დიდი 10 | მოლით დაიმსახურეს

15-თებ-2017

© არჩილ გეგენავა

 

საჯარიმო ლელო დაიმსახურეს

მე-13 ტურში ლელოს რომ ძლია აკადემიამ, ხოლო ბათუმი ჯიქმა დაამუხრუჭა  აია მესამე ადგილიდან პირველზე ავიდა 

XIII ტური

 

ყოჩები

27:20$

ბაგრატი

11/02

14.00

შევარდენი ამაშუკელი ჯალაღონია

3ლ: ხიდეშელი გეგენავა ტყეშელიაძე; 3გ 2ჯ: ჯინაშვილი სბ + სბ = წბ ეფრემიძე  –

2ლ: ქარჩხაძე საკანდელიძე; 2გ 2ჯ: ბ.ფრუიძე სბ თხელიძე

3:0 10:0 / 13:0 13:7 13:10 13:17 20:17 20:20 27:20

აკადემია

29:13

ლელო სარასენს

11/02

14.00

ავჭალა გვირჯიშვილი ქერაშვილი

2ლ: ბერიკაშვილი ზოიძე; 2გ 5ჯ: მათიაშვილი  –

ლ: სიხარულიძე; გ 2ჯ: ყიასაშვილი წბ სურგულაძე 

0:3 7:3 7:10 10:10 10:13 /13:13 20:13 23:13 26:13 29:13

არმია

16:9$

არმაზი

12/02

14.00

ავჭალა ჩიხლაძე მიქაბერიძე

ლ: კალანდაძე; გ 3ჯ: ურჯუკაშვილი –

3ჯ: კიკნაძე

0:3 7:3 10:3 / 10:6 13:6 16:6 16:9

აია

19:15$

ლოკომოტივი

12/02

14.00

ქუთაისი თევზაძე ჭიჭინაძე

ლ: [საჯ] გ: აბჟანდაძე; 4ჯ: გ.ბაბუნაშვილი 3, აბჟანდაძე სბ მღებრიშვილი –

2ლ: შკინინი ბერიშვილი; გ ჯ: ნიკოლავა სბ ბერიშვილი მამუჩარაშვილი 

0:3 3:3 6:3 9:3 9:8 / 12:8 12:15 19:15

ბათუმი

$19:21

ჯიქი

12/02

14.00

ბათუმი აბულაშვილი დოლიძე

ლ: ამირანაშვილი; გ 4ჯ: კობახიძე სბ ტუჩაშვილი თაგაური –

7ჯ: ხარაზიშვილი

0:3 7:3 10:3 13:3 13:6 13:9 13:12 / 13:15 16:15 16:18 19:18 19:21

 

© გოგიტა ბუხაიძე 

მიმდინარე სეზონში დიდ 10-ს ოთხი ლიდერი ჰყავდა:  ორი ტურის შემდეგ ცხრილის ზედა საფეხურზე ჯიქი იჯდა, ხუთის შემდეგ – ლელო, ასევე ორის კვალად – ლოკომოტივი, ხოლო აიამ პირველი წრე ხომ მოიგო და მოწინავეც უკვე მეოთხედაა

თამაშები ისევ ყინვაში, ხელოვნურ მოედნებზე, დათოვლილ გარემოში გაიმართა.  იმატა უწესობამ – გაიცა 8 ყვითელი და ორიც წითელი ბარათი.  სამაგიეროდ, დაეცა შედეგიანობა:  დაიდო 13 ლელო,  რითაც საშუალო მაჩვენებელმა 9წერტით იკლო – 3.69 (240/65) გახდა

არდადეგების შემდეგ ზედიზედ მეორე ფავორიტი ძლია აკადემიამ – ლოკომოტივის კვალად ბოლო ოთხი წლის ჩემპიონი, "ლელო სარასენსიც" დაამარცხა, და თანაც მეტი სხვაობით 29:13

ამით ბათუმს შანსი გაუჩნდა, რომ სეზონში პირველად მოჰქცეოდა ცხრილს კენწეროში, მაგრამ მგეზავი, თემურ სოხაძე რომ დაუშავდა, შინ, ლელოს გაუშვებლად, მაინც წააგო ჯიქთან 19:21  

კონკურენტის შეფერხებით ისარგებლა აიამ – ლოკომოტივთან ბოლო შეტევაში, მოლის გორებით საჯარიმო ლელო დაიმსახურა 19:15 და ბათუმსა და "ლელო სარასენსს" 2-2 ქულით გაუსწრო

გავარდნის კანდიდატთა დუელში ყოჩებმა ძლიეს 27:20 ბაგრატი, არმიამ კი არმაზს 16:9 მოუგო და პლეი’ოფში გასასვლელად აკადემიას კვლავაც კვალში უდგას

საქართველო - გერმანიის მატჩის გამო შემდეგი, XIV ტური გეგმისამებრ, 25-26 თებერვალსღა გაიმართება

12/02

კლუბი   ქალაქი

+პ

+ნ

გატ:გაშ

სხვ

 

1

აია  ქუთაისი

13

10

0

3

1

2

228:176

+52

23/15

43

2

ბათუმი  ბათუმი ^

13

9

0

4

2

3

291:157

+134

28/10

41

3

ლელო სარასენს  თბილისი

13

8

2

3

4

1

289:233

+56

37/19

41

4

ლოკომოტივი  თბილისი

13

8

1

4

1

4

228:167

+61

24/17

39

5

ჯიქი  გორი

13

7

1

5

5

3

258:168

+90

31/14

38

6

აკადემია  თბილისი

13

7

0

6

1

3

199:185

+14

19/21

32

 

7

არმია  თბილისი

13

6

0

7

0

3

202:232

-30

18/25

27

8

ბაგრატი  ქუთაისი

13

3

0

10

0

6

187:363

-176

17/48

18

9

არმაზი  თბილისი

13

3

0

10

1

3

205:276

-71

21/35

16

10

ყოჩები  ბოლნისი

13

2

0

11

0

3

171:301

-130

22/36

11

 

^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით,   %  ნაკლები თამაშის გამო     

ქულათა ნიხრი      ბაზისი: მოგება 4, ფრე 2, წაგება 0    +1 ბონუსი = პრემია ან ნუგეში
პრემია მხოლოდ მოგებულს, თუ მეტოქეს [მინიმუმ] სამით მეტ ლელოს გაუტანს  
ნუგეში მხოლოდ წაგებულს, თუ 8 ქულაზე ნაკლებით [გარდასახული ლელოს ფარგალში] დამარცხდება
ფრეზე ბონუსი არავის ერგება  
სისტემა ქართულია: განსხვავდება ფრანგული და დანარჩენი მსოფლიოს ნიხრებისგან

ტოლობაზე: პირისპირ ^ ა) საცხრილო ქულა, ბ) სხვაობა, გ) ლელოთა სხვაობა
მთელ ტურნირში დ) სხვაობა, ე) ლელოთა სხვაობა, ვ) წითელი ბარათი, ზ) სინბინი

მოწინავე ექვსეული გადის პლეი’ოფში

 

სტატ’მოწინავენი

ქულა (მხოლოდ დამრტყმელები)

121  ურჯუკაშვილი (არმ)
  99  მათიაშვილი (აკდ)
  92  წიკლაური (ლოკ)
  80  კობახიძე (ბთმ)
  79  ხარაზიშვილი (ჯიქ)
  78  ბაბუნაშვილი (აია)

  76  სოხაძე (ბთმ)
  68  კიკნაძე (ამზ)   
  68  
ჯინჭველაშვილი (ბგრ)
  67  ყიასაშვილი (ლელ) 
  54  ჯინაშვილი (ყოჩ)

ლელო

7  აბრამიძე (აია), ნ.ბიწაძე (ჯიქ)

5  გიგაური (ამზ), ერისთავი (ბთმ)

4  მამრიკიშვილი (ჯიქ), მესხი (არმ), სურგულაძე (ლელ), სუხაშვილი (ჯიქ), ტაბუცაძე (ლელ), ჭეიშვილი (ლელ)

3  ამირანაშვილი (ბთმ), აფრასიძე (ლელ), ბებიაშვილი (ბთმ), გიორგაძე (ამზ), გოგოლაშვილი (ლოკ), კალანდაძე (არმ), კორტავა (ბთმ), მათიაშვილი (აკდ), მელაძე (ყოჩ), მოდებაძე (აია), ურჯუკაშვილი (არმ), ყიასაშვილი (ლელ), შკინინი (ლოკ), ჩხიკვაძე (ყოჩ), ხიდეშელი (ყოჩ)

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

2017-18 * დიდი 10

21/08_2017 @ 18.05

დებულება

 განრიგი   მთელი სეზონი

 საწყისი 5 ტური დღეებისა და
 სტადიონების მითითებით
 

განაცხადები.xls    ტრანსფერები  

1

ჯიქი  გორი

2

ბათუმი  ბათუმი

3

ლელო სარასენს  თბილისი

4

აკადემია  თბილისი

5

ლოკომოტივი  თბილისი

6

აია  ქუთაისი

7

არმია  თბილისი

8

ბაგრატ  ქუთაისი

9

არმაზი  მარნეული

10

ხარები  რუსთავი

2016-17  |  დიდი ფინალის ვებ’ოქმი

შინაური კვარცხლბეკი 1990-2017

2017-18 * პირველი ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   საწყისი 9 ტური
განაცხადები.xls

1

ყოჩები  ბოლნისი

2

ივერია  თბილის

3

ვეფხვები  პატარძეული

4

დინამო  თბილისი

5

არესი  ქუთაისი

6

ხულიგანა  თბილისი

7

იუნკერები  კიკეთი

8

არწივები  ოზურგეთი

2017-18 * რეგიონული ლიგა

17/08_2017 @ 10.05

დებულება  |  2016-17

 განრიგი   მთელი სეზონი

დასავლეთი

განაცხადები.xls

1

ფირალები  ქედა

2

კოლხი რაინდები  ფოთი

3

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

4

წყალტუბო  წყალტუბო

5

რაგბის სკოლა  ჭიათურა

6

აიეტი  ვანი

7

არწივები  ზესტაფონი

აღმოსავლეთი

განაცხადები.xls

1

სტუ  თბილისი

2

ცივი  თელავი

3

ტორნადო  დუშეთი

4

გორდა  გორი

5

დევები  თბილისი

6

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

ესები

25/07_2017 @ 10.20

ახალი წესები დამდეგი სეზონისთვის

15-ვე სიახლე 4-გვერდა ბროშურად (ა5)

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

2017 * შემოდგომის ტესტები

22/07_2017 @ 21.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/11

.

შინ

.

.

შაბ

18/11

18.30

კარდიფ

უელსი

.

შაბ

25/11

.

შინ

შტატები

.

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

14/06_2017 @ 19.20

"" ლიგ

არდადეგები  5/09-მდე

მოწინავე  რვეული

სანუგეშო ჯგუფები     

"" ლიგ

არდადეგები  14/09-მდე

ზედა რვეული         შუა რვეული     

განრიგი დამტკიცდა

სანუგეშო ჯგუფები   აღმ   დას

შავი დაფა

23/05_2017 @ 20.10

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2018 * რაგბი ევროპა

10/07_2017 @ 19.05   წყარო_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

10/02

15.00

შინ

ბელგია

0:0

შაბ

17/02

17.30

გარეთ

გერმანია

0:0

შაბ

03/03

15.00

შინ

ესპანეთი

0:0

შაბ

10/03

16.00

სოჭი

რუსეთი

0:0

კვი

18/03

13.00

შინ

რუმინეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

2019 * მსოფლიო თასი

15/07_2017 @ 09.50

იაპონია * პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
ევრ’1 აფრ’1  აშშ   ფიჯ 
ევრ’2 | სამ რეპ  ტონ  ამე’2

2017 ზაფხულის შესარჩევებში
გამოვლინდა სამი ფინალისტიც:

ამე’1 = შტატები,
ზღვ’1 = ფიჯი, ზღვ’2 = ტონგა

ოთხ 10/05 @ 12.00 საქ 

კიოტო (იაპონია)   წილისყრა

20 ფინალისტი განაწილდა ოთხ 5-გუნდა ჯგუფად

შესარჩევთა ზემო დონე

სახელმძღვანელო

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

ლექსიკონი

23/01_2017 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო ნატახტარის ლოგო მინდა ჯგუფის ლოგო