დიდი 10 | არმაზი 36:12 აკადემია

07-ოქტ-2018

© ანი რეხვიაშვილი

 

მარნეულის ‘არმაზმა’ დიდი 10-ის მეექვსე ტურში თბილისის ‘აკადემიას’ ბონუსით, 36:12 სძლია და სატურნირო ცხრილში მესამე ადგილზე აღზევდა.

 

მასპინძლები თავიდანვე დაეუფლნენ უპირატესობას და მე-8 წუთზე ლელოთი დაწინაურდნენ: გიორგი კვესელაძემ უპირატესობა შექმნა და ბურთი კოტე მარჯანიშვილს გაატანა, რომელმაც მოძრაობის მიმართულება შეცვალა და ანგარიში გახსნა. 28-ე წუთზე ლელო თავად კვესელაძემ გაიტანა: ‘აკადემიამ’ ცენტრალურ ხაზთან ბურთი დაკარგა, გიორგიმ ფეხით ორჯერ ითამაშა და ოვალს ლელოში შეყვა, ხოლო რეზი ჯინჭველაშვილმა გარდასახა.

 

აღსანიშნავია, რომ ლელომდე 2 წუთით ადრე ‘არმაზი’ მოედანზე კაცნაკლული დარჩა, გივი ცინცაძე სინბინით დაისაჯა, ხოლო დავით მოძღვრიშვილს კარის წინიდან ჯარიმა გაუცუდდა. ‘აკადემიამ’ რიცხობრივი უპირატესობა მაინც გამოიყენა, 34-ე წუთზე დერეფანში ბრწყინვალე კომბინაცია გაითამაშა და ლელო ალამთან ლევან ლომაურმა გაიტანა - 12:5.

 

‘არმაზმა’ მატჩის ბედი მეორე ტაიმის დასაწყისში გადაწყვიტა, როდესაც 24 უპასუხო ქულა გააკეთა. ჯინჭველაშვილმა ჯერ ჯარიმა გაიტანა, სამ წუთში ნიკა გიგაურმა დერეფნის შემდეგ სუფთად გაჭრა ხაზი და ლელო გაიტანა, ხოლო 55-ე წუთზე ილია სპანდერაშვილმა გაჭრა ხაზი, ჯინჭველაშვილმა ფრთაზე ფეხით გადაკიდა და იქ ბურთს გოგა ხუროშვილი დახვდა. ჯინჭველაშვილმა ორივე გარდასახა - 29:5.

 

საათის თავზე მარნეულელებმა მოლით შეუტიეს, ‘აკადემია’ განზრახ ჯარიმისთვის საჯარიმო ლელოთი და დავით ჩადუნელის სინბინით დაისაჯა. შეხვედრის ბოლოს ‘აკადემიას’ მეორე ლელო ბესო ბერაიამ გაიტანა და მოძღვრიშვილმა გარდასახა. თბილისელებმა დასკვნითი წუთებიც შეტევაში გაატარეს, მაგრამ ლელო ვერ გაიტანეს და ‘არმაზმა’ 36:12 მოგებით ბონუსიც ჩაიწერა.  

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

2019  |  რაგბი ევროპა

კვი 17/02  ავჭალა  18.00

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

18:9

2- რაუნდი

სხვ

გატ

 მ-წ

$

რუსეთი

6

+55

12

78

1-1

2

რუმინეთი

5

+19

6

47

1-1

1

საქართველო

4

+9

2

18

1-0

0

ესპანეთი

4

+2

1

16

1-0

0

ბელგია

4

-50

6

36

1-1

0

გერმანია

1

-35

4

32

0-2

1

კვი

17/02

18.00

ავჭალა

ესპანეთი

0:0

23-კაცა სია  |  გუნდები და მსაჯები  |  ოქმი

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

16.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

კრასნოდარ

რუსეთი

0:0

რაზმი  |  ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

1989 - 2018    218 ტესტი  |  257 ბორჯღალოსანი  |  სრულად

2018-19  |  დიდი 10

21-24/02   XIV ტური

10/02 @ 18.00

სხვ

    მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

50

+154

11-2

6

ლოკომოტივი  თბ

43

+112

09-4

7

ხარები  რუსთავი

42

+59

09-3*1

4

აია  ქუთაისი

32

+17

07-5*1

2

ჯიქი  გორი

30

+8

05-7*1

8

არმაზი  მარნეული

29

+39

05-7*1

7

ლელო სარასენს  თბ

28

-10

06-7

4

აკადემია  თბილისი

24

-116

05-7*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

16

-126

02-10*1

6

არმია  თბილისი

15

-137

03-10

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაშვებულია
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2018-19  |  დუბლები

10-15/02   X ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

16/02   X ტური

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა
  ფართოვდება  10 გუნდამდე
ამ სეზონის VIII ადგილოსანი დარჩენაზე
  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

16-17/02   IX ტური   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  
ავლენ 10-გუნდა პირველ ლიგაში. 
III
ადგილოსანი ასვლაზევე  ეთამაშება  
პირველი ლიგის ბოლოს (VIII)

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

15-17/02   VIII ტური

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3328] მორაგბე [16/02]

კაცი [1369]  |  ჭაბ’ა [640]  |  ჭაბ’ბ [1319]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | საქართველო ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო       მინდა ჯგუფის ლოგო