დიდი 10 | შკინინი, ბენდიაშვილი, ამაშუკელი...

31-დეკ-2018

 

დიდი 10-ი გილოცავთ ახალ, 2019 წელს, გისურვებთ ყველაფერ საუკეთესოს და წარმოგიდგენთ გასული, 2017/2018 წლების სეზონის საუკეთესოებს სხვადასხვა ნომინაციებში.

 

საუკეთესო მოთამაშედ გიორგი (გოშა) შკინინი დასახელდა. 35 წლის ვეტერანმა განვლილი სეზონი მართლაც საუცხოოდ ჩაატარა და თითქმის ყველა მატჩში ლელო გაჰქონდა, რეგულარული გათამაშების დასკვნით ტურში კი, აბსოლიტური რეკორდი დაამყარა და 6 ლელო გაიტანა. საბოლოოდ, ის ‘ლოკომოტივთან’ ერთად საქართველოს ჩემპიონი გახდა, ხოლო 23 ლელოთი საუკეთესო მელელოვეთა დავაში პირველობა არავის დაუთმო. მელელოვეთა შორის მეორე იყო ზურაბ ძნელაძე (17 ლელო), რომელიც საუკეთესოთა დავაში სამი ხმით ჩამორჩა შკინინს.

 

სეზონის საუკეთესო მწვრთნელი ასევე ჩემპიონი გუნდის, ‘ლოკომოტივის’ დამრიგებელი თემურ ბენდიაშვილი გახდა.

 

საიუბილეო ჩემპიონობა

‘ლოკომოტივმა’ წელს მეათედ მოიპოვა საქართველოს ჩემპიონის ტიტული და ჯილდო 8-წლიანი შესვენების შემდეგ დაიბრუნა. მან რეგულარული გათამაშება ქუთაისის ‘აიასთან’ ერთად პირველ-მეორე ადგილზე დაასრულა. რკინიგზელები ქუთაისელებთან შესარჩევ ფინალში დამარცხდნენ, თუმცა ჯერ გორის ‘ჯიქი’ დაამარცხეს, მერე ‘აიასთან’ სრულფასოვანი რევანში აიღეს და 29:10 მოგებით საიუბილეო ტიტული შემართეს.

 

დიდ 10-ს ქუთაისის ‘ბაგრატი’ დაემშვიდობა და მისი ადგილი პატარძეულის ‘ვეფხვებმა’ დაიკავა, ხოლო გადათამაშებაში ‘არმიამ’ ბოლნისის ‘ყოჩებს’ სძლია და უძლიერესთა შორის ადგილი შეინარჩუნა.

 

გასული სეზონის საუკეთესო მექულე ‘ჯიქის’ მგეზავი მამუკა ნინიძე გახდა, რომელმაც კარში დარტყმებით გუნდს 161 ქულა შესძინა, რაც 20-ით მეტია ‘ლელო-სარასენსის’ ფულბეკ, ირაკლი ყიასაშვილის მონაგარზე.

 

გამოკითხვის შედეგად გასული სეზონის წლის ქართველი მსაჯიც გამოვლინდა და ეს პატივი წილად ნიკა ამაშუკელს ერგო.

 

სეზონის სიმბოლური ნაკრები

ტრადიციულად, შედგა დიდი 10-ის სეზონის სიმბოლური ნაკრებიც, სადაც ექვსი მოთამაშე ‘ლოკომოტივიდან’ მოხვდა, ოთხი ფინალისტი ‘აიადან’, სამი ბრინჯაოს პრიზიორ ‘ჯიქიდან’, ხოლო თითო-თითო ‘ბათუმიდან’ და ‘არმაზიდან’.

 

ფულბეკის პოზიციაზე ‘ლოკომოტიველი’ ბექა წიკლაური შეირჩა; ცენტრში ‘არმაზის’ შუამარბი გიორგი კვესელაძე და ‘აიას’ მორაგბე ზურაბ ძნელაძე შეწყვილდნენ; გარემარბებად გიორგი შკინინი და ‘აიას’ ფრთა გიორგი აბრამიძე შეირჩნენ; ღერძად კი ‘ლოკომოტიველი’ გიორგი ბეგაძე და ქუთაისელი გიორგი ბაბუნაშვილი შეწყვილდნენ.

 

პირველ ხაზში ჩემპიონი გუნდიდან ორი მორაგბეა - მარცხენა ბურჯი ვახტანგ ქვათაძე და კვაჭი შალვა მამუკაშვილი, ხოლო მარჯვენა ბურჯი ტარიელ დონაძეა ‘ბათუმიდან’; მეორე ხაზში ფინალისტი გუნდების წარმომადგენლები არიან - დაჩი კოპაძე (‘ლოკომოტივი’) და გელა შალამბერიძე (‘აია’); მესამე ხაზი სრულად ‘ჯიქის’ მორაგბეებით დაკომპლექტდა - გურამ შენგელია, გიორგი მჭედლიშვილი და ნიკა სუხაშვილი.

 

პ.ს.: ახალი წლიდან საუკეთესოები, ასევე სიმბოლური ნაკრები სეზონის დასრულებისთანავე დასახელდება.

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 
ტაბლო

2018-19  |  დიდი 10

25-27/01   XI ტური

23/12 @ 18.15

სხვ

 მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

40

+121

9-1

4

ხარები  რუსთავი ^

32

+53

7-3

4

ლოკომოტივი  თბ

32

+71

7-3

4

არმაზი  მარნეული

29

+99

5-4*1

7

აია  ქუთაისი

26

+13

6-4

2

ლელო სარასენს  თბ

24

+14

5-5

4

ჯიქი  გორი

19

-37

3-6*1

5

აკადემია  თბილისი

16

-101

3-6*1

2

ვეფხვები  პატარძეული

14

-89

2-7*1

4

არმია  თბილისი

7

-144

1-9

3

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

 პლეი’ოფში  ნომრები აღარ გაიცვლება
 დიდ ფინალს  უმასპინძლებს
შესარჩევი ფინალის  მოგებული

X ტურიდან ტექნიკურ ზონაში დაიშვება
4 პირი –  სამის ნაცვლად 
   მუხლი 24   @ გვ. 7

23-კაცა სამატჩო სიის ახალი ფორმა

2018-19  |  კონტინენტის ფარი

 სრულად   ოფიციოზი_EN

ლოკომოტივი  –

საქართველოს თარიღითა და დროით, შაბათობით

13/10

15.00

კალვიზანო

___6:17__

08/12

18.00

ფიამე ორო

$ 29:22 $

15/12

18.00

კალვიზანო

_ 20:13 $

12/01

15.00

ფიამე ორო

$ 47:10__

""

სხვ

კლვ (იტა)

15

+42

ლოკ (საქ)

14

+40

ფმრ (იტა)

1

-82

""

სხვ

რვგ (იტა)

16

+145

პდვ (იტა)

14

+34

ბრბ (ბელ)

0

-179

ფინალი:  30/03 კლვ (იტა) – რვგ (იტა) 20/04

მოგებული ადის 2019-20 ჩელენჯზე

2019  |  რაგბი ევროპა

 სრულად   ოფიციოზი_EN

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

შაბ

09/02

16.00

კლუჟ

რუმინეთი

0:0

კვი

17/02

18.00

თბილისი

ესპანეთი

0:0

შაბ

02/03

18.00

ბრიუსელ

ბელგია

0:0

კვი

10/03

14.00

ქუთაისი

გერმანია

0:0

კვი

17/03

16.00

[გარეთ]

რუსეთი

0:0

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები

წინა სეზონი [2018]

2018-19  |  დუბლები

20-26/01  IX ტური

2018-19  |  პირველი ლიგა

გაგრძელდება   16/02

შემდეგი სეზონიდან [2019-20] ლიგა
  ფართოვდება  10 გუნდამდე
ამ სეზონის VIII ადგილოსანი დარჩენაზე
  ეთამაშება  რეგიონულის მესამეს 

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

გაგრძელდება   16/02   დას  |  აღმ

ნახევარ’ფინალთა მოგებულები  პირდაპირ  
ავლენ 10-გუნდა პირველ ლიგაში. 
III
ადგილოსანი ასვლაზევე  ეთამაშება  
პირველი ლიგის ბოლოს (VIII)

2018-19  |  სამოყვარულო ლიგა

რაგბობს  სახალისოდ

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

გაგრძელდება   15/02

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

გაგრძელდება   13/03
III ეტაპის ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო ჯგუფები     დას  |  აღმ

ოქროსა და ბრინჯაოს  ფინალთა მასპინძლები
შეირჩევა სპორტული პრინციპით

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3310] მორაგბე [21/01]

კაცი [1357]  |  ჭაბ’ა [636]  |  ჭაბ’ბ [1317]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | საქართველო ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

<>

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

<>

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

<>

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

რაგბი თივი

 

 

imedi

 

logo_palace

 

რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო თიბისი ბანკის ლოგო   აისის ლოგო     მინდა ჯგუფის ლოგო