7-კაცა | ‘აია’ საქართველოს ჩემპიონია!

01-ივლ-2019

 

ფოტოები: მარიამ გაგნიძე

 

ქუთაისის ‘აიამ’ საქართველოს 7-კაცა ჩემპიონატის სამივე ეტაპზე სტაბილურად ითამაშა და საქართველოს ჩემპიონი გახდა. ‘იუნკერებმა’ სამიდან ორი ეტაპი მოიგო, თუმცა პირველი ჩაუვარდა და მხოლოდ მეორე ადგილს შეწვდა.

 

გასულ შაბათ-კვირას მესამე ეტაპს ფოთის რაგბის სტადიონმა უმასპინძლა. ცნობილი იყო, რომ ჩემპიონობისთვის სამი გუნდი იბრძოლებდა - ‘აია’, ‘იუნკერები’ და ‘ლელო-სარასენსი’, თუმცა პირველს მეტოქეებთან შედარებით 6-ქულიანი უპირატესობა ჰქონდა. 

 

ქუთაისელები პირველ, მარტყოფის ეტაპზე მხოლოდ წვეულ გუნდებს, ნაკრებებს ჩამორჩნენ და საჩემპიონო რბოლაში 20 ქულით დაწინაურდნენ. მათ კვალში ‘ლელო-სარასენსი’ ჩაუდგა, ‘იუნკერები’ კი მხოლოდ მეხუთე (მეცხრე ეტაპზე) იყო. ‘აიამ’ მეორე ეტაპზეც სტაბილურად ითამაშა და თელავში ფინალში გავიდა, სადაც ‘იუნკერებთან’ დამარცხდა. ეს ეტაპი ‘ლელო-სარასენსმა’ ჩააგდო, ის მხოლოდ მეექვსე (მეოთხეს საჩემპონო გუნდებს შორის) ადგილს დასჯერდა.

 

 

მესამე ეტაპზე წვეული გუნდები მასპინძელი ‘კოლხი რაინდები’, ‘თელავი’, ქუთაისის ‘არესი’ და ‘ქართველი ბიჭები’ იყვნენ. საჩემპიონო კუთხით განსაკუთრებულ მნიშვნელობას „ბ“ ჯგუფი იძენდა, სადაც ‘აია’ და ‘ლელო-სარასენსი’ ერთად მოხვდენ. გადამწყვეტ შეხვედრაში გუნდებმა 3-3 ლელო გაიტანეს, ‘აიამ’ ერთი გარდასახა და 17:15 მოგებით, შედარებით იოლ მეტოქესთან თამაში დაიბევა. ჯგუფურ ეტაპზე ერთი შეხვედრა დათმო ‘იუნკერებმა’ (19:21 ‘არესთან’) და მეოთხედფინალში მეორე ადგილით გავიდა. 

 

‘იუნკერებმა’ რევანში ფლეი ოფში აიღო, ‘არესი’ 12:10 დაამარცხა და ნახევარფინალში უშუალო კონკურენტ ‘აიას’ შეხვდა (‘ჯიქი’ 35:0 დაამარცხა). ნახევარფინალში გავიდა ‘ლელო-სარასენსიც’, რომელმაც ‘აკადემიას’ 14:0 სძლია. მისი მეტოქე წვეული გუნდი ‘ქართველი ბიჭები’ გახდა (‘ლოკომოტივთან’ 19:0).

 

 

ნახევარფინალში ‘ლელო-სარასენსმა’ 14:5 იმარჯვა და რადგან ‘ქართველი ბიჭები’ ტურნირში უკონკურსოდ მონაწილეობდა, ცხადი გახდა ‘აია’ სამი ეტაპის ჯამში ჩემპიონი გახდებოდა. მიუხედავად ამისა, მეორე ეტაპის ფინალურმა წყვილმა დიდი ბრძოლა გააჩაღა, ქუთაისელებმა რევანშის აღება ვერ შეძლეს და ‘იუნკერებმა’ უკვე ჩემპიონი ‘აია’ 17:12 დაამარცხა. 

 

 

ეტაპის ფინალში ‘იუნკერებმა’ ‘ლელო-სარასენსი’ 24:12 დაამარცხა და მეორედ შემართა ეტაპის თასი, თუმცა მთავარი ჯილდო წილად ‘აიას’ ერგო, რომელმაც მესამე ადგილისთვის მატჩი 0:24 დათმო, თუმცა ეს აღარაფერს ცვლიდა.

 

ფოთის ეტაპის საუკეთესო მოთამაშე ბექა მამუკაშვილი გახდა ‘ლელო-სარასენსიდან’, ხოლო საუკეთესო მელელოვისთვის განკუთვნილი პრიზი ბონდო ლომიძემ დაისაკუთრა. ‘იუნკერების’ მორაგბემ 10 ლელო გაიტანა. 

 

 

საქართველოს ჩემპიონატი 7-კაცა რაგბში

მესამე ეტაპი. 29-30 ივნისი. ფოთი

 

ა ჯგუფი

იუნკერები - არესი 19:21

ჯიქი - თელავი 26:5

იუნკერები - თელავი 29:5

ჯიქი - არესი - 12:10

იუნკერები - ჯიქი 19:14

თელავი - არესი 0:43

 

არესი                         3          2          0          1          +43      4

იუნკერები                3          2          0          1          +27      4

ჯიქი                           3          2          0          1          +18      4

თელავი                     3          0          0          3          -88      0

 

ბ ჯგუფი

აია - კოლხი რაინდები 14:12

ლელო-სარასენსი - ლოკომოტივი 19:10

აია - ლოკომოტივი 33:0

ლელო-სარასენსი - კოლხი რაინდები 33:5

აია - ლელო-სარასენსი 17:15

ლოკომოტივი - კოლხი რაინდები 29:0

 

აია                              3          3          0          0          +37      6

ლელო-სარასენსი    3          2          0          1          +35      4

ლოკომოტივი          3          1          0          2          -13      2

კოლხი რაინდები    3          0          0          3          -59      0

 

გ ჯგუფი

აკადემია - არმია 43:5

ქართველი ბიჭები - დევები 31:0

აკადემია - დევები 21:5

ქართველი ბიჭები - არმია 50:0

აკადემია - ქართველი ბიჭები 0:19

დევები - არმია 10:10

 

ქართველი ბიჭები   3          3          0          0          +100    6

აკადემია                    3          2          0          1          +35      4

დევები                       3          0          1          2          -47      1

არმია                          3          0          1          3          -88      1

 

თასის 1/4-ფინალები

ქართველი ბიჭები - ლოკომოტივი 19:0

აკადემია - ლელო-სარასენსი 0:14

აია - ჯიქი 35:0

არესი - იუნკერები 10:12

 

მე-9 ადგილის ნახევარფინალები

არმია - კოლხი რაინდები 12:17

დევები - თელავი 12:14

 

მე-5 ადგილის ნახევარფინალები

ლოკომოტივი - აკადემია 10:14

ჯიქი - არესი 14:21

 

თასის ნახევარფინალები

ქართველი ბიჭები - ლელო-სარასენსი 5:14

აია - იუნკერები 12:17

 

მე-11 ადგილისთვის

არმია - დევები 20:0

 

მე-9 ადგილისთვის

კოლხი რაინდები - თელავი 10:7

 

მე-7 ადგილისთვის

ლოკომოტივი - ჯიქი 7:17

 

მე-5 ადგილისთვის

აკადემია - არესი 5:22

 

მე-3 ადგილისთვის

ქართველი ბიჭები 24:0

 

ფინალი 

ლელო-სარასენსი - იუნკერები 12:24

 

ორი ეტაპის ჯამში

აია - 54

იუნკერები - 52

ლელო-სარასენსი - 50

აკადემია - 40

ჯიქი - 38

ლოკომოტივი - 36

დევები - 22

არმია - 20

 

უკან დაბრუნება  
 
 
საქართველოს დრო
 

ტაბლო

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

2019  |  ევროპის შვიდკაცა

გრან პრი  | ბოლო, II ეტაპი   ლოძ (პოლ)

საქართველოს დროით   სთრიმი

საქართველო 

20/07

14.06

ინგლისი

21:12

 

16.51

გერმანია

12:15

 

19.36

რუსეთი

22:17

#

მ-წ

სხვ

ა1

ესპ

3-0

+24

ა2

სფრ

2-1

+5

7

პორ

1-2

+14

11

რუმ

0-3

-43

#

მ-წ

სხვ

1

ირლ

3-0

+78

ბ2

იტა

2-1

+4

8

უელ

1-2

+1

12

პოლ

0-3

-83

#

მ-წ

სხვ

1

გერ

3-0

+21

2

საქ

2-1

+11

9

ინგ

1-2

-18

10

რუს

0-3

-14

საგაისოდ (2020) გრან პრი’ზე დავრჩით
გავარდა რუმინეთი  
|  შემოვიდა ლიეტუვა

21/07

14.06

იტალია   I-VIII

07:12

V-VIII

16.15

უელსი

14:17

გაისად (2020) ვერ წავალთ ჰონ’კონგში,
მსოფლიო სერიის შესარჩევ
ზე

VII-VIII

19.02

პორტუგალია

19:40

ეტაპზე დავიკავეთ VIII ადგილი

გრან პრი’ზე დავაფინიშეთ IX ადგილზე

ახალი ჩემპიონია გერმანია!

ქულა:  34 გერ; 32 სფრ ირლ – 28 ესპ; 22 უელ იტა;
19 ინგ, 16 პორ, 9 საქ, 8 რუს, 4 პოლ – 2 რუმ

გერ იტა პორ   ჰონ’კონგ 2020
გერ  მსოფლიო სერია @ ინგ + სფრ 2020  

2019  |  მსოფლიოსთვის მზადება

საქართველო –

მოვარჯიშე რაზმი

საქართველოს თარიღითა და დროით

სამ

27/08

19.15

ვაკე, მესხი

მეტოქე შეირჩევა

შაბ

31/08

20.00

დინამო

შოტლანდია

პარ 06/09

22.30

მარიფილდ

შოტლანდია

1989 - 2019    223 ტესტი  |   262 ბორჯღალოსანი   |  სრულად

2019  |  მსოფლიო თასი

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით

ორ

23/09

14.15

ტოიოტა

უელსი

კვი

29/09

09.15

კუმაგაია

ურუგვაი

ხუთ 03/10

09.15

ოსაკა

ფიჯი

პარ

11/10

14.15

შიზუოკა

ავსტრალია

განრიგი    სრული | ჩვენი ჯგუფი | მსაჯები

იაპონია  |  პარ 20/09 - შაბ 2/11

ირლ ზელ ინგ ავს
შტლ აფრ სფრ უელ
იაპ იტა არგ საქ
რუს ნამ  აშშ   ფიჯ 
სამ კან  ტონ  ურუ

2020  |  რაგბი ევროპა

საქართველო –

საქართველოს თარიღითა და დროით
განრიგში შაბათები წერია, მაგრამ შეიძლება კვირას ვითამაშოთ

.

01/02

.

შინ

რუმინეთი

.

08/02

.

გარეთ

ესპანეთი

.

22/02

.

შინ

ბელგია

.

07/03

.

გარეთ

პორტუგალია

.

14/03

.

შინ

რუსეთი

ბალანსი  |  ჩემპიონები და სლემოსნები  |  წინა სეზონი

2019-20  |  დიდი 10

13/09 – 17/05  |  განრიგი

1

ბათუმი  ბათუმი

2

ხარები  რუსთავი

3

არმაზი  მარნეული

4

ლოკომოტივი  თბილისი

5

აია  ქუთაისი

6

ლელო სარასენს  თბილისი

7

ჯიქი  გორი

8

აკადემია  თბილისი

9

ყოჩები  ბოლნისი

10

იუნკერები  კიკეთი

დებულება  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი და ფინალი  [1990-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  დუბლები

იწყება 30/08  |  განრიგი

დებულება  |  წინა სეზონი

2019-20  |  პირველი ლიგა

იწყება 06/09  |  განრიგი

1

ვეფხვები  პატარძეული

2

არმია  თბილისი

3

არესი  ქუთაისი

4

ტაო  სამცხე-ჯავახეთი

5

არწივები  ოზურგეთი

6

დინამო  თბილისი

7

კოლხი რაინდები  ფოთი

8

ბაგრატი  ქუთაისი

9

ყაზბეგი  სტეფან’წმინდა

10

დევები  თბილისი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  რეგიონული ლიგა

დასავლეთი  |  იწყება 14/09  |  განრიგი

1

იმერეთი  ჭიათურა

2

დინოზავრი  წყალტუბო

3

აიეტი  ვანი

4

ფირალები  ქედა

5

არწივები  ზესტაფონი

+

ბორჯომი  ბორჯომი

აღმოსავლეთი  |  იწყება 07/09  |  განრიგი

1

თელავი  თელავი

2

იბერია სპორტუნი  მცხეთა

3

გორი  გორი

4

წიქარა  თბილისი

5

სტუ  თბილისი

+

ხვამლი  თბილისი

+

გორდა  გორი

დებულება  |  წინა სეზონი

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

2019-20  |  ჭაბუკთა ლიგები

შეივსება 05/08’მდე
განაცხადთა შემოსვლის კვალად

"" [2001-02 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

"" [2003-04 დაბ]

დებულების პროექტი  |  წინა სეზონი

ყველა პრიზიორი  [2000-2019]

საშეჯიბრო განაცხადის ფორმა

25/0705/08  შევსებული
გამოიგზავნოს მეილზე

შავი დაფა

ვის როდის უმთავრდება    სასჯელი


2018-19  |  ოვალის ამქარი

ყველა ლიგის ყველა [3382] მორაგბე [28/05]

კაცი [1392]  |  ჭაბ’ა [646]  |  ჭაბ’ბ [1344]

ყველა კლუბის საკონტაქტო ინფო

დ10

I

რეგ

კაც

"ა"

"ბ"

ჭაბ

სულ

დას

აღმ

დას

აღმ

10

8

6

6

30

16

16

20

52

82

განახლებული სრული სიები არ მიიღება!

მოთამაშეთა დასამატებლად შეავსეთ
და მეილზე გამოაგზავნეთ
მინი’ფორმა

შევსება-გამოგზავნის ინსტრუქცია

ამოსაშლელად ცხრილიდან გახსენით სია
და მოიწერეთ სტრიქონის ნომერი + გვარი

2018-19  |  ესები

გამარტივებული და დამოკლებული

წიგნების განაწილება და გატანა

შეცვლა და უსაფრთხოება

შეცვლის ბარათი

ქულთა ტოლობა [თაი’ბრეიქი]

კაცთა | ჭაბუკთა ოქმის ბლანკი
მისი შევსების
ინსტრუქცია

მეთვალყურის დებულება და
დიდი 10-ის პატაკის ბლანკი

23-კაცა სამატჩო სიის ფორმა

სახელმძღვანელო

"მსოფლიო რაგბის" მეორე დონე

72 გვერდი – ამობეჭდეთ "5" ზომის წიგნად!

ლექსიკონი

ნულოვანი ვერსია + დამატებითი საკითხავი

ჩვენთვის დასრულებული შეჯიბრებები    არქივი

მსოფლიო თასი 2015
 
ევროპის ერთა თასი
 
ვიდეო გალერეა
 
სარაგაბო ბაზები
 
სად მივაბაროთ ბიჭი
 
ლეგიონერები
 
 
 
keep rugby clean
 
 
referee
 
არქივი

 

 

 

რაგბი თივი

 

 

 
რადიო პალიტრა

 

 

 

ლელო
 
 

 

საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ლოგო აისის ლოგო    

მინდა ჯგუფის ლოგო