20წ | მოსამზადებელი ტურნირის პირველი მატჩი

09-აპრ-2019

© SA Rugby

 

სამხრეთ აფრიკული ტურნეს საერთაშორისო მოსამზადებელი სერიის პირველ მატჩში, მასპინძელთა 20-წლამდე ნაკრებმა უმცროს ბორჯღალოსნებს 58:10 სძლია.

 

ჩვენი გუნდი 4-22 ივნისს არგენტინაში გასამართი მსოფლიო რაგბის 20-წლამდელთა ჩემპიონატისთვის ემზადება და ამ მხრივ სამხრეთ აფრიკაში გასამართი სამმატჩიანი, მაღალი დონის შეხვედრა უმნიშვნელოვანესია. სწორედ აქ უნდა შეეჩვიონ უმცროსი ბორჯღალოსნები იმ მაღალ სათამაშო ტემპს, რომელიც მათ ოფიციალურ ტურნირზე ელით.

 

მასპინძლებმა კარგად გამოიყენეს ჩვენი შეცდომები, უპირატესობა სისწრაფეში და თითო ტაიმში ოთხ-ოთხი ლელო გაიტანეს. უმცროსი ბორჯღალოსნები დიდ უპირატესობას ფლობდნენ შერკინებაში და პირველ ტაიმში საჯარიმო ლელო გამოიმუშავეს. შესვენების შემდეგ მათ ბურთზე კონტროლის დამყარებაც შეძლეს და რამდენჯერმე მეორე ლელოს გატანასთან ძალიან ახლოს იყვნენ, მაგრამ სამხრეთ აფრიკელებმა წითელ ზოლში თავის დაცვა მოახერხეს.

 

© SA Rugby

 

მატჩის დებიუტში ორჯერ დავჯარიმდით და აფრიკელთა მგეზავს ახლოდან დარტყმა გაუცუდდა, ხოლო 40 მეტრიდან ანგარიში გახსნა. ამის შემდეგ სამხრეთ აფრიკელთა შერკინების შემკვრელის, ფრენკ ჰორნის დრო დადგა, რომელმაც ზედიზედ სამი ლელო გაიტანა, ხოლო მეოთხე მეორე ტაიმში მიითვალა. მან ჯერ თედო აბჟანდაძეს ფეხით თამაშისას დაუფარა და ბურთს ლელომდე მიყვა, მერე 5-მეტრიანი შერკინებიდან სწრაფად შეუტია და მცველები ამას მოუმზადებელი დახვდნენ, ხოლო ტაიმის შუაში, ცენტრში არაზუსტი პასით დავკარგეთ ბურთი და კონტრშეტევაზე ჰორნი ფრთაზე ორ მბოჭავს გაექცა.

 

მანამდე, მე-14 წუთზე, შერკინების მიერ მოპოვებული ჯარიმა აბჟანდაძემ სამ ქულად აქცია. მერე თავისუფალის ნაცვლად შერკინება ვირჩიეთ, რომელმაც მეტოქე პირველივე ჯერზე ისე დაჯაბნა, რომ რეფერიმ საჯარიმო ლელო ჩასტვინა და ანგარიში 22:10 გახდა. პასუხად აფრიკელებმა მეორე ჯარიმაც გაიტანეს, ხოლო შესვენების წინ ჯერ მასპინძლებმა დაკარგეს ბურთი და ის გიორგი ახალაძემ აიტაცა, თუმცა ოფლოუდი არაზუსტი იყო, სამხრეთ აფრიკამ სწრაფი კონტრშეტევა წამოიწყო, ბოჭვები კვლავ გაცუდდა და ტაიმი 32:10 დასრულდა.

 

მეორე ტაიმიც ჩვენი შეცდომით დაიწყო, რასაც მეტოქის 5-მეტრიანი შერკინება მოყვა და ფორვარდების რამდენიმე მიძალების შემდეგ ლელო გავიდა. ამის შემდეგ დაცვაში თამაში გამოსწორდა, ბურთზე კონტროლის დამყარება მოხერხდა და ლელოს გატანის არაერთი შანსი გაჩნდა. ირაკლი სიმსივემ ლელოშიც შეაღწია, თუმცა დამიწებამდე მას ბურთში მცველი ჩაუჯდა. 66-ე წუთზე მოლის შემდეგ ლელოში ორი ჩვენი მორაგბე ერთდროულად შევიდა, თუმცა მცველმა ამჯერადაც მოახერხა ბურთზე ჩაჯდომა. სამიოდე წუთში ჩვენი მოლი მეტოქემ ზედ ლელოსთან შეაჩერა, იქიდან ლუკა აზარიაშვილმა ბურთი ლელოში გადადო, მაგრამ რეფერიმ ჯარიმა დააფიქსირა.

 

© SA Rugby

 

ამის შემდეგ, დაახლოებით 5-წუთიან ინტერვალში, სამხრეთ აფრიკამ სწრაფი, ხელდახელ შეტევებით სამჯერ შეძლო ხაზის სუფთად გაჭრა და სამი ლელოს გატანა. უმცროსმა ბორჯღალოსნებმა გაწითლებულ დროზე დერეფნიდან შეუტიეს, ლელოს ხაზი კიდევ ერთხელ გადაკვეთეს, მაგრამ ბურთის დამიწება კვლავ ვერ მოხერხდა და მატჩი მასპინძლებმა 58:10 მოიგეს.

 

სამხრეთ აფრიკის ნაკრებს დაახლოებით ორ თვეში, 8 ივნისს არგენტინაში, მსოფლიოს ჩემპიონატზე ვეთამაშებით. მანამდე კი გრძელდება საერთაშორისო მოსამზადებელი სერია და ჩვენი გუნდი 13 აპრილს არგენტინის 20-წლამდელთა ნაკრებს, ჩვენი დროით 17:15 საათზე შეხვდება. პირველ მატჩში არგენტინელებმა ნამიბია XV 64:8 დაამარცხეს.  

 

20 წ. საერთაშორისო სერია. ვესთერნ ქეიფი (სამხრეთ აფრიკა)

9 აპრილი

 

საქართველო vs უმცროსი ბოკე 10:58

საქართველო: 15. თეიმურაზ ჭიჭინაძე (ჯიქი), 14. ზურაბ ქავთარაძე (ხარები), 13. დემურ თაფლაძე (ლელო), 12. ლაშა ლომიძე (აია), 11. ოთარ ლაშხი (ლელო), 10. თედო აბჟანდაძე  (აია, კაპ.), 9. გიორგი მარგალიტაძე (ლელო); 1. გიორგი ახალაძე (მასი), 2. ლუკა ნიორაძე (ჯიქი), 3. ლუკა აზარიაშვილი (მონპელიე), 4. იოანე იაშაღაშვილი (არმაზი), 5. ლუკა გელაშვილი (არმია), 6. ბექა ყორიაული (ლელო), 7. კობა კოლოტაური (ლელო), 8. გიგი ლეშკაშელი (აია).

 

მარქაფა: 16. საბა კურატაშვილი (არმაზი), 17. გეგი მურუსიძე (არმაზი), 18. ნიკა ღვალაძე (გრენობლი), 19. ვლადიმერ ჩაჩანიძე (ლელო), 20. იოსებ გუშარაშვილი (ყოჩები), 21. მიხეილ ალანია (არმაზი), 22. ირაკლი სიმსივე (აია), 23. რევაზ ხარაზიშვილი (იუნკერები), 24. ლუკა ჭელიძე (ტულონი), 25. საბა ჯღარკავა (ლელო), 26. კოტე მარჯანიშვილი (არმაზი), 27. დავით გობეჯიშვილი (აია), 28. სანდრო მარგიანი (აკადემია).

ისვენებდნენ: ვახტანგ ჯინჭარაძე (ჯიქი,), ოთარ ძაგნიძე (აია).

 

13 აპრილი

საქართველო vs არგენტინა (17:15 საქ.დრო)

უმცროსი ბოკე vs ნამიბიაXV

 

17 აპრილი

საქართველო vs ნამიბიაXV (16:15 საქ.დრო)

უმცროსი ბოკე vs არგენტინა

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი  | ბოლო, II ეტაპი   ლოძ (პოლ)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო 

20/07

14.06

ინგლისი

21:12

 

16.51

გერმანია

12:15

 

19.36

რუსეთი

22:17

#

მ-წ

სხვ

ა1

ესპ

3-0

+24

ა2

სფრ

2-1

+5

7

პორ

1-2

+14

11

რუმ

0-3

-43

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

3-0

+78

ბ2

იტა

2-1

+4

8

უელ

1-2

+1

12

პოლ

0-3

-83

#

მ-წ

სხვ

1

გერ

3-0

+21

2

საქ

2-1

+11

9

ინგ

1-2

-18

10

რუს

0-3

-14

საგაისოდ (2020) გრან პრი’ზე დავრჩით
გავარდა რუმინეთი  
|  შემოვიდა ლიეტუვა

21/07

14.06

იტალია   I-VIII

07:12

V-VIII

16.15

უელსი

14:17

გაისად (2020) ვერ წავალთ ჰონ’კონგში,
მსოფლიო სერიის შესარჩევ
ზე

VII-VIII

19.02

პორტუგალია

19:40

ეტაპზე დავიკავეთ VIII ადგილი

გრან პრი’ზე დავაფინიშეთ IX ადგილზე

ახალი ჩემპიონია გერმანია!

ქულა:  34 გერ; 32 სფრ ირლ – 28 ესპ; 22 უელ იტა;
19 ინგ, 16 პორ, 9 საქ, 8 რუს, 4 პოლ – 2 რუმ

გერ იტა პორ   ჰონ’კონგ 2020
გერ  მსოფლიო სერია @ ინგ + სფრ 2020  

2019  |  მსოფლიოსთვის მზადება

საქართველო –

მოვარჯიშე რაზმი

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

მეტოქე შეირჩევა

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

1989 - 2019    223 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი | მსაჯები

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით
განრიგში შაბათები წერია, მაგრამ შეიძლება კვირას ვითამაშოთ

.

01/02

.

შინ

რუმინეთი

.

08/02

.

გარეთ

ესპანეთი

.

22/02

.

შინ

ბელგია

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

.

14/03

.

შინ

რუსეთი

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

დებულება  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  დუბლები

იწყება 30/08  |  განრიგი

დებულება  |  წინა სეზონი

2019-20  |  პირველი ლიგა

იწყება 06/09  |  განრიგი

1

ვეფხვები  პატარძეული

2

არმია  თბილისი

3

არესი  ქუთაისი

4

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

5

არწივები  ოზურგეთი

6

დინამო  თბილისი

7

კოლხი რაინდები  ფოთი

8

ბაგრატი  ქუთაისი

9

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

10

დევები  თბილისი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  რეგიონული ლიგა

დასავლეთი  |  იწყება 14/09  |  განრიგი

1

იმერეთი  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

+

ბორჯომი  ბორჯომი

აღმოსავლეთი  |  იწყება 07/09  |  განრიგი

1

თელავი  თელავი

2

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

3

გორი  გორი

4

წიქარა  თბილისი

5

სტუ  თბილისი

+

ხვამლი  თბილისი

+

გორდა  გორი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  ჭაბუკთა ლიგები

შეივსება 05/08’მდე
განაცხადთა შემოსვლის კვალად

"" [2001-02 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

"" [2003-04 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი


2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

ქულთა ტოლობა [თაი’ბრეიქი]

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო