დიდი 10 | წრიული დასრულდა

10-აპრ-2017

© აჩი გეგენავა

იუქმებენ ჯიქი და ბათუმი

"დიდი 10"-ის მეორე წრის ფინიშზე რომ დამარცხდა აია, ერთბაშად გადაუსწრეს ჯიქმა და ბათუმმა

ბოლო, XVIII ტური

 

არმაზი

18:58$

ჯიქი

8/04

14.00 შევარდენი აბულაშვილი ჯალაღონია

3ლ: პერანიძე (1 2) გიგაური; გ: თ.ხურცილავა –

9ლ: ხარაზიშვილი (1 2 3 6) მამრიკიშვილი (4 8) მჭედლიშვილი ბიწაძე [საჯ]; 5გ ჯ:  ხარაზიშვილი

0:7 0:10 3:10 3:17 3:22 3:29 / 8:29 8:36 8:41 8:46 8:51 13:51 13:58 18:58 

ლელო

$37:10

ლოკომოტ

8/04

14.00 ლელო ჰარინგთონ [ირლ] მიქაბერიძე

4ლ: ყიასაშვილი ჭეიშვილი ხეცურიანი ლომთაძე4გ 3ჯ: ყიასაშვილი სბ ბერიაშვილი –

ლ: გაგოშვილიგ ჯ: წიკლაური 

7:0 7:3 10:3 13:3 20:3 / 27:3 30:3 30:10 37:10 

აკადემია

17:34$

ბათუმი

8/04

14.00 მარტყოფი ჩიხლაძე დოლიძე

2ლ: მათიაშვილი გ.ილურიძე; 2გ ჯ: მათიაშვილი –

5ლ: თუთბერიძე ტუჩაშვილი (2 4) გაბროშვილი ერისთავი; 3გ ჯ: სოხაძე

7:0 7:3 7:10 10:10 / 10:17 10:24 10:29 10:34 17:34

არმია

14:47$

ყოჩები

8/04

14.00 რუსთავი'2 ამირხანაშვილი ქერაშვილი

2ლ: გაბუნია მასხარაშვილი; 2გ: კალანდაძე სბ აზალაძე –

7ლ: ცირეკიძე (1 3 4) აფციაური ბეგაძე მელაძე რეხვიაშვილი; 6გ: ჯინაშვილი სბ ცერცვაძე 

0:7 7:7 7:14 7:21 / 14:21 14:26 14:33 14:40 14:47

ბაგრატი

11:10$

აია

8/04

14.00 ქუთაისი გვირჯიშვილი ჭიჭინაძე

ლ: ოდიშარია; ჯ ა: ჯინჭველაშვილი სბ გოშაძე ოდიშარია –

ლ: აბრამიძე; გ ჯ: გ.ბაბუნაშვილი

3:0 6:0 6:7 / 6:10 11:10

ბოლო ტურში გასარკვევი ბევრი რამ იყო: ვინ გავარდებოდა; ვინ მოხვდებოდა გადათამაშებაში; ვინ მოიპოვებდა პლეი’ოფის ბოლო – მეექვსე საგზურს, და ვინ იუქმებდა ფინალების პირველ წრეში

გავარდა საქართველოს უძველესი, 1959 წელს დაარსებული კლუბი, ყოჩები – მიუხედავად იმისა, რომ სეზონში პირველად აიღო პრემია – 47:14 დაამარცხა არმია, ვისაც ბონუსით თავად რომ ემარჯვნა, უკეთესი პირისპირ ბალანსით გაუსწრებდა აკადემიას და პლეი’ოფში გავიდოდა

პირველი ლიგის მეორე’ადგილოსან ივერიასთან გადათამაშებაში მოხვდა არმაზი, ვისაც ბევრით –  58:18 მოუგო ჯიქმა და როგორც მერე გაირკვა, პირველ ადგილზეც დააფინიშა

პლეი’ოფის საგზური ერგო აკადემიას იმის მიუხედავად, რომ მარტყოფში 17:34 დამარცხდა ბათუმთან, აჭარლებმა კი უკეთესი პირისპირ ბალანსით თვით აიას აჯობეს

ლიდერ აიას გულიანად ერკინა ბაგრატი – თუმც კაცი ორჯერ გაუსინბინეს, 1 ქულით 11:10 მაინც ძლია აშკარა ფავორიტი და მერვე ადგილზე ავიდა, რითაც ელიტაში პირდაპირ დარჩა

ბოლო ოთხი წლის ჩემპიონმა – "ლელო სარანსენსმა" დამაჯერებლად 37:10 დაამარცხა 9-გზის ფალავანი ლოკომოტივი, მაგრამ მაინც მეოთხე ადგილზე გავიდა და პლეი’ოფის სტარტზე ისევ რკინიგზელებს შეხვდება

დასკვნით ტურში შედეგიანობამ კიდევ იმატა – დაიდო 35 ლელო და საშუალო მაჩვენებელი ერთბაშად 16 წერტით გაიზარდა – 4.21 (379/90გახდა

პლეი’ოფი აღდგომის შემდეგ უქმეებზე გაჩაღდება

8/04

კლუბი   ქალაქი

+პ

+ნ

გატ:გაშ

სხვ

 

1

ჯიქი  გორი

18

12

1

5

8

3

430:226

+204

54/21

61

2

ბათუმი  ბათუმი ^

18

12

2

4

4

3

414:228

+186

44/18

59

3

აია  ქუთაისი

18

13

0

5

3

4

370:244

+126

41/22

59

4

ლელო სარასენს  თბილისი

18

11

3

4

6

2

429:315

+114

54/30

58

5

ლოკომოტივი  თბილისი

18

10

2

6

2

5

369:283

+86

43/29

51

6

აკადემია  თბილისი

18

9

0

9

2

4

279:279

=0

28/33

42

 

7

არმია  თბილისი

18

8

0

10

1

4

280:358

-78

27/42

37

8

ბაგრატი  ქუთაისი

18

4

0

14

0

6

235:538

-303

23/73

22

9

არმაზი  თბილისი ^

18

3

1

14

1

4

261:429

-168

28/57

19

10

ყოჩები  ბოლნისი

18

3

1

14

1

4

267:434

-167

37/54

19

 

^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით

ქულათა ნიხრი      ბაზისი: მოგება 4, ფრე 2, წაგება 0    +1 ბონუსი = პრემია ან ნუგეში
პრემია მხოლოდ მოგებულს, თუ მეტოქეს [მინიმუმ] სამით მეტ ლელოს გაუტანს  
ნუგეში მხოლოდ წაგებულს, თუ 8 ქულაზე ნაკლებით [გარდასახული ლელოს ფარგალში] დამარცხდება
ფრეზე ბონუსი არავის ერგება  
სისტემა ქართულია: განსხვავდება ფრანგული და დანარჩენი მსოფლიოს ნიხრებისგან

ტოლობაზე: პირისპირ ^ ა) საცხრილო ქულა, ბ) სხვაობა, გ) ლელოთა სხვაობა
მთელ ტურნირში დ) სხვაობა, ე) ლელოთა სხვაობა, ვ) წითელი ბარათი, ზ) სინბინი

მოწინავე ექვსეული გადის პლეი’ოფში;  ზედა ორი უქმობს პირველ წრეში

ბოლო პირდაპირ ვარდება;   ბოლოსწინა დარჩენაზე ეთამაშება პირველი ლიგის მეორე’ადგილოსანს

სტატ’მოწინავენი

ქულა (მხოლოდ დამრტყმელები)

171  ხარაზიშვილი (ჯიქ)
135  ურჯუკაშვილი (არმ)
129  მათიაშვილი (აკდ)
128  ბაბუნაშვილი (აია)

113  ყიასაშვილი (ლელ)
106  კობახიძე (ბთმ)
105  სოხაძე (ბთმ)

103  წიკლაური (ლოკ)
  83  კიკნაძე (ამზ)

  81  ჯინჭველაშვილი (ბგრ)

ლელო

12  აბრამიძე (აია)

11  ნ.ბიწაძე (ჯიქ)

  8  მამრიკიშვილი (ჯიქ), შკინინი (ლოკ), ხარაზიშვილი (ჯიქ)

  7  ერისთავი (ბთმ)

  6  გიგაური (ამზ), ჭეიშვილი (ლელ)

  5  გოგიტიძე (ბთმ), კალანდაძე (არმ), კვირიკაშვილი (ლელ), მესხი (არმ), სუხაშვილი (ჯიქ), შალამბერიძე (აია), ცირეკიძე (ყოჩ)

  4  ახობაძე (ლელ), გოგოლაშვილი (ლოკ), თხელიძე (ბგრ), კავთიძე (ლელ), მათიაშვილი (აკდ), მელაძე (ყოჩ), პერანიძე (ამზ), სურგულაძე (ლელ), ტაბუცაძე (ლელ), ყიასაშვილი (ლელ)

პლეიოფი

 

წრე * მესამედ’ფინალები

აია #3

მ1

#6 აკადემია

22-23/04

ლელო #4

მ2

#5 ლოკომოტივი

22-23/04

 

II წრე * შესარჩევი და გასავარდნი ფინალები

ჯიქი #1

შფ

#2 ბათუმი

29-30/04

1+

გფ

მ2+

29-30/04

 

III წრე * წინასწარი ფინალი

შფ-

წფ

გფ+

6-7/05

 

IV წრე * დიდი ფინალი

შფ+

დფ

წფ+

13-14/05
 

 

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

2017-18 * კონტინენტის ფარი

12/12_2017 @ 14.05

  სრულად    ოფიციოზი_EN

ბათუმი -

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

14/10

17.00

როვიგო (იტა)

27:31

21/10

15.00

ჰაიდელბერგ (გერ)

33:16

09/12

18.00

ვიადანა (იტა)

27:31

16/12

15.00

ტიმიშოარა (რუმ)

0:0

"ა"

სხვ

ტმშ (რუმ)

13

+41

11/04

რვგ (იტა)

11

+37

11/07

ჰდლ (გერ)

8

-9

04/09

ვდნ (იტა)

6

-28

09/12

"ბ"

სხვ

ბთმ (საქ)

8

+9

11/10

კლვ (იტა)

7

+21

10/06

პდვ (იტა)

6

-3

05/04

ლშბ (პორ)

4

-68

06/15

გუნდი თანაჯგუფელებს ეჯიბრება,
მაგრამ ... არ ეთამაშება!
პლეი
ოფში გადის ორ-ორი მოწინავე

2017-18 * დიდი 10

6/12_2017 @ 10.50

23/12  გადადებული  ლოკ – ბთმ

3/12 @ 16.45

სხვ

 მ-წ *

$

აია  ქუთაისი

38

+147

9-1

2

ლელო სარასენს

36

+96

8-2

4

ლოკომოტივი

33

+87

7-2

5

ჯიქი  გორი ^

28

+26

5-4*1

6

ბათუმი

28

+96

5-3*1

6

ხარები  რუსთავი

23

-34

5-4*1

1

აკადემია

20

+9

3-7

8

არმაზი  მარნეული

15

-59

2-7*1

5

არმია

9

-140

2-8

1

ბაგრატ  ქუთაისი

5

-228

1-9

1

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  სქოლიო

2017-18 * პირველი ლიგა

10/12_2017 @ 17.55

9-10/12   IX ტური

2017-18 * რეგიონული ლიგა

4/12_2017 @ 18.50

განახლდება 2018 წელს

24/02 დასავლეთი | 10/03 აღმოსავლეთი

სტუ-ს დაექვითა 10 ქულა

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

17/11_2017 @ 17.30

  მოწინავე სამეულები 

"" ლიგ

4-5/11  ოქროს | ბრინჯაოს  ფინალები

1

ლელო  თბილისი

2

აია  ქუთაისი

3

იუნკერები ჩოხოსნები

რეიტინგოებიც  დასრულდა

"" ლიგ

12/11 ფინალები  | 17/11  II სარეიტინგოები

1

ხვამლი ხომლი

2

ლელო 1  თბილისი

3

მწვანე აია  ქუთაისი

ზედა რვეული      ო    შუა რვეული     

სანუგეშოები დასრულდა   აღმ   დას

შავი დაფა

15/11_2017 @ 19.30

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2018 * რაგბი ევროპა

10/07_2017 @ 19.05   წყარო_EN

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

10/02

15.00

შინ

ბელგია

0:0

შაბ

17/02

17.30

გარეთ

გერმანია

0:0

შაბ

03/03

15.00

შინ

ესპანეთი

0:0

შაბ

10/03

16.00

სოჭი

რუსეთი

0:0

კვი

18/03

13.00

შინ

რუმინეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

2019 * მსოფლიო თასი

2/11_2017 @ 18.15

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

კან | ურუ

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
ევრ’1 აფრ’1  აშშ   ფიჯ 
ევრ’2 | სამ რეპ  ტონ  კან | ურუ

ესები

28/08_2017 @ 22.30

ახალი წესები დამდეგი სეზონისთვის

15-ვე სიახლე 4-გვერდა ბროშურად (ა5)

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

განახლებული წიგნი 

სახელმძღვანელო

13/10_2017 @ 11.05

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

23/01_2017 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო       მინდა ჯგუფის ლოგო