20წ | საქართველო 32:34 საფრანგეთი (განვითარებადი)

10-მარ-2019

© მარიამ გაგნიძე

 

უმცროსმა ბორჯღალოსნებმა განვითარებად საფრანგეთთან გამართულ მეორე მოსამზადებელ მატჩში უკეთესი ხარისხი აჩვენეს და უმეტესი დრო ლიდერობდნენ, თუმცა საფინალო სასტვენამდე 2 წუთით ადრე, სტუმრებმა ჯარიმა გაიტანეს და 34:32 იმარჯვეს.

 

ამ გუნდების პირველი თამაში ოთხი დღის წინ გაიმართა. მაშინ ფრანგები დომინირებდნენ, დაცვაში პრობლემები მრავლად შეგვიქმნეს, ჩვენმა გუნდმა შეტევებში შეცდომები დაუშვა და თამაშიც სტუმართა ლოგიკური გამარჯვებით დასრულდა - 27:22.

 

მოთამაშეთა საქმეში ხილვის გარდა, მწვრთნელებს თამაშიდან თამაშამდე გარკვეული კომპონენტების გაუმჯობესება სურდათ და ასეც მოხდა. უმცროსმა ბორჯღალოსნებმა უკეთ ითამაშეს დაცვაში, ხშირ შემთხვევაში თითო შემტევზე ორი მბოჭავი ერთდროულად მიდიოდა და ამან გაამართლა. გარდა ამისა, გუნდი უკეთესი იყო დერეფანში, მოლში, ხელდახელ ბურთაობაში და შეცდომებიც მინიმუმამდე დავიდა.

 

მასპინძლებმა თამაში აგრესიულად დაიწყეს და 10 წუთში ორი ლელო გაიტანეს. ორივე 5-მეტრიან დერეფანს მოყვა: პირველ ჯერზე მოლს მორკინალების მიძალება მოყვა და მეხუთე ჯერზე გიგი ლეშკაშელმა ანგარიში გახსნა, ხოლო მეორე ეპიზოდში დერეფანში ბურთი ზაურ თევდორაშვილმა მოიგო და მოლი ლელოთი თავადვე დაასრულა. ლაშა ლომიძემ პირველი გარდასახვა ზუსტად შეასრულა - 12:0.

 

 

ფრანგები გააქტიურდნენ, მე-15 წუთზე უკვე მათ დააყენეს მოლი, რომელსაც ბურჯი მოწყდა და ერთი ლელო გაქვითა. უმცროსმა ბორჯღალოსნებმა სწრაფად დაიბრუნეს ინიციატივა და ღია თამაშში დემე თაფლაძემ და თეიმურაზ ჭიჭინაძემ შეძლეს ხაზის გაჭრა, რასაც მეტოქის მხრიდან ჯარიმა მოყვა. მის ნაცვლად 5-მეტრიანი შერკინება ვარჩიეთ, ბურთის გამოტანის შემდეგ გიორგი მარგალიტაძემ სივრცე შენიშნა, ხაზი სუფთად გაჭრა და ლელო ძელებსშუა გაიტანა, ხოლო ლომიძემ გარდასახა.

 

33-ე წუთზე მეტოქეს ჩვენი 22-ის ხაზთან ავაცილეთ ბურთი, გრძელი პასით ის მარცხენა ფრთაზე ზურაბ ქავთარაძემდე მივიდა, რომელმაც სიჩქარე აკრიფა, გზად მბოჭავი ჩამოიცილა და მეოთხე ლელო გაიტანა. გარდასახვა არაზუსტი იყო,  შესვენებამდე ფრანგებმა კიდევ ერთი ლელოს გატანა შეძლეს. სულ ბოლოს უმცროს ბორჯღალოსნებს კარგი ხელდახელ შეტევა ლელოთი უნდა დაესრულებინათ, მაგრამ ბოლო პასმა არ ივარგა და ტაიმი 24:12 დასრულდა.

 

მეორე ტაიმიც ქართველთა იერიშებით დაიწყო და ხაზიც რამდენჯერმე გაიჭრა, მაგრამ ლელოს გატანა ვერ მოვახერხეთ. ფრანგებმა შეცვლებს მიმართეს და ამან შედეგი მალე გამოიღო, 51-ე და 54-ე წუთებზე ლელოები გავიდა, აქედან ერთს ზუსტი გარდასახვა მოყვა და ანგარიში გათანაბრდა. საპასუხოდ მასპინძლებმა ტემპს უმატეს, კარის წინ ჯარიმა გამოიმუშავეს და 23 მეტრიდან ლიდერობა დაიბრუნეს.

 

 

მალე მოედანზე 10 წუთით კაცნაკლული დავრჩით, რითაც ფრანგებმა ისარგებლეს, ძელებსშუა ლელო გაიტანეს და მატჩში პირველად დაწინაურდნენ - 27:31. უმცროსი ბორჯღალოსნები ამას არ შეეგუენ, 75-ე წუთზე, ჯერ კიდევ კაცნაკლულებმა 5-მეტრიანი დერეფნიდან მოლი დააყენეს, რომელშიც ხაზის მოთამაშეებიც ჩაერთვნენ და ლელო გაიტანეს. გარდასახვა არაზუსტი იყო და მხოლოდ ქულით დავწინაურდით - 32:31. ამით ფრანგებმა ისარგებლეს, 78-ე წუთზე კარის წინ 22 მეტრიდან ჯარიმა გაიტანეს და საბოლოოდ 34:32 იმარჯვეს.

 

ახლა უმცროსი ბორჯღალოსნები დაისვენებენ, აპრილის დასაწყისში კი სამხრეთ აფრიკაში გაემგზავრებიან, სადაც კიდევ სამ მაღალი დონის მოსამზადებელ შეხვედრას გამართავენ.

 

10 მარტი. თბილისი. ავჭალა.

საქართველო 20 - საფრანგეთი 20 (განვ) 32:34

 

საქართველო: 15. თეიმურაზ ჭიჭინაძე (ჯიქი), 14. ოთარ ლაშხი (ლელო), 13. დემუ თაფლაძე (ლელო), 12. ლაშა ლომიძე (აია), 11. ზურაბ ქავთარაძე (ხარები), 10. სანდრო მარგიანი (აკადემია), 9. გიორგი მარგალიტაძე (ლელო); 1. ლუკა აზარიაშვილი (მონპელიე), 2. ლუკა ნიორაძე (ჯიქი), 3. ზაურ თევდორაშვილი (ანგულემი), 4. ვახტანგ ჯინჭარაძე (ჯიქი), 5. ლუკა გელაშვილი (არმია), 6. კობა კოლოტაური (ლელო), 7. ბექა ყორიაული (ლელო), 8. გიგი ლეშკაშელი (აია);

 

მარქაფა: 16. საბა კურატაშვილი (არმაზი), 17. ლუკა ჭელიძე (ტულონი), 18. გია ხარაიშვილი (რასინგ 92), 19. მიხეილ ჩაჩავა (ჯიქი), 20. საბა ჯღარკავა (ლელო), 21. მიხეილ ალანია (არმაზი), 22. დავით გობეჯიშვილი (აია), 23. ირაკლი სიმსივე (აია), 24. კოტე მარჯანიშვილი (არმაზი), 25. არჩილ ღონღაძე (აია), 26. გიორგი ნოდია (ყოჩები).

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

2018-19  |  დიდი 10

დასრულდა

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

ორი წრე

სხვ

    მ-წ *

$

ბათუმი  ბათუმი

66

+139

15-3

6

ხარები  რუსთავი

60

+73

13-4*1

6

ლოკომოტივი  თბ

55

+135

11-7

11

აია  ქუთაისი ^

42

-1

09-8*1

4

არმაზი  მარნეული

42

+77

08-9*1

8

ლელო სარასენს  თბ

37

-40

08-10

5

ჯიქი  გორი

36

-18

06-11*1

10

აკადემია  თბილისი

31

-138

06-10*2

3

ვეფხვები  პატარძეული

30

-94

04-12*2

10

არმია  თბილისი

28

-133

06-12

4

^ პირისპირ შედეგით  |  სტატ’მოწინავენი
ქულათა ტოლობა  |  ცოცხალი ოქმის სქოლიო

პლეი’ოფის სქემა    მუხლი 2.3

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

2018-19  |  დუბლები

ნაშთი  მაისის ბოლომდე

2018-19  |  პირველი ლიგა

დასრულდა

დიდ 10-ში ავიდნენ
ყოჩები
და იუნკერები

2018-19  |  რეგიონული ლიგა

დასრულდა

10-გუნდა პირველ ლიგაში
ავიდნენ ყაზბეგი და დევები

2018-19  |  ჭაბუკთა ლიგები

"" [2000-01 დაბ]

დასრულდა

1

ლელო  თბილისი

2

აია  ქუთაისი

3

ხარები  რუსთავი

რვეული    მოწინავე  |  სანუგეშო

"" [2002-03 დაბ]

დასრულდა

1

ლელო  თბილისი

2

ხვამლი 1  თბილისი

3

არმაზი  მარნეული

ოთხეულები      I - VIII  |  IX - XVI
სანუგეშო      დას  |  აღმ

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი

2019  |  20წ მსოფლიო

არგენტინა    სანტა’ფე, როსარიო

ისტორია ზოგადი | საქართველო ოდითგან | ალაფაზე

საქართველო

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

04/06

20.00

სტფ

ახ.ზელანდია

0:0

შაბ

08/06

17.30

რსრ

სამხრ.აფრიკა

0:0

ოთხ

12/06

17.30

რსრ

შოტლანდია

0:0

#

სხვ

1

სფრ

0

=0

6

არგ

0

=0

7

უელ

0

=0

12

ფიჯ

0

=0

#

სხვ

2

ინგ

0

=0

5

ავს

0

=0

8

იტა

0

=0

11

ირლ

0

=0

#

სხვ

3

აფრ

0

=0

4

ზელ

0

=0

9

საქ

0

=0

10

შტლ

0

=0

პლეი’ოფი

ორ

17/06

.

.

ნახევარ’ფინალი

0:0

შაბ

22/06

.

.

ფინალი

0:0

2019  |  თასის’წინა მოთელვა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

რუსეთი

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული  |  ჩვენი ჯგუფისა

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3383] მორაგბე [18/05]

კაცი [1393]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

თაიბრეიქი

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივში

 

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო