          3          3          0          0          +129    6

ლელო-სარასენსი    3          2          0          1          -5         4

ჯიქი                         3          1          0          2          -40       2

დევები                     3          0          0          3          -84       0

 

ბ ჯგუფი

საქართველო2 - იუნკერები 50:7

აია - აკადემია 19:12

საქართველო2 - აკადემია 33:0

აია - იუნკერები 34:5

საქართველო2 - აია 29:12

აკადემია - იუნკერები 12:22

 

საქართველო2          3          3          0          0          +93      6

აია                            3          2          0          1          +19      4

იუნკერები               3          1          0          2          -52       2

აკადემია                  3          0          0          3          -50       0

 

გ ჯგუფი

ქართველი ბიჭები - ყოჩები 7:26

ლოკომოტივი - არმია 32:5

ქართველი ბიჭები - არმია 36:0

ლოკომოტივი - ყოჩები 14:33

ქართველი ბიჭები - ლოკომოტივი 38:0

არმია - ყოჩები 0:54

 

ყოჩები                       3          3          0          0          +92      6

ქართველი ბიჭები    3          2          0          1          +55      4

ლოკომოტივი           3          1          0          2          -30       2

არმია                        3          0          0          3          -117     0

 

თასის 1/4 ფინალები

საქართველო2 - ლოკომოტივი 37:5

ყოჩები - ლელო-სარასენსი 22:5

საქართველო1 - ჯიქი 43:0

ქართველი ბიჭები - აია 12:31

 

ნახევარფინალები 9-12 ადგილებისთვის

აკადემია - დევები 26:5

იუნკერები - არმია 47:7

 

ნახევარფინალები 5-8 ადგილებისთვის

ლოკომოტივი - ლელო-სარასენსი 5:22

ჯიქი - ქართველი ბიჭები 10:40

 

თასის ნახევარფინალები

საქართველო2 - ყოჩები 40:5

საქართველო1 - აია 31:7

 

მე-11 ადგილისთვის

დევები - არმია 21:0

 

მე-9 ადგილისთვის

აკადემია - იუნკერები 10:24

 

მე-7 ადგილისთვის

ლოკომოტივი - ჯიქი 24:21

 

მე-5 ადგილისთვის

ლელო-სარასენსი - ქართველი ბიჭები 14:29

 

მე-3 ადგილისთვის

აია - ყოჩები 17:14

 

ფინალი

საქართველო2 - საქართველო1

 

პირველი ეტაპის კიბე

  1. აია - 20
  2. ლელო-სარასენსი - 18
  3. ლოკომოტივი - 16
  4. ჯიქი - 14
  5. იუნკერები - 12
  6. აკადემია - 10
  7. დევები - 8
  8. არმია - 6
  9. საქართველო1 - წვეული
  10. საქართველო2 - წვეული
  11. ყოჩები - წვეული
  12. ქართველი ბიჭები - წვეული

 

მეორე ეტაპი. 22-23 ივნისი. თელავი

ფინალური ეტაპი. 29-30 ივნისი. ფოთი

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  20წ მსოფლიო

ოფიციოზი    განრიგი  |  სიები + ოქმები

არგენტინა   სანტა’ფე  |  როსარიო (ორი სტადიონი)

ისტორია ზოგადი   |   საქართველო ოდითგან  |  ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

13:45$

შაბ

08/06

17.30

რს1

სამხრ.აფრიკა

20:48$

ოთხ

12/06

17.30

რს1

შოტლანდია

17:12$

#

სხვ

2

არგ^

11

+43

4

სფრ

11

+14

8

უელ

9

+2

12

ფიჯ

1

-59

#

სხვ

3

ავს

11

+29

6

ირლ

10

+12

7

ინგ

9

+8

11

იტა

1

-49

#

სხვ

1

აფრ

14

+60

5

ზელ

10

+43

9

საქ

4

-55

10

შტლ

2

-48

I - IV ^ პირისპირ შედეგით V - VIII

პლეი’ოფი  IX-XII

ორ

17/06

20.00

რს2

ფიჯი

0:0

შაბ

22/06

.

რს2

შტლ | იტა

0:0

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

15/06  გერმანიამ 32:37 წააგო პორტუგალიასთან და გავარდა

.

08/02

.

შინ

რუმინეთი

0:0

.

15/02

.

გარეთ

ესპანეთი

0:0

.

29/02

.

შინ

ბელგია

0:0

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

0:0

.

15/03

.

შინ

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

1989 - 2018    218 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი   I ეტაპი   მოსკოვი (რუს)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო -

22/06

__.__

რუსეთი

0:0

 

__.__

ინგლისი

0:0

 

__.__

ესპანეთი

0:0

ცხრილები ახლდება ტურის ბოლოს:  ^ პირადით, * ფრე

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

0-0

=0

2

სფრ

0-0

=0

7

იტა

0-0

=0

12

რუმ

0-0

=0

#

მ-წ

სხვ

ბ1

გერ

0-0

=0

ბ2

პორ

0-0

=0

8

უელ

0-0

=0

11

პოლ

0-0

=0

#

მ-წ

სხვ

გ1

რუს

0-0

=0

გ2

ინგ

0-0

=0

9

ესპ

0-0

=0

10

საქ

0-0

=0

რიო’ული პლეი’ოფი:  ((ა1 - 8) - (ბ2 - გ2)) - ((ბ1 - 7) - (გ1 - ა2))

23/06

__.__

_  (1/4 ფ)

0:0

.

__.__

_  (1/2 ფ)

0:0

.

__.__

_  (ფინალი)

0:0

მოწინავე ცხრეული [უელსის გარეშე]
გადის 2020 წლის ტოკიოს ოლიმპიადის
12-გუნდა შესარჩევში  |  13-14/07 კოლომიე (სფრ)

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

ქულათა ტოლობა  |  ოქმის სქოლიო  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

2019  |  თასის’წინა მოთელვა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

რუსეთი

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი |  პოსტერი 

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  დუბლები

დასრულდა

აიამ ყველა თამაში მოიგო

2018-19  |  პირველი ლიგა

დასრულდა

დიდ 10-ში ავიდნენ
ყოჩები
და იუნკერები

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

დასრულდა

10-გუნდა პირველ ლიგაში
ავიდნენ ყაზბეგი და დევები

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

დასრულდა

1

ლელო  თბილისი

2

აია  ქუთაისი

3

ხარები  რუსთავი

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

დასრულდა

1

ლელო  თბილისი

2

ხვამლი 1  თბილისი

3

არმაზი  მარნეული

ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო      დას  |  აღმ

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო