18წ | ტიტულის დაცვას გერმანიით ვიწყებთ

13-აპრ-2019

© ანი რეხვიაშვილი

 

ევროპის მოქმედი ჩემპიონები 18-წლამდე მორაგბეთა შორის - უმცროსი ბორჯღალოსნები, ხვალიდან ტიტულის დაცვას შეუდგებიან და პირველ მატჩში, მეოთხედფინალურ ეტაპზე, გერმანიის ნაკრებს შეხვდებიან. 

 

დავით ჩავლეიშვილის შეგირდები, 2015 წლიდან ფინალში მუდმივად გადიოდნენ. პირველ ჯერზე ისინი ფინალში საფრანგეთთან დამარცხდნენ და უკან ჩამოიტოვეს ინგლისი, იტალია, ირლანდია, უელსი და შოტლანდია, რის შემდეგაც ამ ხუთეულმა ტურნირი დატოვა. 

 

2016 და 2017 წლებში, ფინალი კლავ საფრანგეთმა მოიგო, თუმცა სხვაობები ეტაპობრივად მცირდებოდა, 2018 წელს კი, უმცროსმა ბორჯღალოსნებმა ნავსი გატეხეს და საფრანგეთს ფინალში 8:3 სძლიეს, რასაც ჩემპიონატიდან საფრანგეთის გასვლაც მოყვა. 

 

წლევანდელი ტურნირის პირველ მატჩამდე ერთი დღით ადრე, მწვრთნელებმა შემადგენლობა დაასახელეს. სასტარტო 15-ში 6 მორაგბე ‘ლელოდან’, ხოლო 5 ‘ხვამლიდანაა’. საგულისხმოა, ‘ლელოდან’ ძირითადში ხუთი მორკინალი და ერთი ხაზის მოთამაშეა, ხოლო ‘ხვამლიდან’ სამი ხაზის მოთამაშეა და ორი შერკინების. 

 

ღერძი ‘არმაზის’ მოთამაშეებით დაკომპლექტდა, ხოლო თითო მორაგბე ქუთაისის ‘აიადან’ და ‘წიქარადანაა’. განაცხადში ყველა ის მოთამაშეა შეყვანილი, რომლებიც კალინინგრადში გაემგზავრნენ, მაგრამ მწვრთნელებს მხოლოდ 8 ცვლილების განხორციელების უფლება აქვთ.

 

გერმანიასთან მატჩი „ლოკომოტივის“ სტადიონზე საქართველოს დროით 20:25 საათზე დაიწყება და გულშემატკივარს მისი ხილვა „რაგბი ევროპის“ ოფიციალურ პორტალზე შეეძლება

 

ნახევარფინალური შეხვედრები 17 აპრილს გაიმართება და უმცროსი ბორჯღალოსნების მეტოქე რუსეთსა და რუმინეთს შორის გამარჯვებული იქნება. 

 

18-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატი

 

კალინინგრადი (რუსეთი)

 

14 აპრილი. მეოთხედფინალი

ესპანეთი - ჰოლანდია

პორტუგალია - ბელგია

რუსეთი - რუმინეთი

 

საქართველო - გერმანია (20:25 საქ.დრ.)  

 

 

სასტარტო:15. დათო ნინიაშვილი (ხვამლი),14. ლევან ქუშაშვილი (ლელო),13. ზაურ ლუტიძე (ხვამლი),12. ბესო თაყნიაშვილი (ხვამლი),11. თემურ კოხოძე (აია),10. გივი ცინცაძე (არმაზი),9. ლუკა მატკავა (არმაზი); 1. დათო აბდუშელიშვილი (ლელო), 2. ლუკა პეტრიაშვილი (ხვამლი),3. ალექსანდრე ქუნთელია (ლელო),4. ლუკა ჩქარეული (ლელო), 5. ტატო გვიმრაძე (ხვამლი),6. ლუკა ივანიშვილი (წიქარა),7. თორნიკე ზაქარიაძე (ლელო), 8. გიორგი ქობალია (ლელო).

 

მარქაფა:16. ნუგზარ სომხიშვილი  (არმია),17. საბა ხონელიძე (აია),18. ირაკლი მჭედლიძე (ლელო),19. ლუკა მაჭარაშვილი (არმაზი), 20. რობი ნერსეზაშვილი (ლელო); 21. ფრიდონ წიკლაური  (ხვამლი),22. გიორგი ყუფარაძე (ლოკომოტივი),23. დაჩი პაპუნაშვილი (არმია), 24. ლუკა ხეხელაშვილი (ლელო),25. ლევან ბრაგვაძე (არმაზი),26.ლაშა კაკაურიძე (ხვამლი).  

 

მთავარი მწვრთნელი:დავით ჩავლეიშვილი

მწვრთნელები:მიხეილ სუჯაშვილი, ლევან შარვაშიძე

 

ნახევარფინალები. 17 აპრილი

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი  | ბოლო, II ეტაპი   ლოძ (პოლ)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო 

20/07

14.06

ინგლისი

21:12

 

16.51

გერმანია

12:15

 

19.36

რუსეთი

22:17

#

მ-წ

სხვ

ა1

ესპ

3-0

+24

ა2

სფრ

2-1

+5

7

პორ

1-2

+14

11

რუმ

0-3

-43

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

3-0

+78

ბ2

იტა

2-1

+4

8

უელ

1-2

+1

12

პოლ

0-3

-83

#

მ-წ

სხვ

1

გერ

3-0

+21

2

საქ

2-1

+11

9

ინგ

1-2

-18

10

რუს

0-3

-14

საგაისოდ (2020) გრან პრი’ზე დავრჩით
გავარდა რუმინეთი  
|  შემოვიდა ლიეტუვა

21/07

14.06

იტალია   I-VIII

07:12

V-VIII

16.15

უელსი

14:17

გაისად (2020) ვერ წავალთ ჰონ’კონგში,
მსოფლიო სერიის შესარჩევ
ზე

VII-VIII

19.02

პორტუგალია

19:40

ეტაპზე დავიკავეთ VIII ადგილი

გრან პრი’ზე დავაფინიშეთ IX ადგილზე

ახალი ჩემპიონია გერმანია!

ქულა:  34 გერ; 32 სფრ ირლ – 28 ესპ; 22 უელ იტა;
19 ინგ, 16 პორ, 9 საქ, 8 რუს, 4 პოლ – 2 რუმ

გერ იტა პორ   ჰონ’კონგ 2020
გერ  მსოფლიო სერია @ ინგ + სფრ 2020  

2019  |  მსოფლიოსთვის მზადება

საქართველო –

მოვარჯიშე რაზმი

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

მეტოქე შეირჩევა

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

1989 - 2019    223 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი | მსაჯები

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით
განრიგში შაბათები წერია, მაგრამ შეიძლება კვირას ვითამაშოთ

.

01/02

.

შინ

რუმინეთი

.

08/02

.

გარეთ

ესპანეთი

.

22/02

.

შინ

ბელგია

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

.

14/03

.

შინ

რუსეთი

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

დებულება  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  დუბლები

იწყება 30/08  |  განრიგი

დებულება  |  წინა სეზონი

2019-20  |  პირველი ლიგა

იწყება 06/09  |  განრიგი

1

ვეფხვები  პატარძეული

2

არმია  თბილისი

3

არესი  ქუთაისი

4

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

5

არწივები  ოზურგეთი

6

დინამო  თბილისი

7

კოლხი რაინდები  ფოთი

8

ბაგრატი  ქუთაისი

9

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

10

დევები  თბილისი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  რეგიონული ლიგა

დასავლეთი  |  იწყება 14/09  |  განრიგი

1

იმერეთი  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

+

ბორჯომი  ბორჯომი

აღმოსავლეთი  |  იწყება 07/09  |  განრიგი

1

თელავი  თელავი

2

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

3

გორი  გორი

4

წიქარა  თბილისი

5

სტუ  თბილისი

+

ხვამლი  თბილისი

+

გორდა  გორი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  ჭაბუკთა ლიგები

შეივსება 05/08’მდე
განაცხადთა შემოსვლის კვალად

"" [2001-02 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

"" [2003-04 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი


2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

ქულთა ტოლობა [თაი’ბრეიქი]

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო