ჭაბუკთა ‘ა’ ლიგა | ფავორიტებს ვერ აჩერებენ

28-ოქტ-2018

 

მეოთხე ტური ‘შევარდენზე’, ‘არმაზისა’ და ‘სამთას’ პრინციპული დაპირისპირებით დაიწყო. მეტოქეზე  ორით მეტი გატანილი ლელოს მიუხედავად, ქვემოქართლელებმა მოედანი დამარცხებულებმა დატოვეს, კიკეთელებმა კი მეორე ეტაპზე პირველ გამარჯვებასთან ერთად პირველი საცხრილო ქულები მიითვალეს, რამაც გიორგი ენუქიძის შეგირდებს აუტსაიდერის პოზიციიდან თავის დაღწევისა და მეექვსე ადგილზე ანაცვლების შესაძლებლობა მისცა.

 

‘არმაზი’ ანგარიშში შუამარბ არსენ თაქთაქიშვილის ლელოთი დაწინაურდა და რომ არა გადამწყვეტ მომენტებში დათო კიკნაძის შეგირდთა რიგი არასწორი გადაწყვეტილებები, ვინძლო მატჩი საპირისპირო შედეგით დამთავრებულიყო. ‘სამთას’ აშკარად დაეტყო 3 ტრავმირებული წამყვანი მოთამაშის: ჰავბეკ შოთა ღუდუშაურის, მგეზავ ლევან ბერძენიშვილისა და ბურჯ ნიკა ნარმანიას არყოლა. მიუხედავად ამისა, მაღალი სათამაშო დისციპლინის ხარჯზე ‘სენატორას’ ბიჭებმა მიჯრით 19 უპასუხო ქულა აიღეს. შუამარბ მალხაზ ფეიქრიშვილის ლელო, მგეზავმა სერგი ჩხაიძემ გარდასახა და 4 ჯარიმაც ზუსტად დაარტყა 5:19. მეორე ტაიმის შუაწელს კიკეთელებს დაღლა დაეტყოთ, მარქაფადან ჩართულმა მორაგბეებმა კი დამრიგებელს იმედები სრულად ვერ გაუმართლეს. ‘არმაზმა’ კი დროული ცვლილებების შედეგად უპირატესობა დაიბრუნა, რაც მარბიელ ლუკა კოხიასა და რომან მორჩილაძის გატანილ ლელოებში აისახა. ქვემოქართელებმა 3 ლელოდან, მხოლოდ ერთი გარდასახეს, რამაც მატჩის საბოლოო შედეგზე უშუალო გავლენა იქონია 17:19.

 

ქუთაისში, ადგილობრივი ‘აიასა’ და რუსთავის ‘ხარების’ შეხვედრაში ქომაგმა  2 განსხვავებული ტაიმი იხილა. პირველ ნახევარში მასპინძლები საგრძნობ უპირატესობას ფლობდნენ. ჩვეული შემართებითა და სიმძლავრით გამოირჩეოდა ‘აიას’ შერკინება, რამაც რიონიპირელებს 26 უპასუხო ქულის აღების შესაძლებლობა მისცა. გაგა გურეშიძის შეგირდთაგან ლელოს გატანა ფულბეკმა ნიკა ძნელაძემ, მარბიელმა ირაკლი გაბისონიამ, მარცხენა ბურჯმა გიორგი ღლონტმა და მღლეტელმა ნიკა ტაბაღუამ მოახერხეს. ამ უკანასკნელმა ‘დუბლიც’ გაახერხა. მეორე ტაიმში, გურეშიძის მიერ განხორციელებულმა უამრავმა ცვლილებამ ქვემოქართლელებს თამაშის გათანაბრების შესაძლებლობა მისცა. მეტოქეებმა ლელოები გაცვალეს. თემურ ლობჟანიძის გუნდში, ბურჯ რატი სამყურაშვილის გატანილმა ლელომ ‘ხარებს’ მშრალი ანგარიშით მარცხისაგან იხსნა. ‘აიამ’  33:7 მოიგო და დაგეგმილი პრემია  უპრობლემოდ აიღო და მაქსიმალური, 20 დაგროვილი ქულით ლიდერობაც შეინარჩუნა. 

 

მამაქალაქმა ტურის კიდევ ერთ შეხვედრას უმასპინძლა. ‘არესმა’ შინ ‘ხვამლთან’ ვერაფერი გააწყო. რატი ურუშაძის შეგირდებმა  25 უპასუხო ქულით, მატჩის ბედი პირველივე ტაიმში გადაწყვიტეს. მუხიანელები, დაცვაში საიმედო თამაშთან ერთად სწრაფი და ეფექტური გადაადგილებებით  რიონისპირელებს პირწმინდად ჯაბნიდნენ და არც სტატიკაში გამოიყურებოდნენ ურიგოდ. ‘ხვამლის’ მხრიდან  გატანილი ლელოებით, პირველ ტაიმში  შუამარბი ზურა ლუტიძე, ბურჯი გია ვარდოსანიძე და ფულბეკი ზურა ქობელაშვილი გამოირჩნენ. მეორე ტაიმში კი რიონისპირელთა მესამეხაზელ თემურ მიქაუტაძის ლელოს, სტუმართა ჰუქერ ლუკა პეტრიაშვილის, შუამარბ ბესო თაყნიაშვილის და მარქაფადან ჩართული კიდევ ერთი ჰუქერის დიმიტრი ხურცილავას ლელოები მოჰყვა 42:7. ურუშაძის ბიჭებმა მიჯრით მეოთხე შეხვედრა მოიგეს, თუმცა პრემია პირველად აიღეს და 17 ქულით კვლავ მესამე ადგილზე იმყოფებიან. მარცხის მიუხედავად, ‘არესი’ 6  ქულით პლეი ოფის ზონაში, მეოთხე ადგილზე რჩება. 

 

ჩემპიონმა ‘ლელომ’ თანაქალაქელ ‘ლოკომოტივი ხულიგანას’ საკუთარ არენაზე, მესამე მასივში უმასპინძლა და 29:3 დამაჯერებელი გამარჯვებაც მოიპოვა. აღსანიშნავია, რომ ‘რკინიგზელებმა’ ჰავბეკ ბექა კეტაშვილის ჯარიმით დაწინაურებაც მოახერხეს და თან პირველ ტაიმში უპირობო ფავორიტს ჯეროვანი წინააღმდეგობაც უწიეს. მეორე ტაიმში დაღლილობამ სტუმრებს არაერთი თავსატეხი გაუჩინა.  თამაშის დაკლებულ ტემპსა და უნებლიე შეცდომებთან ერთად’რკინიგზელთა’ ხაზსშიც  გაჩენილი ბზარი თვალშისაცემი გახლდათ. მართალია ‘ლოკომოტივი ხულიგანა’ კარგად დაბალანსებული გუნდია, თუმცა სუბიექტურ მიზეზთა გამო რიგი წამყვანი მოთამაშეების მხრიდან ვარჯიშის სისტემატური გაცდენა გუნდის თავკაცთა კვარტეტს (გიორგი კურატიშვილი, გიორგი ბერიაშვილი, მამუკა ტყეშელაშვილი, გოშა შკინინი) რეალური ძალის გამოვლენას და სასურველი შედეგის ჩვენების შესაძლებლობას არ აძლევს. ‘რკინიგზელები’ სატურნირო ცხრილის ფსკერზე დაეშვნენ. ‘ლელოს’ მთავარი მწვრთნელი ოთარ ბარკალაია კი გუნდის სპორტული ფორმის ფორსირებას არ ჩქარობს. გამოჩენილი ბორჯღალოსანი ძალთა მაქსიმალურ კონცენტრაციას უშუალო კონკურენტებთან (‘აია’; ‘ხვამლი’) შეხვედრებისთვის გეგმავს. განვლილ შეხვედრაში ‘ლელოს’ მხრიდან, მარჯვენა ფრთა პაატა ღარიბაშვილმა ‘დუბლი’ შეასრულა, მარბიელმა ნიკა ამირანაშვილმა, შუამარბმა ლევან ქუშაშვილმა და კობა ირემაშვილმა აქტივში თითო ლელო მიითვალეს. ჩემპიონი, ლიდერს კვლავ 1 ქულით ჩამორჩება და მომდევნო ტურში(9-11 ნოემბერი), რუსთავში ‘ხარებს’ ეწვევა.

 

მოწინავეთა პირველობის პირველი ტოპ-მატჩი კი მუხიანში გაიმართება. ‘ხვამლი’ ლიდერ ‘აიას’ უმასპინძლებს.

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 
ტაბლო

2018-19  |  კონტინენტის ფარი

 სრულად   ოფიციოზი_EN

ლოკომოტივი  –

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

13/10

15.00

კალვიზანო

___6:17__

08/12

18.00

ფიამე ორო

$ 29:22 $

15/12

18.00

კალვიზანო

_ 20:13 $

12/01

15.00

ფიამე ორო

$ 47:10__

""

სხვ

კლვ (იტა)

15

+42

ლოკ (საქ)

14

+40

ფმრ (იტა)

1

-82

""

სხვ

რვგ (იტა)

16

+145

პდვ (იტა)

14

+34

ბრბ (ბელ)

0

-179

ფინალი:  30/03 კლვ (იტა) რვგ (იტა) 20/04

მოგებული ადის 2019-20 ჩელენჯზე

2018-19  |  დიდი 10

გაგრძელდება   25/01

23/12 @ 18.15

სხვ

 მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

40

+121

9-1

4

ხარები  რუსთავი ^

32

+53

7-3

4

ლოკომოტივი  თბ

32

+71

7-3

4

არმაზი  მარნეული

29

+99

5-4*1

7

აია  ქუთაისი

26

+13

6-4

2

ლელო სარასენს  თბ

24

+14

5-5

4

ჯიქი  გორი

19

-37

3-6*1

5

აკადემია  თბილისი

16

-101

3-6*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

14

-89

2-7*1

4

არმია  თბილისი

7

-144

1-9

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაიშვება
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2019  |  რაგბი ევროპა

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

0:0

კვი

17/02

18.00

თბილისი

ესპანეთი

0:0

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

14.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

[გარეთ]

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

2018-19  |  დუბლები

20-26/01  IX ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

გაგრძელდება   16/02

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა
  ფართოვდება  10 გუნდამდე
ამ სეზონის VIII ადგილოსანი დარჩენაზე
  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

გაგრძელდება   16/02   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  
ავლენ 10-გუნდა პირველ ლიგაში. 
III
ადგილოსანი ასვლაზევე  ეთამაშება  
პირველი ლიგის ბოლოს (VIII)

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

გაგრძელდება   15/02

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

ოქროსა და ბრინჯაოს  ფინალთა მასპინძლები
შეირჩევა სპორტული პრინციპით

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3307] მორაგბე [18/01]

კაცი [1354]  |  ჭაბ’ა [636]  |  ჭაბ’ბ [1317]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | საქართველო ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

<>

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

<>

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

<>

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო