დიდი 10 | მოლით დაიმსახურეს

15-თებ-2017

© არჩილ გეგენავა

 

საჯარიმო ლელო დაიმსახურეს

მე-13 ტურში ლელოს რომ ძლია აკადემიამ, ხოლო ბათუმი ჯიქმა დაამუხრუჭა  აია მესამე ადგილიდან პირველზე ავიდა 

XIII ტური

 

ყოჩები

27:20$

ბაგრატი

11/02

14.00

შევარდენი ამაშუკელი ჯალაღონია

3ლ: ხიდეშელი გეგენავა ტყეშელიაძე; 3გ 2ჯ: ჯინაშვილი სბ + სბ = წბ ეფრემიძე  –

2ლ: ქარჩხაძე საკანდელიძე; 2გ 2ჯ: ბ.ფრუიძე სბ თხელიძე

3:0 10:0 / 13:0 13:7 13:10 13:17 20:17 20:20 27:20

აკადემია

29:13

ლელო სარასენს

11/02

14.00

ავჭალა გვირჯიშვილი ქერაშვილი

2ლ: ბერიკაშვილი ზოიძე; 2გ 5ჯ: მათიაშვილი  –

ლ: სიხარულიძე; გ 2ჯ: ყიასაშვილი წბ სურგულაძე 

0:3 7:3 7:10 10:10 10:13 /13:13 20:13 23:13 26:13 29:13

არმია

16:9$

არმაზი

12/02

14.00

ავჭალა ჩიხლაძე მიქაბერიძე

ლ: კალანდაძე; გ 3ჯ: ურჯუკაშვილი –

3ჯ: კიკნაძე

0:3 7:3 10:3 / 10:6 13:6 16:6 16:9

აია

19:15$

ლოკომოტივი

12/02

14.00

ქუთაისი თევზაძე ჭიჭინაძე

ლ: [საჯ] გ: აბჟანდაძე; 4ჯ: გ.ბაბუნაშვილი 3, აბჟანდაძე სბ მღებრიშვილი –

2ლ: შკინინი ბერიშვილი; გ ჯ: ნიკოლავა სბ ბერიშვილი მამუჩარაშვილი 

0:3 3:3 6:3 9:3 9:8 / 12:8 12:15 19:15

ბათუმი

$19:21

ჯიქი

12/02

14.00

ბათუმი აბულაშვილი დოლიძე

ლ: ამირანაშვილი; გ 4ჯ: კობახიძე სბ ტუჩაშვილი თაგაური –

7ჯ: ხარაზიშვილი

0:3 7:3 10:3 13:3 13:6 13:9 13:12 / 13:15 16:15 16:18 19:18 19:21

 

© გოგიტა ბუხაიძე 

მიმდინარე სეზონში დიდ 10-ს ოთხი ლიდერი ჰყავდა:  ორი ტურის შემდეგ ცხრილის ზედა საფეხურზე ჯიქი იჯდა, ხუთის შემდეგ – ლელო, ასევე ორის კვალად – ლოკომოტივი, ხოლო აიამ პირველი წრე ხომ მოიგო და მოწინავეც უკვე მეოთხედაა

თამაშები ისევ ყინვაში, ხელოვნურ მოედნებზე, დათოვლილ გარემოში გაიმართა.  იმატა უწესობამ – გაიცა 8 ყვითელი და ორიც წითელი ბარათი.  სამაგიეროდ, დაეცა შედეგიანობა:  დაიდო 13 ლელო,  რითაც საშუალო მაჩვენებელმა 9წერტით იკლო – 3.69 (240/65) გახდა

არდადეგების შემდეგ ზედიზედ მეორე ფავორიტი ძლია აკადემიამ – ლოკომოტივის კვალად ბოლო ოთხი წლის ჩემპიონი, "ლელო სარასენსიც" დაამარცხა, და თანაც მეტი სხვაობით 29:13

ამით ბათუმს შანსი გაუჩნდა, რომ სეზონში პირველად მოჰქცეოდა ცხრილს კენწეროში, მაგრამ მგეზავი, თემურ სოხაძე რომ დაუშავდა, შინ, ლელოს გაუშვებლად, მაინც წააგო ჯიქთან 19:21  

კონკურენტის შეფერხებით ისარგებლა აიამ – ლოკომოტივთან ბოლო შეტევაში, მოლის გორებით საჯარიმო ლელო დაიმსახურა 19:15 და ბათუმსა და "ლელო სარასენსს" 2-2 ქულით გაუსწრო

გავარდნის კანდიდატთა დუელში ყოჩებმა ძლიეს 27:20 ბაგრატი, არმიამ კი არმაზს 16:9 მოუგო და პლეი’ოფში გასასვლელად აკადემიას კვლავაც კვალში უდგას

საქართველო - გერმანიის მატჩის გამო შემდეგი, XIV ტური გეგმისამებრ, 25-26 თებერვალსღა გაიმართება

12/02

კლუბი   ქალაქი

+პ

+ნ

გატ:გაშ

სხვ

 

1

აია  ქუთაისი

13

10

0

3

1

2

228:176

+52

23/15

43

2

ბათუმი  ბათუმი ^

13

9

0

4

2

3

291:157

+134

28/10

41

3

ლელო სარასენს  თბილისი

13

8

2

3

4

1

289:233

+56

37/19

41

4

ლოკომოტივი  თბილისი

13

8

1

4

1

4

228:167

+61

24/17

39

5

ჯიქი  გორი

13

7

1

5

5

3

258:168

+90

31/14

38

6

აკადემია  თბილისი

13

7

0

6

1

3

199:185

+14

19/21

32

 

7

არმია  თბილისი

13

6

0

7

0

3

202:232

-30

18/25

27

8

ბაგრატი  ქუთაისი

13

3

0

10

0

6

187:363

-176

17/48

18

9

არმაზი  თბილისი

13

3

0

10

1

3

205:276

-71

21/35

16

10

ყოჩები  ბოლნისი

13

2

0

11

0

3

171:301

-130

22/36

11

 

^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით,   %  ნაკლები თამაშის გამო     

ქულათა ნიხრი      ბაზისი: მოგება 4, ფრე 2, წაგება 0    +1 ბონუსი = პრემია ან ნუგეში
პრემია მხოლოდ მოგებულს, თუ მეტოქეს [მინიმუმ] სამით მეტ ლელოს გაუტანს  
ნუგეში მხოლოდ წაგებულს, თუ 8 ქულაზე ნაკლებით [გარდასახული ლელოს ფარგალში] დამარცხდება
ფრეზე ბონუსი არავის ერგება  
სისტემა ქართულია: განსხვავდება ფრანგული და დანარჩენი მსოფლიოს ნიხრებისგან

ტოლობაზე: პირისპირ ^ ა) საცხრილო ქულა, ბ) სხვაობა, გ) ლელოთა სხვაობა
მთელ ტურნირში დ) სხვაობა, ე) ლელოთა სხვაობა, ვ) წითელი ბარათი, ზ) სინბინი

მოწინავე ექვსეული გადის პლეი’ოფში

 

სტატ’მოწინავენი

ქულა (მხოლოდ დამრტყმელები)

121  ურჯუკაშვილი (არმ)
  99  მათიაშვილი (აკდ)
  92  წიკლაური (ლოკ)
  80  კობახიძე (ბთმ)
  79  ხარაზიშვილი (ჯიქ)
  78  ბაბუნაშვილი (აია)

  76  სოხაძე (ბთმ)
  68  კიკნაძე (ამზ)   
  68  
ჯინჭველაშვილი (ბგრ)
  67  ყიასაშვილი (ლელ) 
  54  ჯინაშვილი (ყოჩ)

ლელო

7  აბრამიძე (აია), ნ.ბიწაძე (ჯიქ)

5  გიგაური (ამზ), ერისთავი (ბთმ)

4  მამრიკიშვილი (ჯიქ), მესხი (არმ), სურგულაძე (ლელ), სუხაშვილი (ჯიქ), ტაბუცაძე (ლელ), ჭეიშვილი (ლელ)

3  ამირანაშვილი (ბთმ), აფრასიძე (ლელ), ბებიაშვილი (ბთმ), გიორგაძე (ამზ), გოგოლაშვილი (ლოკ), კალანდაძე (არმ), კორტავა (ბთმ), მათიაშვილი (აკდ), მელაძე (ყოჩ), მოდებაძე (აია), ურჯუკაშვილი (არმ), ყიასაშვილი (ლელ), შკინინი (ლოკ), ჩხიკვაძე (ყოჩ), ხიდეშელი (ყოჩ)

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

2016-17 * დიდი 10

22/03 @ 18.35

25-26/03   XVI ტური

5/03 @ 16.50

სხვ

 მ-წ *

$

აია ქუთაისი

49

+95

11-4

5

ჯიქი გორი

48

+154

  9-5*1

10

ლელო სარასენს

47

+59

  9-3*3

5

ლოკომოტივი ^

45

+62

  9-4*2

5

ბათუმი

45

+134

  9-4*2

5

აკადემია

37

+22

  8-7

5

არმია

36

-9

  8-7

4

ბაგრატ ქუთ

18

-223

  3-12

6

არმაზი

16

-126

  3-12

4

ყოჩები ბოლნისი

12

-168

  2-13

4

თაი’ბრეიქი ^ პირისპირ ბალანსით  სტატისტიკა

განაცხადი >> დაწკაპეთ გუნდზე   დუბლები

2016-17 * პირველი ლიგა

19/03 @ 16.40

18-19/03   XIII ტური
რუსთავი ამოვიდა დიდ 10-ში!

2016-17 * რეგიონული ლიგა

21/03 @ 20.10

26-27/03

დასავლეთი   XVII ტური

აღმოსავლეთი   XIII ტური

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

22/03 @ 20.35

"" ლიგ

21-22/03   ბოლო, V ტური

ჯგუფები           

გამოვლინდა "მოწინავე რვეულის" ყველა მონაწილე

მეორე ეტაპი იწყება 04-05/04
განრიგი გამოქვეყნდება პარასკევ საღამოს
24/03

"" ლიგ

23-24/03   IV ტურ

აღმ               დას           

აბუ’დაბის გუნდის ჩამოსვლის გამო ამ კვირაში
აღმოსავლეთის მატჩები აღარ გაიმართება

შავი დაფა

15/03 @ 18.50

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2017 * 20წ მსოფლიო

18/01 @ 17.30

თბილისი, ქუთაისი   ოფიციოზი_EN

საქართველო -

ოთხ

31/05

18.00

ავჭალა

არგენტინა

.

კვი

04/06

18.00

ავჭალა

აფრიკა

.

ხუთ

08/06

18.00

ავჭალა

საფრანგეთი

.

ავჭალა

#

სხვ

1

ინგ

0

=0

6

ავს

0

=0

7

უელ

0

=0

12

სამ

0

=0

ქუთაისი

#

სხვ

2

ირლ

0

=0

5

ზელ

0

=0

8

შტლ

0

=0

11

იტა

0

=0

ავჭალა

#

სხვ

3

არგ

0

=0

4

აფრ

0

=0

9

სფრ

0

=0

10

საქ

0

=0

პლეი’ოფი: ვაკე, ავჭალა

სამ

13/06

.

ნფ

.

.

კვი

18/06

.

.

.

2017 * ტურნე ამერიკაში

22/03 @ 22.05

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

კვი

11/06

01.00

ქალგარი

კანადა

.

შაბ

17/06

.

ატლანტა

შტატები

.

შაბ

24/06

.

.

არგენტინა

.

ესები

1/09_2016 @ 12.45

ახალი წესები ამ სეზონისთვის

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

რაგბული ლექსიკონი

23/01 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

სამწვრთნელო კურსები

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

2017 * რაგბი ევროპა

21/03 @ 20.15    სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

11/02

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

$ 31:6

კვი

19/02

15.00

რუსთავი

გერმანია

$ 50:6

შაბ

04/03

19.00

ვაია’დოლიდ

ესპანეთი

20:10

კვი

12/03

18.00

დინამო

რუსეთი

28:14

კვი

19/03

17.00

ბუკურეშტ

რუმინეთი

$ 7:8

საბოლოო

სხვ

გატ

 მ-წ

$

რუმინეთი ^

19

+44

16

122

4-1

3

საქართველო

19

+92

19

136

4-1

3

ესპანეთი

13

+37

9

91

3-2

1

რუსეთი

9

-10

14

107

2-3

1

გერმანია

8

-80

14

121

2-3

0

ბელგია

2

-83

7

70

0-5

2

^ პირისპირ ბალანსით  *  ჩემპიონები და სლემოსნები

სხვა დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო ნატახტარის ლოგო მინდა ჯგუფის ლოგო