დიდი 10 | წრიული დასრულდა

10-აპრ-2017

© აჩი გეგენავა

იუქმებენ ჯიქი და ბათუმი

"დიდი 10"-ის მეორე წრის ფინიშზე რომ დამარცხდა აია, ერთბაშად გადაუსწრეს ჯიქმა და ბათუმმა

ბოლო, XVIII ტური

 

არმაზი

18:58$

ჯიქი

8/04

14.00 შევარდენი აბულაშვილი ჯალაღონია

3ლ: პერანიძე (1 2) გიგაური; გ: თ.ხურცილავა –

9ლ: ხარაზიშვილი (1 2 3 6) მამრიკიშვილი (4 8) მჭედლიშვილი ბიწაძე [საჯ]; 5გ ჯ:  ხარაზიშვილი

0:7 0:10 3:10 3:17 3:22 3:29 / 8:29 8:36 8:41 8:46 8:51 13:51 13:58 18:58 

ლელო

$37:10

ლოკომოტ

8/04

14.00 ლელო ჰარინგთონ [ირლ] მიქაბერიძე

4ლ: ყიასაშვილი ჭეიშვილი ხეცურიანი ლომთაძე4გ 3ჯ: ყიასაშვილი სბ ბერიაშვილი –

ლ: გაგოშვილიგ ჯ: წიკლაური 

7:0 7:3 10:3 13:3 20:3 / 27:3 30:3 30:10 37:10 

აკადემია

17:34$

ბათუმი

8/04

14.00 მარტყოფი ჩიხლაძე დოლიძე

2ლ: მათიაშვილი გ.ილურიძე; 2გ ჯ: მათიაშვილი –

5ლ: თუთბერიძე ტუჩაშვილი (2 4) გაბროშვილი ერისთავი; 3გ ჯ: სოხაძე

7:0 7:3 7:10 10:10 / 10:17 10:24 10:29 10:34 17:34

არმია

14:47$

ყოჩები

8/04

14.00 რუსთავი'2 ამირხანაშვილი ქერაშვილი

2ლ: გაბუნია მასხარაშვილი; 2გ: კალანდაძე სბ აზალაძე –

7ლ: ცირეკიძე (1 3 4) აფციაური ბეგაძე მელაძე რეხვიაშვილი; 6გ: ჯინაშვილი სბ ცერცვაძე 

0:7 7:7 7:14 7:21 / 14:21 14:26 14:33 14:40 14:47

ბაგრატი

11:10$

აია

8/04

14.00 ქუთაისი გვირჯიშვილი ჭიჭინაძე

ლ: ოდიშარია; ჯ ა: ჯინჭველაშვილი სბ გოშაძე ოდიშარია –

ლ: აბრამიძე; გ ჯ: გ.ბაბუნაშვილი

3:0 6:0 6:7 / 6:10 11:10

ბოლო ტურში გასარკვევი ბევრი რამ იყო: ვინ გავარდებოდა; ვინ მოხვდებოდა გადათამაშებაში; ვინ მოიპოვებდა პლეი’ოფის ბოლო – მეექვსე საგზურს, და ვინ იუქმებდა ფინალების პირველ წრეში

გავარდა საქართველოს უძველესი, 1959 წელს დაარსებული კლუბი, ყოჩები – მიუხედავად იმისა, რომ სეზონში პირველად აიღო პრემია – 47:14 დაამარცხა არმია, ვისაც ბონუსით თავად რომ ემარჯვნა, უკეთესი პირისპირ ბალანსით გაუსწრებდა აკადემიას და პლეი’ოფში გავიდოდა

პირველი ლიგის მეორე’ადგილოსან ივერიასთან გადათამაშებაში მოხვდა არმაზი, ვისაც ბევრით –  58:18 მოუგო ჯიქმა და როგორც მერე გაირკვა, პირველ ადგილზეც დააფინიშა

პლეი’ოფის საგზური ერგო აკადემიას იმის მიუხედავად, რომ მარტყოფში 17:34 დამარცხდა ბათუმთან, აჭარლებმა კი უკეთესი პირისპირ ბალანსით თვით აიას აჯობეს

ლიდერ აიას გულიანად ერკინა ბაგრატი – თუმც კაცი ორჯერ გაუსინბინეს, 1 ქულით 11:10 მაინც ძლია აშკარა ფავორიტი და მერვე ადგილზე ავიდა, რითაც ელიტაში პირდაპირ დარჩა

ბოლო ოთხი წლის ჩემპიონმა – "ლელო სარანსენსმა" დამაჯერებლად 37:10 დაამარცხა 9-გზის ფალავანი ლოკომოტივი, მაგრამ მაინც მეოთხე ადგილზე გავიდა და პლეი’ოფის სტარტზე ისევ რკინიგზელებს შეხვდება

დასკვნით ტურში შედეგიანობამ კიდევ იმატა – დაიდო 35 ლელო და საშუალო მაჩვენებელი ერთბაშად 16 წერტით გაიზარდა – 4.21 (379/90გახდა

პლეი’ოფი აღდგომის შემდეგ უქმეებზე გაჩაღდება

8/04

კლუბი   ქალაქი

+პ

+ნ

გატ:გაშ

სხვ

 

1

ჯიქი  გორი

18

12

1

5

8

3

430:226

+204

54/21

61

2

ბათუმი  ბათუმი ^

18

12

2

4

4

3

414:228

+186

44/18

59

3

აია  ქუთაისი

18

13

0

5

3

4

370:244

+126

41/22

59

4

ლელო სარასენს  თბილისი

18

11

3

4

6

2

429:315

+114

54/30

58

5

ლოკომოტივი  თბილისი

18

10

2

6

2

5

369:283

+86

43/29

51

6

აკადემია  თბილისი

18

9

0

9

2

4

279:279

=0

28/33

42

 

7

არმია  თბილისი

18

8

0

10

1

4

280:358

-78

27/42

37

8

ბაგრატი  ქუთაისი

18

4

0

14

0

6

235:538

-303

23/73

22

9

არმაზი  თბილისი ^

18

3

1

14

1

4

261:429

-168

28/57

19

10

ყოჩები  ბოლნისი

18

3

1

14

1

4

267:434

-167

37/54

19

 

^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით

ქულათა ნიხრი      ბაზისი: მოგება 4, ფრე 2, წაგება 0    +1 ბონუსი = პრემია ან ნუგეში
პრემია მხოლოდ მოგებულს, თუ მეტოქეს [მინიმუმ] სამით მეტ ლელოს გაუტანს  
ნუგეში მხოლოდ წაგებულს, თუ 8 ქულაზე ნაკლებით [გარდასახული ლელოს ფარგალში] დამარცხდება
ფრეზე ბონუსი არავის ერგება  
სისტემა ქართულია: განსხვავდება ფრანგული და დანარჩენი მსოფლიოს ნიხრებისგან

ტოლობაზე: პირისპირ ^ ა) საცხრილო ქულა, ბ) სხვაობა, გ) ლელოთა სხვაობა
მთელ ტურნირში დ) სხვაობა, ე) ლელოთა სხვაობა, ვ) წითელი ბარათი, ზ) სინბინი

მოწინავე ექვსეული გადის პლეი’ოფში;  ზედა ორი უქმობს პირველ წრეში

ბოლო პირდაპირ ვარდება;   ბოლოსწინა დარჩენაზე ეთამაშება პირველი ლიგის მეორე’ადგილოსანს

სტატ’მოწინავენი

ქულა (მხოლოდ დამრტყმელები)

171  ხარაზიშვილი (ჯიქ)
135  ურჯუკაშვილი (არმ)
129  მათიაშვილი (აკდ)
128  ბაბუნაშვილი (აია)

113  ყიასაშვილი (ლელ)
106  კობახიძე (ბთმ)
105  სოხაძე (ბთმ)

103  წიკლაური (ლოკ)
  83  კიკნაძე (ამზ)

  81  ჯინჭველაშვილი (ბგრ)

ლელო

12  აბრამიძე (აია)

11  ნ.ბიწაძე (ჯიქ)

  8  მამრიკიშვილი (ჯიქ), შკინინი (ლოკ), ხარაზიშვილი (ჯიქ)

  7  ერისთავი (ბთმ)

  6  გიგაური (ამზ), ჭეიშვილი (ლელ)

  5  გოგიტიძე (ბთმ), კალანდაძე (არმ), კვირიკაშვილი (ლელ), მესხი (არმ), სუხაშვილი (ჯიქ), შალამბერიძე (აია), ცირეკიძე (ყოჩ)

  4  ახობაძე (ლელ), გოგოლაშვილი (ლოკ), თხელიძე (ბგრ), კავთიძე (ლელ), მათიაშვილი (აკდ), მელაძე (ყოჩ), პერანიძე (ამზ), სურგულაძე (ლელ), ტაბუცაძე (ლელ), ყიასაშვილი (ლელ)

პლეიოფი

 

წრე * მესამედ’ფინალები

აია #3

მ1

#6 აკადემია

22-23/04

ლელო #4

მ2

#5 ლოკომოტივი

22-23/04

 

II წრე * შესარჩევი და გასავარდნი ფინალები

ჯიქი #1

შფ

#2 ბათუმი

29-30/04

1+

გფ

მ2+

29-30/04

 

III წრე * წინასწარი ფინალი

შფ-

წფ

გფ+

6-7/05

 

IV წრე * დიდი ფინალი

შფ+

დფ

წფ+

13-14/05
 

 

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

2016-17 * დიდი 10

29/04 @ 16.00

29-30/04  პლეი’ოფის II წრე

ჯიქი

25:6

ბათუმი

აკადემია

კვი 15.00 რსთ

ლელო

8/04 @ 16.10

სხვ

 მ-წ *

$

ჯიქი გორი

61

+204

12-5*1

11

ბათუმი ^

59

+186

12-4*2

7

აია ქუთაისი

59

+126

13-5

7

ლელო სარასენს

58

+114

11-4*3

8

ლოკომოტივი

51

+86

10-6*2

7

აკადემია

42

=0

  9-9

6

არმია

37

-78

  8-10

5

ბაგრატ ქუთ

22

-303

  4-14

6

არმაზი ^

19

-168

  3-14*1

5

ყოჩები ბოლნისი

19

-167

  3-14*1

5

თაი’ბრეიქი  ^ პირისპირ ბალანსით  სტატისტიკა

განაცხადი >> დაწკაპეთ გუნდზე   დუბლები

2016-17 * პირველი ლიგა

24/04 @ 17.35

30/04   პლეი’ოფ

2016-17 * რეგიონული ლიგა

29/04 @ 19.20

დასავლეთი   აღმოსავლეთი

29-30/04   პლეი’ოფი

2016-17 * სამოყვარულო ლიგა

28/04 @ 13.30

პლეი’ოფ

2017 * ჭაბუკთა ლიგები

29/04 @ 20.40

"" ლიგ

2-3/05   II ეტაპის VI ტური

მოწინავე  რვეული

სანუგეშო ჯგუფები     

"" ლიგ

28-30/04   II ეტაპის II ტური

აღმ         დას     

სანუგეშო ჯგუფები   აღმ   დას

შავი დაფა

20/04 @ 18.35

ვის როდის უმთავრდება სასჯელი

2017 * 20წ მსოფლიო

18/01 @ 17.30

თბილისი, ქუთაისი   ოფიციოზი_EN

საქართველო -

ოთხ

31/05

18.00

ავჭალა

არგენტინა

.

კვი

04/06

18.00

ავჭალა

აფრიკა

.

ხუთ

08/06

18.00

ავჭალა

საფრანგეთი

.

ავჭალა

#

სხვ

1

ინგ

0

=0

6

ავს

0

=0

7

უელ

0

=0

12

სამ

0

=0

ქუთაისი

#

სხვ

2

ირლ

0

=0

5

ზელ

0

=0

8

შტლ

0

=0

11

იტა

0

=0

ავჭალა

#

სხვ

3

არგ

0

=0

4

აფრ

0

=0

9

სფრ

0

=0

10

საქ

0

=0

პლეი’ოფი: ვაკე, ავჭალა

სამ

13/06

.

ნფ

.

.

კვი

18/06

.

.

.

2017 * ტურნე ამერიკაში

24/03 @ 11.30

საქართველო -

საქართველოს თარიღითა და დროით

კვი

11/06

01.00

ქალგარი

კანადა

.

შაბ

17/06

.

ატლანტა

შტატები

.

შაბ

24/06

.

ხუხუი

არგენტინა

.

სახელმძღვანელო

28/10_2016 @ 17.45

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

ლექსიკონი

23/01 @ 21.00

ნულოვანი ვერსია

+ დამატებითი საკითხავი

ესები

1/09_2016 @ 12.45

ახალი წესები ამ სეზონისთვის

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაი’ბრეიქი

ოქმის ბლანკი და
შევსების ინსტრუქცია

წესების წიგნი 

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

\

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1 არხი

 

 

რადიო პალიტრა

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო ნატახტარის ლოგო მინდა ჯგუფის ლოგო